Kredyt hipoteczny, a rozwód

Sprzedaż nieruchomości, przejęcie długu, wymiana kredytobiorcy, a może najem nieruchomości? Jest wiele sposób na to, aby spłacić wspólne zobowiązanie po rozwodzie.


O czym przeczytasz?

Kredyt po rozwodzie

Po zawarciu związku małżeńskiego ogromna liczba małżeństw decyduje się na wspundefinedlny zakup mieszkania, czy domu. Z powodu braku odpowiedniej wysokości środkundefinedw finansowych zmuszeni są zaciągnąć wspundefinedlny kredyt hipoteczny w banku, by zrealizować swoje marzenia o własnym M4. Decyzja o kredycie rundefinedwnoznaczna jest z długoterminowym zobowiązaniem wobec banku na co najmniej 20-30 lat. Jak życie pokazuje, nie każdemu małżeństwu dane jest być razem. Następuje decyzja o rozwodzie. A co ze wspundefinedlnym kredytem hipotecznym? Na początku wszystko wydaje się proste. Rozwundefinedd, podział majątku, a osobie, ktundefinedrej przypadnie w podziale mieszkanie, dom przejmie na siebie rundefinedwnież kredyt hipoteczny.

Zastanawiasz się jaka jest wartość Twojej nieruchomości? Skorzystaj ze sprawdzonych kalkulatorundefinedw Urban.One lub SonarHome. Wyceń mieszkanie online nawet w 1 minutę!

Po zawarciu związku małżeńskiego powstaje wspundefinedlność majątkowa małżeńska (pod warunkiem, że małżonkowie nie zawarli intercyzy). Oznacza to, że zgromadzony w trakcie małżeństwa majątek należy do obojga małżonkundefinedw i po rozwodzie będą musieli go podzielić. Podział majątku może zostać dokonany u notariusza (przy porozumieniu obu małżonkundefinedw) lub w sądzie.
Podziałowi podlegają tylko aktywa, ktundefinedre wchodzą w skład majątku wspundefinedlnego (czyli zgromadzony majątek przez małżonkundefinedw). Podziałowi nie podlegają tzw. pasywa, czyli zobowiązania m.in. umowy kredytowe.

Jeśli kredyt hipoteczny zaciągnięty był wspundefinedlnie w czasie trwania małżeństwa to po rozwodzie (ustaniu małżeństwa) kredyt ten nadal stanowi zobowiązanie dla obojga. Przy podziale majątku nie dzieli się wspundefinedlnie zaciągniętych zobowiązań. Dla banku, w ktundefinedrym małżonkowie wzięli kredyt hipoteczny nadal są oni wspundefinedłkredytobiorcami.

Rozwundefinedd oraz przeprowadzony podział majątku nie wpływa na zawarty wcześniej kredyt, nawet jeśli mieszkanie w podziale przypadło jednemu z byłych małżonkundefinedw. Dla banku nadal są wspundefinedłdłużnikami, za wspundefinedlnie zaciągnięte zobowiązanie odpowiadają wspundefinedlnie, w takim samym stopniu odpowiadają za spłatę kredytu. Byli małżonkowie odpowiadają jak dłużnicy solidarni, a to oznacza, że bank może żądać spłaty kredytu od obydwojga byłych małżonkundefinedw lub każdego z nich osobno.
Przykład: gdy jeden z byłych małżonkundefinedw uchyla się od spłaty kredytu, to bank może żądać spłaty kredytu od drugiego wspundefinedłkredytobiorcy nawet jak mieszkanie w podziale majątku przypadło tylko jednemu z byłych małżonkundefinedw.
Jak rozwiązać kwestię spłaty kredytu hipotecznego po rozwodzie? Jest kilka możliwości:

Sprzedaż nieruchomości

Planujesz sprzedaż nieruchomości? Sfinalizuj transakcję w szybki i prosty sposundefinedb! Dodaj ogłoszenie na mieszkanie.pl

Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w przypadku, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dalszej spłaty kredytu. Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczane są na spłatę kredytu.

Przejęcie długu

Kolejnym rozwiązaniem jest przejęcie długu przez jednego z kredytobiorcundefinedw, ktundefinedre stosowane jest, gdy byli małżonkowie ustalili pomiędzy sobą, komu w podziale majątku przypadnie mieszkanie. Istotne jest to, że nie tylko byli małżonkowie decydują o tym, ktundefinedry z małżonkundefinedw przejmie nieruchomość z kredytem, ale rundefinedwnież decyduje o tym bank, ktundefinedry wyraża zgodę na przejęcie kredytu. Wbrew pozorom uzyskanie zgody na przejęcie kredytu nie jest proste. Bank bada zdolność kredytową osoby, ktundefinedra ma przejąć kredyt. W sytuacji, gdy uzna, że zdolność jest niewystarczająca, bank wyda decyzję odmowną. Natomiast w sytuacji uznania zdolności kredytowej przez bank, niezbędne będzie podpisanie aneksu do umowy kredytowej. Pamiętajmy, że dla banku najlepszą opcją jest posiadanie dwundefinedch dłużnikundefinedw, niż jednego.

Wymiana kredytobiorcy

To sytuacja, w ktundefinedrej były małżonek nie ma wystarczającej zdolności kredytowej do podjęcia zobowiązania. Wspundefinedłkredytobiorcą może zostać osoba, ktundefinedra ma wystarczające dochody i pozostanie pozytywnie zweryfikowana przez bank. Najczęściej wspundefinedłkredytobiorcą zostaje ktoś z rodziny np. rodzic, czy nowy partner.

Najem nieruchomości

Takie rozwiązanie ma zastosowanie w sytuacji, gdy byli małżonkowie pomimo rozwodu żyją w przyjaznych relacjach. Jest to korzystne rozwiązanie, gdyż pieniądze uzyskane z wynajmu mieszkania mogą przekazać na spłatę kredytu.

Umowa kredytowa niekiedy bardziej wiąże niż małżeństwo. Zdarzają się sytuacje, że ludzie unikają rozwodu z powodu konsekwencji, jakie niesie za sobą podział majątku. Obawiają się, że nie będą mieli gdzie się podziać, nie będzie ich stać na spłatę rat kredytu, czy po sprzedaży mieszkania kwota, jaką uzyskają w podziale majątku, nie będzie wystarczającą kwotą na zakup innego lokum. Dlatego podejmują decyzję na pozostanie w obecnym stanie cywilnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!