Boom na domy za 1 Euro trwa w najlepsze

Cena kusząca, ale rzeczywistość potrafi rozczarować. Przytaczamy historię ku przestrodze.


O czym przeczytasz?

Maenza

Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym, że sycylijskie miasteczko Troina wyprzedaje domy w cenie 1 Euro. Później, na podobny krok zdecydowało się chorwackie miasto Legrad. Teraz przyszła pora na włoską Maenzę, szczególnie atrakcyjną, ze względu na położenie – w rejonie Lacjum, około 70 kilometrów od Rzymu.

Maenza znajduje się na dzikim wzgórzu Lepini, niegdyś zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy pozostawili po sobie dziesiątki opuszczonych budynków. To głównie one trafiły właśnie na sprzedaż. Cena 1 Euro za dom bez wątpienia kusi, ale jest druga strona medalu. Przeczytaj historię kupującej - ku przestrodze. 

Dom w cenie kawałka pizzy

Maenza

Zainteresowani zakupem nieruchomości w Maenzie muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze, mają obowiązek przeprowadzenia gruntownego remontu budynku w ciągu trzech lat od jego zakupu. Muszą również wpłacić depozyt w wysokości 5 tys. Euro, który zostanie im zwrócony po zakończeniu renowacji. 

Kupujący mogą zdecydować, czy chcą by budynek służył im jako dom mieszkalny, pensjonat, sklep czy też restauracja, muszą jednak przygotować w tym celu szczegółowy projekt i zgłosić go do urzędu miasta, który wydaje pozwolenia.

W odróżnieniu od innych miasteczek, które wyprzedają nieruchomości za bezcen, Maenza nie stawia sobie za cel walki z depopulacją. 

- Nie jesteśmy umierającym miastem - ludzie wciąż mieszkają w starej dzielnicy. Potrzebujemy jednak remontu, "świeżego tlenu" – mówi Claudio Sperduti, burmistrz Maenzy. 

Do zakupów zachęca przede wszystkim rodziny z dziećmi i młode pary, które chciałyby zamieszkać w mieście na zasadzie part-time. Pierwsza seria budynków jest już w sprzedaży, a termin zgłaszania się do zakupu mija 28 sierpnia.

Claudio Sperduti zapowiada jednocześnie, że niebawem do sprzedaży wejdą kolejne nieruchomości. Łącznie miasto udostępni ich około setki.

Jeśli chodzi o koszty renowacji to burmistrz szacuje, że będą się one zaczynały od około 100 Euro za 1 mkw., co oznacza, że w przypadku domów o powierzchni 50-70 mkw. nabywcy zapłacą za remont od 5-7 tys. Euro.

Druga strona medalu

Maenza - stare domy

Wiele wskazuje jednak na to, że szacunki burmistrza są nad wyraz optymistyczne. Wyprzedawane nieruchomości to najczęściej rudery bez dachów i okien, z nie do końca uregulowaną sytuacją prawną. Niektóre są nawet uznawane za niebezpieczne dla przechodniów.

O tym, że renowacja wymaga nie lada wysiłku i potężnych funduszy przekonała się Amerykanka Rubia Daniels, o której było ostatnio głośno w zachodnich mediach. Kobieta skorzystała z oferty wyprzedażowej, przygotowanej przez sycylijskie miasteczko Mussomeli.

Według pierwotnego planu, nieruchomość we Włoszech miała jej służyć, gdy przejdzie na emeryturę. Ostatecznie jednak zdecydowała się kupić w Mussomeli trzy domy, po jednym dla każdego ze swoich dzieci. Jak tłumaczy w rozmowie z The Sun, wszyscy byli bardzo podekscytowani inwestycją i mieli w związku z nią różne ambicje, np. młodszy syn myślał o otwarciu w Mussomeli brazylijskiej kawiarni. 

Choć Rubia zapłaciła za każdą nieruchomość 1 Euro, szybko okazało się, że to dopiero początek wydatków. Na robociznę i meteriały potrzebne do renowacji pierwszego domu wydała dotychczas 15,5 tys. dolarów (13,1 tys. Euro), ale spodziewa się, że koszt ten urośnie do 26 tys. dolarów (22,1 tys. Euro). Według jej szacunków, odnowienie trzech domów pochłonie łącznie około 93 tys. dolarów (79 tys. Euro).

Miej się na baczności!

Maenza - Lacjum

Jeśli chodzi o dobre wiadomości, to z obserwacji Amerykanki wynika, że we Włoszech działa wiele firm budowlanych, które bardzo ułatwiają prace remontowe. Niezwykle pomocni okazali się też przedstawiciele urzędu miasta Mussomeli. 

Dla zainteresowanym zakupem nieruchomości za 1 Euro Rubia ma jednak kilka wskazówek. 

Po pierwsze, po żadnym pozorem, nie kupujcie na odległość. Zanim zainwestujecie, musicie osobiście zobaczyć nieruchomość i jej otoczenie, aby upewnić się, że podejmujecie świadomą decyzję. Niech nawet przez moment nie przyjdzie Wam do głowy myśl o zawarciu transakcji on-line.

Po drugie, nie każde miasteczko, wyprzedające domy po 1 Euro ma te same zasady zakupu. Jedne ustalają cenę na poziomie 1 Euro za nieruchomość, inne organizują aukcje, a więc 1 Euro to cena wyjściowa. Różne są też wymagania odnośnie terminu ukończenia remontu, nie w każdym mieście są to trzy lata. 

Po trzecie, dowiedzcie się jak najwięcej o zasadach renowacji. W Mussomeli możecie zrobić z wnętrzem budynku, na co tylko macie ochotę, pod warunkiem, że zachowacie oryginalny wygląd fasady. Nie wszędzie obowiązują jednak takie zasady. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement