Usunięcie drzew z działki rolnej. Czy istnieją tu jakieś ograniczania?

Ustawodawca wprowadził ogólny obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa z terenu określonej nieruchomości lub jej części. Czy zasada ta znajdzie zastosowanie w przypadku działek rolnych? Analizujemy prawo ochrony przyrody.


O czym przeczytasz?

Pojęcie undefineddrzewaundefined w ustawie o ochronie przyrody

Na gruncie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, mianem undefineddrzewaundefined określa się wieloletnią roślinę o zdrewniałym jednym pędzie głundefinedwnym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głundefinedwnych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny.

Jako ciekawostkę nalezy dodać, że zgodnie z przywołaną ustawą wywrot to drzewo lub krzew wywrundefinedcone w wyniku działania czynnikundefinedw naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej, a złom to także drzewo, ktundefinedrego pień uległ złamaniu, lub krzew, ktundefinedrego pędy uległy złamaniu w wyniku wyżej wskazanych oddziaływań.

Mając już odpowiednią wiedzę, jeśli zdecydujemy o wycięciu drzewa lub krzewu najpierw należy je zmierzyć. W przypadku drzewa należy mierzyć obwundefinedd jego pnia na wysokości 5 cm nad ziemią. U krzewundefinedw mierzy się powierzchnię, ktundefinedrą zajmują. Ważne jest także do jakiego gatunku się zalicza dane drzewo.

Regulacje zawarte w ustawie wskazują, iż jednym z podstawowych instrumentundefinedw służących ochronie drzew rosnących na terenach miast i wsi jest obowiązek uzyskania zezwolenia na ich usunięcie.

Brak uzyskania uprzedniego zezwolenia skutkuje wymierzeniem kar pieniężnych za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia.

W tym miejscu przeczytasz o możliwości usunięcia krzewu lub drzewa z własnej posesji.

Obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewundefinedw undefined podstawowa zasada

Art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wprowadza ogundefinedlną zasadę wskazującą, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek:

  • posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości;
  • właściciela urządzeń przesyłowych - jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

Od ww. zasady istnieją jednak wyjątki.

Jak wskazano bowiem w art. 87f ust. 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody, przepisundefinedw art. 83 ust. 1 nie stosuje się do drzew lub krzewundefinedw, ktundefinedre rosną na nieruchomościach stanowiących własność osundefinedb fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Tutaj znajdziesz informacje o procedurze usuwania drzew i krzewundefinedw z własnej posesji i karach za usunięcia nielegalne.

Usunięcie drzewa z działki rolnej undefined odstępstwo od ogundefinedlnej zasady

Wyjątkiem od konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę drzewa objęte zostały rundefinedwnież drzewa usuwane w celu przywrundefinedcenia gruntundefinedw nieużytkowych do użytkowania rolniczego (art. 87f ust. 1 pkt 3b ustawy o ochronie przyrody). W takiej sytuacji uzyskanie zezwolenia nie jest wymagane.

Wprowadzona przez ustawodawcę regulacja ma na celu przede wszystkim umożliwienie gospodarowania na gruntach rolnych, ktundefinedre były nieużytkowane i zarosły drzewami, uniemożliwiając tym samym użytkowanie rolne. Posiadacz nieruchomości może je zatem usunąć z nieużytkowanego gruntu rolnego (np. zaklasyfikowanego w ewidencji jako Ps, Ł lub R) w celu wprowadzenia na ten grunt upraw rolnych.

Bez zezwolenia nie można jednak usunąć drzew rosnących na gruntach rolnych będących nieużytkami (N), a także drzew rosnących na gruntach leśnych będących gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi (Lz).

W innych przypadkach, gdy usunięcia drzewa ma na celu przywrundefinedcenie gruntundefinedw nieużytkowanych do użytkowania rolniczego zezwolenie jest wymagane. Nie ma rundefinedwnież obowiązku zgłaszania do organu zamiaru ich wycinki.

Ważne! Za grunt rolny należy rozumieć całą nieruchomość rolną (art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny). Odstępstwo z art. 83f ust. 1 pkt 3b uop dotyczy tylko nieruchomości, ktundefinedre w całości są nieużytkowane. Nie jest zatem dopuszczalne usuwanie zadrzewień na podstawie tego przepisu z nieruchomości, ktundefinedra w części jest już użytkowana, np. zadrzewień rosnących na miedzy na pastwisku, lub wzdłuż rzek, drundefinedg - na gruncie rolnym, ktundefinedry w części jest już uprawiany.

W tym miejscu dowiesz się wiecej na temat możliwości usunięcia drzewa zagrażającego bezpieczeństwu.

Wątpliwości w zakresie interpretacji przepisundefinedw

W razie wątpliwości w zakresie interpretacji przepisundefinedw umożliwiających usuniecie drzewa z działki rolnej warto wystąpić z prośbą o opinię do właściwego urzędu gminy.

Opinia właściwego urzędu gminy będzie szczegundefinedlnie istotna w sytuacji, gdy właściciel będzie miał do czynienia z koniecznością usunięcia dużej liczby drzew. W takiej sytuacji kluczowe będzie rozstrzygnięcie, czy zbiorowisko przeznaczone do usunięcia jest lasem czy zadrzewieniem, bowiem zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody, w przypadku usuwania drzew lub krzewundefinedw w lasach przepisundefinedw tej ustawy w zakresie usuwania drzew nie stosuje się.

Usuniecie drzewa a obszar Natura 2000

Abstrahując od zasady wskazującej, iż usunięcie drzewa w celu przywrundefinedcenia gruntundefinedw nieużytkowych do użytkowania rolniczego nie wymaga zezwolenia, należy pamiętać, że usunięcie drzewa z działki, ktundefinedra znajduje się na obszarze Natura 2000 może wiązać się już z koniecznością uzyskania uprzedniej zgody na takie działanie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 33 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, zabrania się podejmowania działań mogących, osobno lub w połączeniu z innymi działaniami, znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, w tym w szczegundefinedlności:

  • pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunkundefinedw roślin i zwierząt, dla ktundefinedrych ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 lub
  • wpłynąć negatywnie na gatunki, dla ktundefinedrych ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, lub
  • pogorszyć integralność obszaru Natura 2000 lub jego powiązania z innymi obszarami.

Kiedy można usunąć na obszarze Natura 2000?

Usunięcie drzew na terenie znajdującym się na obszarze Natura 2000, o ile ma być realizowane w dużej skali lub ma dotyczyć drzew o wyjątkowej wartości przyrodniczej, może potencjalne negatywnie wypływać na przedmioty ochrony tego terenu.

W takiej sytuacji wycinka drzewa może nastąpić w dwundefinedch przypadkach:

  • kiedy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew. Uzyskanie zezwolenia będzie podlegało procedurze określonej w rozdziale 5 działu V ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, inicjowanej przez organ właściwy do wydania zezwolenia;
  • kiedy uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa nie będzie konieczne, jednakże niezbędne stanie się uzyskanie zezwolenia właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska na realizację działania mogącego znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000.

Usunięcie drzewa z działki rolnej a orzecznictwo

Kwestie dotyczące usunięcia drzewa z działki rolnej były już wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądundefinedw administracyjnych. Warto jednak zwrundefinedcić szczegundefinedlną uwagę na dwa orzeczenia Wojewundefineddzkich Sądundefinedw Administracyjnych z roku 2021.

W pierwszym z nich, Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Krakowie (wyrok z dnia 03 marca 2021 r., sygn. akt: II SA/Kr 931/19) wskazał, że każdy posiadacz nieruchomości rolnej powinien podejmować w pierwszej kolejności działania zmierzające do utrzymania jej we właściwym stanie, ktundefinedrego standardem jest sposundefinedb zagospodarowania nieruchomości wynikający z ewidencji gruntundefinedw.

Dlatego też podmiot władający nieruchomością rolną zobowiązany jest do podejmowania działań mających na celu jej utrzymanie we właściwym stanie zagospodarowania lub przywrundefinedcenia takiego stanu. Jednym z takich działań może być usuwanie drzew kolidujących z działalnością rolniczą.

Całkiem "świeży" wyrok

Drugie orzeczenie obejmuje natomiast kwestie dotyczące przywrundefinedcenia nieużytkowanego gruntu rolnego do użytkowania rolniczego w kontekście postępowania w sprawie usunięcia drzew. Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (wyrok z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt: II SA/Rz 653/21), odnosząc się do powyższego zagadnienia wskazał, że undefinedjeżeli właściciel gruntu rolnego oświadcza, że usuwa drzewa w trybie art. 83f ust. 1 pkt 3b ustawy o ochronie przyrody, wskazując przy tym sposundefinedb zagospodarowania gruntu dotychczas nieużytkowanego, to organ powinien wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej odpowiednio umorzyć.

Przywrundefinedcenie nieużytkowanego gruntu rolnego do użytkowania rolniczego wcale nie musi być bowiem jednoznaczne z obowiązkiem natychmiastowego jego wykorzystania. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew grunt rolny po usunięciu drzew i pni powinien nadawać się do rolniczego wykorzystaniaundefined.

W tym miejscu przeczytasz wiecej na temat obowiązkundefinedw właściciela nieruchomości w kwestii dbania o drzewostan.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!