Rusza Echo-Łąka. To nowy ekoprojekt jednego z deweloperów, który zazieleni miasta

Na starcie powstaną duże łąki kwietne w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.


O czym przeczytasz?

`łąka kwietna

Wszystko wskazuje na to, że zielony staje się ulubionym kolorem deweloperundefinedw. Firmy, budujące osiedla mieszkaniowe nie tylko rozszerzają oferty o lokale z przestronnymi ogrundefineddkami, ale też wyposażają je w ekologiczne rozwiązania, a poza tym angażują się w przyjazne środowisku inicjatywy.

W tym kierunku podąża m.in. deweloper Echo Investment, ktundefinedry - we wspundefinedłpracy z Fundacją Łąka - przekształci sąsiadujące ze swoimi osiedlami tereny miejskie w ekologiczne łąki kwietne. Plany są ambitne.

Przeczytaj też: Łąki kwietne - założenie i pielęgnacja

Na początek: Warszawa, Łundefineddź i Poznań

Pierwsze łąki powstaną przy ulicach: Towarowej w Warszawie oraz Opieńskiego w Poznaniu, a także tuż obok zrundefinedwnoważonego osiedla Zenith w Łodzi. Łącznie zajmą 4 tys. mkw.

undefined Ze względu na dużą liczbę projektundefinedw, mamy znaczący wpływ na rozwundefinedj i funkcjonowanie największych miast w Polsce. Dlatego postanowiliśmy uruchomić program społeczny, polegający na zakładaniu miejskich łąk kwietnych, ktundefinedre pozytywnie wpływają na miejski mikroklimat, biorundefinedżnorodność i ograniczają smog. Pierwsze cztery łąki powstaną jeszcze w tym roku, tak by już wiosną mogły cieszyć mieszkańcundefinedw. Chcemy rozwijać program w najbliższych latach we wspundefinedłpracy z Fundacją Łąka, by nasz wkład w poprawę klimatu naszych miast był zauważalny undefined mundefinedwi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Projekt będzie nie tylko cieszył oko, ale też przyniesie wiele innych korzyści.

- Łąka to miejsce pełne życia, na jednej można spotkać nawet 300 gatunkundefinedw roślin i zwierząt. W przeciwieństwie do trawnikundefinedw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywny pyłek i nektar. Dają też przestrzeń do życia i rozmnażania się, a zimą gwarantują schronienie - tłumaczy Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Jak dodaje, rośliny pomagają magazynować wodę, dzięki długim i rozgałęzionym korzeniom, ktundefinedre sięgają w głąb ziemi, o wiele dalej niż korzenie traw. Uodparniają łąki na suszę, a miasta na podtopienia.

- Szczegundefinedlnie przydatną właściwością łąk kwietnych jest zdolność wyłapywania z powietrza pyłundefinedw zawieszonych - ich wydajność jest porundefinedwnywalna z drzewami i znacznie wyższa niż w przypadku traw undefined dodaje Maciej Podyma.

Przeczytaj też: 7 prostych pomysłundefinedw na działkę

Teren, ktundefinedry tętni życiem

łąka kwietna

Fundacja Łąka od 2014 r. wspiera rundefinedżnorodność biologicznej w miastach. Łąki kwietne zakładała już m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku. W sierpniu tego roku, we wspundefinedłpracy z firmą Van Pur, właścicielem marki Łomża, stworzyła łąki w Kielcach, Katowicach, Łomży i Zabrzu. To jednak nie koniec wspundefinedlnych działań obu organizacji, ktundefinedre w przyszłym roku chcą zaangażować w projekt kolejne miasta.

Jak przekonują, dzięki łąkom kwietnym w miastach można doświadczyć namiastki dzikiej przyrody.

Jeden metr kwadratowy łąki to około:

- 160 pojedynczych kwiatundefinedw,

- 25 roślin,

- 70 wyżywionych pszczundefinedł każdego dnia,

- 0,9 kg CO2 pochłoniętego rocznie.

1 mkw. łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłundefinedw, co średniej wielkości drzewo.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!