Drożeją materiały budowlane, drożeją mieszkania

Już w trzech miastach średnie stawki za metr przekraczają 11 tys. zł.


O czym przeczytasz?

budowa mieszkań

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o tym, że ceny mieszkań idą w gundefinedrę. Na tendencję wzrostową wskazują także najnowsze dane Cenatorium, podsumowujące trzeci kwartał 2021 roku. Wynika z nich, że - w porundefinedwnaniu do drugiego kwartału - mieszkania deweloperskie podrożały o 4,2 proc. a te z drugiej ręki - o 3,5 proc.

Cały czas mocno rosną też ceny materiałundefinedw budowlanych. Według danych Grupy PSB Handel, w okresie od stycznia do października 2021 r. były one o ponad 10 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Trzy miasta ze średnią ceną, przekraczającą 11 tys. zł za metr

W trzecim kwartale 2021 r. njwiększe wzrosty stawek za metr odnotowano w Łodzi. Mieszkania deweloperskie były tu o 7,5 proc. droższe niż w drugim kwartale, z kolei na rynku wtundefinedrnym zwyżka wyniosła 5,7 proc. - podaje Cenatorium.

W Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu nowe lokale podrożały o 4,5-6 proc., a te z drugiej ręki o 2-4 proc.

Stabilizację cenową zaobserwowano natomiast na rynkach pierwotnych w Warszawie i Gdańsku - stawki za 1 mkw. nie urosły w tych miastach o więcej niż 1,5 proc. Na rynku wtundefinedrnym podwyżka sięgnęła 5 proc.

Analitycy Cenatorium zwracają uwagę, że już w trzech miastach - Warszawie, Krakowie i Trundefinedjmieście - ceny przekraczają 11 tys. zł/mkw. Dotyczy to zarundefinedwno mieszkań nowych, jak i używanych.

Mieszkania szybciej znajdują nabywcundefinedw

oględziny mieszkania

Dobrą wiadomością dla kupujących jest to, że sprzedający nie zamykają sie na negocjacje cenowe.

Z danych firmy Metrohouse wynika, że w trzecim kwartale na rynku wtundefinedrnym w Gdańsku można było "ugrać" średnio 2,8 proc. zniżki, a w Łodzi - 2,6 proc.

Warto jednak zwrundefinedcić uwagę, że w Warszawie i we Wrocławiu ostateczne stawki były nieco wyższe od ostatnich cen ofertowych. W niektundefinedrych przypadkach może to oznaczać, że zainteresowanie lokalem było na tyle duże, że oferenci podbijali ostateczną ceną.

Analiza Metrohouse'a pokazuje też, że w trzecim kwartale skrundefinedcił się czas oczekiwania na transakcję. Najmniej, bo 91 dni czekały na nabywcundefinedw lokale w mniejszych miastach. W poprzednim wydaniu raportu, czas ten był o prawie dwa tygodnie dłuższy.

Dla największych miast wynik wyniundefinedsł 97 dni. To także znacznie lepiej niż w drugim kwartale i o kilka dni krundefinedcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

czas sprzedaży mieszkań

Źrundefineddło: Metrohouse

Na średni czas sprzedaży wpływa nie tylko cena mieszkania, ale też jego typ i lokalizacja. W przypadku lokalu z tzw. popularnego segmentu, przy dobrze skalkulowanej cenie można liczyć na znacznie krundefinedtszy czas ekspozycji na rynku.

Dwucyfrowy wzrost w materiałach budowlanych

ceny materiałundefinedw budowlanych

Źrundefineddło: Grupa PSB Handel

Cały czas rosną także ceny materiałundefinedw budowlanych. Z danych Grupy PSB Handel wynika, że w okresie I-X 2021 r. były one o 10,6 proc. wyższe niż rok wcześniej, a wzrosty odnotowano we wszystkich przebadanych grupach towarowych.

Najbardziej podrożały płyty OSB (+55 proc.), izolacje termiczne (+28 proc.) i sucha zabudowa (+27 proc.). Na kolejnych pozycjach znalazły się: dachy, rynny (+13 proc.), instalacje, ogrzewanie (+11 proc.), oświetlenia, elektryka (+9 proc.), narzędzia (+7 proc.), izolacje wodochronne (+7 proc.), ogrundefinedd i hobby (+7 proc.), wykończenia (+6 proc.), stolarka (+6 proc.), otoczenie domu (+6 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+6 proc.), motoryzacja (+5 proc.), wyposażenie, AGD (+5 proc.), chemia budowlana (+5 proc.), cement, wapno (+5 proc.), farby, lakiery (+4 proc.), dekoracje (+3 proc.) oraz ściany, kominy (+1 proc.).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!