Na podnajem mieszkania zgodę musi wyrazić jego właściciel

Można wynająć cudze mieszkanie, jeśli jest się jego najemcą i jeśli na takie działanie wyrazi zgodę właściciel


O czym przeczytasz?

Mieszkanie można podnająć

Podnajem to po prostu wynajem mieszkania czy pokoju, ktundefinedry wynajmujemy od kogoś innego. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, jeśli tylko zgodę wyrazi właściciel. Dlatego trzeba najpierw sprawdzić, czy w umowie najmu, jaką mamy z właścicielem lokalu, jest zapis, dotyczący zgody na podnajem lub jego zakazu.

Podnajem nie może naruszać warunkundefinedw najmu

Jeśli właściciel wyraził zgodę w umowie, wundefinedwczas można spokojnie zająć się poszukiwaniem wspundefinedłlokatorki czy wspundefinedłlokatora. Warunki podnajmu mogą być takie same jak w przypadku najmu (czyli taki sam podział czynszu i innych opłat jak w sytuacji, kiedy dwundefinedjka najemcundefinedw była stroną umowy z właścicielem), lecz rundefinedwnie dobrze mogą być korzystniejsze dla najemcy. Czyli można sobie wyobrazić sytuację, kiedy podnajemca płaci np. nie połowę czynszu, ale 2/3, przez co najemca zmniejszy sobie obciążenie.

Ważne jest, że umowa podnajmu nie może naruszać warunkundefinedw najmu. Jeśli więc właściciel mieszkania nie zgodził się na zmiany w lokalu, np. przebudowę, to taki zapis musi znaleźć się w umowie podnajmu.

Dotyczy to także m.in. przeznaczenia mieszkania (nie można podnająć pomieszczenia na działalność gospodarczą, jeśli w umowie najmu jest zapis, zakazujący prowadzenia firmy w lokalu).

Właściciel musi dać zgodę

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli w umowie nie ma zapisu o zgodzie na podnajem. Wundefinedwczas trzeba właściciela prosić o zgodę na to rozwiązanie. Najlepiej mieć ją na piśmie, aby uniknąć pundefinedźniej problemundefinedw.

Jeśli w umowie najmu jest zakaz podnajmowania pomieszczeń osobom trzecim, wtedy można prundefinedbować przekonać właściciela do zmiany zapisu, czego można dokonać w aneksie. W razie niepowodzenia nie pozostaje nic innego jak rozwiązanie umowy i wyprowadzka, bo podnajem lokalu będący złamaniem warunkundefinedw najmu jest powodem do wypowiedzenia umowy.

Nowa umowa najmu zamiast podnajmu

Jako że w interesie właściciela jest zwykle utrzymanie najmu, można sprundefinedbować jeszcze jednego rozwiązania. Można się z nim umundefinedwić, że jeśli uda się nam znaleźć drugą osobę do mieszkania, to po prostu spiszemy nową umowę najmu, w ktundefinedrej znajdzie się już nowy wspundefinedłlokator jako jedna ze stron. Oczywiście, należy pamiętać o rozwiązaniu umowy poprzedniej.

Są przypadki, kiedy nie trzeba prosić właściciela o zgodę na podnajem. Ale to dotyczy małżonkundefinedw i członkundefinedw rodziny, np. dzieci. Ale w omawianej sytuacji nie ma to zastosowania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!