Nieruchomości zagraniczne coraz bardziej kuszące

W których krajach stawki za metr są najniższe? Gdzie kupujemy najchętniej?


O czym przeczytasz?

Pratola

O wysprzedawanych za bezcen nieruchomościach zagranicznych pisaliśmy już kilkakrotnie. W cenie około 1 Euro można było kupić domy w Chorwacji i Włoszech. Ten drugi kraj oferował je m.in. w takich miasteczkach jak Troina czy Maenza. Teraz do tego grona dołączyła Pratola. Miejscowość znajduje się w Apeninach, w sąsiedztwie prestiżowych ośrodków narciarskich.

Włoskie i chorwacje wyprzedaże to z pewnością ciekawa ale - jak się okazuje - niejedyna kusząca opcja dla tych, którym marzy się drugi dom za granicą. Nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach znajdziesz także w innych europejskich krajach. W których? Odpowiadamy poniżej.

Kupisz za 1 Euro pod pewnymi warunkami

Pratola

W Pratoli do kupienia będzie maksymalnie 250 domów w obniżonej cenie. 1 Euro będą kosztowały budynki w bardzo złym stanie technicznym, wymagające gruntownego remontu. Poza kosztami modernizacji, nabywcy będą musieli ponieść także opłaty prawne, które mogą w sumie wynieść około 3 tys. Euro. Władze regionu Abruzja zastrzegają jednocześnie, że inwestorzy, którzy w ciągu sześciu miesięcy od zakupu nie przedstawią planu renowacji, będą musieli zapłacić 10 tys. Euro grzywny.

Ideą programu sprzedaży domów za 1 Euro jest zachęcenie ludzi do zamieszkania w najmniej zaludnionych rejonach Włoch. Włodarze uważają, że zasiedlenie istniejących na tych terenach nieruchomości opłaci się miastom bardziej niż ich sprzedaż po standardowej cenie. 

W Turcji, Hiszpanii i Bułgarii taniej niż w Polsce

Hiszpania

Jak się jednak okazuje, także w innych krajach można znaleźć atrakcyjne cenowo nieruchomości. Choć kosztują one więcej niż 1 Euro, są nadal zdecydowanie tańsze niż w Polsce i - co ważne - przeważnie nie wymagają remontu.

- Za naszym pośrednictwem można nabyć nieruchomość w takich krajach jak: Hiszpania, Turcja, Włochy oraz Bułgaria. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji, np. w tureckim mieście Alanya ceny apartamentów o powierzchni 60 mkw. w trzeciej linii zabudowy od morza, zaczynają się od 1 tys. Euro za 1 mkw., w Hiszpanii i Włoszech - od 1,5 tys. Euro za 1 mkw., a w Bułgarii - od 500 Euro za 1 mkw. - mówi Anna Yakovyshyna z biura nieruchomości WorldWide Life.

Dla porównania, w połowie 2021 r. średnia cena 1 mkw. mieszkania w Warszawie po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 tys. zł, co daje około 2,6 tys. Euro - wynika z danych redNet Property Group i CBRE.

- Procent osób zainteresowanych zakupem nieruchomości za granicą znacznie wzrósł w porównaniu do roku ubiegłego. Powód zakupu u każdego klienta jest inny. Jedni poszukują bezpiecznej lokaty kapitału, inni chcą się przeprowadzić. Często klienci kupują sobie także drugie mieszkanie w ciepłym kraju, aby móc cieszyć się słońcem przez cały rok. Właśnie dlatego największym zainteresowaniem cieszą się Hiszpania oraz Turcja - mówi Anna Yakovyshyna.

Inwestowanie krok po kroku na przykładzie Turcji

Turcja

A jak wygląda procedura zakupu mieszkania za granicą przy wsparciu pośrednika? Anna Yakovyshyna odpowiada na to pytanie, opisując krok po kroku inwestycję w mieszkanie w Turcji: 

1. Przede wszystkim spotykamy się z klientem bezpośrednio, aby poznać jego preferencje, dotyczące zakupu nieruchomości. Ustalamy kraj oraz miasto, które idealnie się nadaje na inwestycję.

2. W tym kroku koncentrujemy się na rozeznaniu rynku i wyborze mieszkania. Jesteśmy na bieżąco z rynkiem, ale przed wyborem mieszkania zawsze robimy research, aby przedstawić klientom aktualną informację.

3. Wizja lokalna wybranego mieszkania. Pomagamy klientom zorganizować wycieczkę do wybranego kraju. Klient może wyjechać sam, albo  - jeśli jest taka potrzeba - będzie mu towarzyszył agent prowadzący. Na miejscu klient spotyka się z naszymi partnerami, którzy będą go wspierać w ciągu całego pobytu.

4. Rezerwacja mieszkania. Jeśli po zaprezentowaniu nieruchomości, klient decyduje się na zakup, dochodzi do podpisania umowy rezerwacyjnej. Na miejscu obecny jest tłumacz, aby klient czuł się bezpiecznie i - co najważniejsze - rozumiał treść umowy.

5. Podpisanie Umowy Wstępnej i przykazanie depozytu (10 – 30 proc. wartości mieszkania).

6. Wystąpienie o nadanie tureckiego numeru NIP (ten dokument jest niezbędny dla obcokrajowca przy zakupie nieruchomości. Załatwia się go w Urzędzie Skarbowym. Trzeba też odwiedzić turecki banku w celu założenia konta).

7. Złożenie wniosku o przeniesienie tytułu własności TAPU [TAPU to turecki akt własnosci - red.] Na tym etapie - w przypadku cudzoziemców - wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego). Decyzja o przeniesieniu tytułu własności trwa do kilku dni.

8. Wysłanie wniosku do Urzędu w celu sprawdzenia możliwości zakupu przez cudzoziemca (procedura ta może trwać do 3 miesięcy).

9. Jeśli w tym samym budynku inny cudzoziemiec kupił już mieszkanie (po 25.10.2011) nabywcy przysługuje taki sam tryb załatwiania TAPU jak obywatelowi Turcji. W takim przypadku dokument będzie gotowy w ciągu nawet 1 dnia.

10. Uiszczenie podatków i opłat wymaganych przy zakupie nieruchomości.

11. Po otrzymaniu zawiadomienia o gotowości TAPU, dochodzi do spotkania stron w Biurze Rejestracji Gruntów i Budynków, gdzie ma miejsce podpisanie Oświadczenia woli o przekazaniu prawa do nieruchomości. Jest to równoznaczne z przeniesieniem prawa własności, na dowód czego kupujący otrzymuje dokument TAPU, a sprzedający kwotę ustaloną w umowie przedwstępnej.

12. Po odebraniu dokumentu TAPU, należy jeszcze tylko przepisać/założyć liczniki prądu i wody na swoje nazwisko. Lista potrzebnych do tego dokumentów, znajduje się: dla liczników wody - na stronie ASAT, a prądu - na stronie CK AKDENIZ.

13. Ostatnim punktem jest obowiązek zarejestrowania się w Wydziale Nieruchomości w Urzędzie Miasta.

14. W razie koniczności możemy polecić naszym klientom odpowiednie biura, które będą mogły zarządzać nieruchomością.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement