Jak prawidłowo napisać ogłoszenie sprzedaży mieszkania?

Jakimi kierować się zasadami, by zyskać uwagę wielu potencjalnych kupujących?


O czym przeczytasz?

pisanie ogłoszenia

Niepozorny tekst, ktundefinedry może mieć kluczowy wpływ na to, jak szybko znajdziemy kupca na nasze mieszkanie undefined tak w skrundefinedcie można wyjaśnić, czym jest ogłoszenie sprzedaży nieruchomości.

Choć przygotowanie takiego anonsu może się wydawać banalnie proste, sprzedający popełniają mnundefinedstwo błędundefinedw, ktundefinedre sprawiają, że zainteresowanie ich ofertą jest znikome.

Jak zatem napisać ogłoszenie, ktundefinedre trafi undefinedw punktundefined?

Tworzenie anonsu - o czym nie wolno zapominać?

wypisz zalety i wady

Na początek kilka cennych uwag:

1. Pracę nad ogłoszeniem warto zacząć od spisania wszystkich zalet i słabych punktundefinedw naszej oferty.

- Mocne strony należy uwypuklić w treści ogłoszenia. Jeśli zaś chodzi o słabe strony jak np. mała powierzchnia, powinniśmy o nich wspomnieć bez szczegundefinedlnych komentarzy. Każda firma motoryzacyjna pisze w swoim katalogu, ile koni mechanicznych posiada silnik, ale nie dodaje komentarza, że jest to silnik słaby undefined mundefinedwi Adrian Kołodziej, dyrektor zarządzający Vilea Property Boutique.

2. Ogłoszenie sprzedaży powinno być napisane językiem korzyści.

- Nie może to być jednak elaborat, gdyż ludzie nie czytają tak długich tekstundefinedw. Zwracają przede wszystkim uwagę na początek i koniec. W ogłoszeniu powinniśmy zaznaczyć jaka jest powierzchnia i układ mieszkania, co znajduje się w jego okolicy, czy lokum jest ciche - mundefinedwi Olgierd Szumski, szef sprzedaży w biurze nieruchomości Aurum REH.

3. Koniecznie określmy też, do kogo skierowane jest mieszkanie.

- Jeśli ma 40 mkw., nie piszmy, że jest to idealne miejsce do życia dla rodziny z dziećmi. Piszmy konkretnie, że jest to mieszkanie dla singla, pary albo rodzicundefinedw z jednym dzieckiem undefined radzi Olgierd Szumski.

O konieczności określenia grupy docelowej mundefinedwi także Adrian Kołodziej.

- Inaczej skomponujemy treść adresowaną do studenta, a inaczej do biznesmena w średnim wieku. Student będzie zwracał uwagę na bliskość uczelni, dostępność komunikacji miejskiej, położenie blisko miejsc, w ktundefinedrych bawi się młodzież. Dla starszych osundefinedb ważniejsze będzie spokojne sąsiedztwo, miejsce w garażu podziemnym czy też standard części wspundefinedlnych undefined dodaje Adrian Kołodziej.

4. Przygotowując ogłoszenie sprzedaży mieszkania warto też uważać, by nie napisać w nim za dużo.

- Jeśli potencjalny kupujący wie wszystko o nieruchomości, nie widzi powodu, by ją oglądać. Jestem też przeciwniczką określania w ogłoszeniu standardu wykończenia mieszkania, bo dla jednych IKEA oznacza wysoką jakość, a dla innych wręcz odwrotnie. Podobnie jest z odległością np. od centrum. Unikajmy słowa undefinedbliskoundefined, ponieważ jest to pojęcie bardzo subiektywne. Dla jednych osundefinedb oznacza położenie w odległości 5 minut jazdy samochodem, a dla innych 30 minut undefined mundefinedwi Urszula Rosa, prezes Grupy Nobilea.

5. Absolutnie nie należy kopiować innych ogłoszeń.

- Po pierwsze, treść ogłoszenia jest objęta prawami autorskimi, a jej wykorzystanie bez zgody autora może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Po drugie, każdy dom i każde mieszkanie jest inne. Nigdy opis nieruchomości nie będzie odpowiedni do każdej oferty undefined zaznacza Adrian Kołodziej.

Mieszkanie na sprzedaż Warszawa, Śrundefineddmieście - zobacz ofertę

Ogłoszenie sprzedaży - jak je sporządzić krok po kroku?

domy pod lupą

Oczywiście, samo ogłoszenie powinno mieć odpowiednią strukturę. Warto ją zastosować, by zyskać maksymalną uwagę potencjalnych nabywcundefinedw:

1. Tytuł

Podobnie jak głundefinedwne zdjęcie, tytuł jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu publikacji. Im bardziej zachęcający, tym więcej osundefinedb otworzy ogłoszenie i zapozna się z jego treścią.

Jak przekonuje Adrian Kołodziej, tytuł powinien zawierać informację o największym atucie mieszkania.

- Może to być lokalizacja blisko parku, element wyposażenia bardzo poszukiwany przez nabywcundefinedw albo duży taras bądź. Należy unikać zwrotundefinedw typu "piękny", "cudowny", "wyjątkowy". Są to cechy bardzo subiektywne i mocno nadużywane w internecie, w związku z czym odbiorcy nie przywiązują do nich wagi - tłumaczy Adrian Kołodziej.

2. Zajawka

Zajawka to krundefinedtki, opisowy fragment, koncentrujący się na najważniejszych zaletach oferty.

- Dobrze by w zajawce powtundefinedrzone zostało słowo kluczowe z tytułu, gdyż wpływa to na pozycjonowanie ogłoszenia w internecie. Potencjalni kupujący, po przeczytaniu zajawki często wykluczają ofertę lub wręcz przeciwnie, są ciekawi dalszych informacji - mundefinedwi Adrian Kołodziej.

3. Lokalizacja

W tym kroku sprzedający powinien podkreślić mocne strony położenia swojej nieruchomości np. bliskość terenundefinedw zielonych, obiektundefinedw sportowych czy komunikacji miejskiej. Jeśli sprzedaje większe mieszkanie, przeznaczone dla rodziny może wspomnieć o bliskości dobrych szkundefinedł.

4. Podstawowe informacje techniczne

- W ogłoszeniu należy zawrzeć przede wszystkim informacje o metrażu, liczbie pokoi, częściach przynależnych, położeniu. Jeśli mieszkanie znajduje się na osiedlu, wybudowanym w ostatnich trzydziestu latach, warto podać też nazwę inwestycji albo jej dewelopera. Dobrze jest załączyć także plan mieszkania - mundefinedwi Urszula Rosa.

W tym miejscu sprzedający powinien rundefinedwnież określić grupę, do ktundefinedrej skierowane jest mieszkanie.

5. Cena.

Jeśli sprzedajemy mieszkanie samodzielnie, powinniśmy przeprowadzić dokładny research rynku, aby rozeznać się w stawkach za metr. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta, ktundefinedry wyceni naszą nieruchomość.

6. Zachęta do działania, czyli do kontaktu.

Na zakończenie można np. napisać undefinedzapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem na wszelkie pytaniaundefined.

- Jeśli jesteśmy dostępni tylko w określonych godzinach undefined rundefinedwnież należy o tym wspomnieć. Warto rundefinedwnież podkreślić, że każdy portal umieszcza do wyboru szereg predefiniowanych cech nieruchomości, ktundefinedre możemy zaznaczyć. Polecam zaznaczyć jak najwięcej, gdyż ma to wpływ na wyniki wyszukiwań, dokonywanych przez poszukujących - dodaje Adrian Kołodziej.

Mieszkanie na sprzedaż Warszawa, Targundefinedwek - zobacz ofertę

Profesjonalne zdjęcia to podstawa

sesja zdjęciowa mieszkania

Kwestią kluczową jest też przygotowanie profesjonalnych zdjęć.

- W naszej firmie sesję robimy zawsze z dekoratorem wnętrz, ktundefinedry wie, jak ustawić meble, jakie zastosować dodatki. Zdarzają się bowiem mieszkania ładne, ale niefotogeniczne. W dobie internetu kupujemy oczami, dlatego należy dbać o każdy szczegundefinedł - mundefinedwi Urszula Rosa.

Jej zdaniem, prawdziwą sztuką jest pokazać jednocześnie nie za dużo i nie za mało.

- Kiedyś sprzedawaliśmy lofty, ktundefinedrym robiliśmy sesję fotograficzną trzykrotnie i dopiero za trzecim razem wyszło to dobrze. Poprzednie zdjęcia, po zamieszczeniu w sieci, traciły efekt wow. Warto też pamiętać, że dobra sesja nie trwa 30 minut. Profesjonalne ofotografowanie mieszkania o powierzchni 150 mkw. potrwa 5-6 godzin - mundefinedwi Urszula Rosa.

To jest artykuł z cyklu "Sprzedaż mieszkania krok po kroku". Sprawdź pozostałe artykuły z tej serii:

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!