Na podnajem mieszkania zgodę musi wyrazić jego właściciel

Można wynająć cudze mieszkanie, jeśli jest się jego najemcą i jeśli na takie działanie wyrazi zgodę właściciel


O czym przeczytasz?

Mieszkanie można podnająć

Podnajem to po prostu wynajem mieszkania czy pokoju, który wynajmujemy od kogoś innego. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, jeśli tylko zgodę wyrazi właściciel. Dlatego trzeba najpierw sprawdzić, czy w umowie najmu, jaką mamy z właścicielem lokalu, jest zapis, dotyczący zgody na podnajem lub jego zakazu.

Podnajem nie może naruszać warunków najmu

Jeśli właściciel wyraził zgodę w umowie, wówczas można spokojnie zająć się poszukiwaniem współlokatorki czy współlokatora. Warunki podnajmu mogą być takie same jak w przypadku najmu (czyli taki sam podział czynszu i innych opłat jak w sytuacji, kiedy dwójka najemców była stroną umowy z właścicielem), lecz równie dobrze mogą być korzystniejsze dla najemcy. Czyli można sobie wyobrazić sytuację, kiedy podnajemca płaci np. nie połowę czynszu, ale 2/3, przez co najemca zmniejszy sobie obciążenie.

Ważne jest, że umowa podnajmu nie może naruszać warunków najmu. Jeśli więc właściciel mieszkania nie zgodził się na zmiany w lokalu, np. przebudowę, to taki zapis musi znaleźć się w umowie podnajmu.

Dotyczy to także m.in. przeznaczenia mieszkania (nie można podnająć pomieszczenia na działalność gospodarczą,  jeśli w umowie najmu jest zapis, zakazujący prowadzenia firmy w lokalu).

Właściciel musi dać zgodę

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli w umowie nie ma zapisu o zgodzie na podnajem. Wówczas trzeba właściciela prosić o zgodę na to rozwiązanie. Najlepiej mieć ją na piśmie, aby uniknąć później problemów.

Jeśli w umowie najmu jest zakaz podnajmowania pomieszczeń osobom trzecim, wtedy można próbować przekonać właściciela do zmiany zapisu, czego można dokonać w aneksie. W razie niepowodzenia nie pozostaje nic innego jak rozwiązanie umowy i wyprowadzka, bo podnajem lokalu będący złamaniem warunków najmu jest powodem do wypowiedzenia umowy.

Nowa umowa najmu zamiast podnajmu

Jako że w interesie właściciela jest zwykle utrzymanie najmu, można spróbować jeszcze jednego rozwiązania. Można się z nim umówić, że jeśli uda się nam znaleźć drugą osobę do mieszkania, to po prostu spiszemy nową umowę najmu, w której znajdzie się już nowy współlokator jako jedna ze stron. Oczywiście, należy pamiętać o rozwiązaniu umowy poprzedniej.

Są przypadki, kiedy nie trzeba prosić właściciela o zgodę na podnajem. Ale to dotyczy małżonków i członków rodziny, np. dzieci. Ale w omawianej sytuacji nie ma to zastosowania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować