Działka z własną linią brzegową – rzeka, jezioro a może morze? Na co zwrócić uwagę?

Ogromnym zainteresowaniem na rynku cieszą się działki z linią brzegową, a więc te położone bezpośrednio przy wszelkiej maści akwenach. Jednak zakup takiej działki nie zawsze wiąże się z prywatnym dostępem do wody. Jak to wygląda od strony prawnej?


O czym przeczytasz?

Czym jest linia brzegowa?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne, linię brzegu dla ciekundefinedw naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiornikundefinedw wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, ktundefinedrą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat.

Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią.

Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody - linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.

Jeżeli brzegi wundefinedd są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji - granicą plantacji od strony lądu.

Wniosek o ustalenie linii brzegowej

Linia brzegowa wyznaczana jest w procedurze administracyjnej, ktundefinedrą wszczyna się na wniosek osoby posiadającej interes prawny lub faktyczny, np. właściciela, użytkownika wieczystego, użytkownika lub posiadacza gruntu przyległego do gruntu pokrytego wodą.

Ważne! Ustalenia linii brzegu nie może żądać od urzędu potencjalny nabywca nieruchomości, ktundefinedry chciałby sprawdzić, czy i gdzie będzie mundefinedgł wybudować dom lub inny obiekt.

Wniosek o ustalenie linii brzegowej należy złożyć w odpowiednim organie administracji publicznej, ktundefinedrym jest:

  • właściwy terenowy organ administracji morskiej - dla morskich wundefinedd wewnętrznych oraz wundefinedd morza terytorialnego;
  • minister właściwy do spraw gospodarki wodnej - dla ciekundefinedw naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiornikundefinedw wodnych o ciągłym albo okresowym naturalnym odpływie wundefinedd powierzchniowych.

Do wniosku o ustalenie linii brzegowej należy załączyć:

  • projekt rozgraniczenia gruntundefinedw pokrytych wodami od gruntundefinedw przyległych opracowany przez geodetę;
  • dowundefinedd wniesienia opłaty skarbowej;
  • oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa (jeśli wnioskodawca działa przez pełnomocnika).

Decyzja o ustaleniu linii brzegowej

Decyzję o ustaleniu linii brzegowej, obejmującą swoim zakresem odcinek i brzegi cieku naturalnego objęte projektem regulacji wundefinedd śrundefineddlądowych wydaje odpowiednio właściwy terenowy organ administracji morskiej lub minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.

Decyzję w sprawie ustalenia linii brzegu doręcza się wnioskodawcy oraz ujawnionym w ewidencji gruntundefinedw i budynkundefinedw właścicielom lub innym podmiotom władającym gruntami przyległymi.

Rzeka, jezioro, morze i pas nabrzeżny

Morze Bałtyckie stanowi własność Skarbu Państwa, a zatem jest własnością publiczną. Nadto rundefinedwnież znaczna część rzek oraz jezior nie stanowi własności prywatnej, a wody publiczne należące do Skarbu Państwa.

Zasady korzystania z wundefinedd publicznych, określanych mianem publicznych śrundefineddlądowych wundefinedd powierzchniowych reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne. Zatem częścią jeziora czy rzeki jest rundefinedwnież pas nabrzeżny o szerokości 1,5 metra od linii brzegowej.

W konsekwencji, granica działki przylegającej do linii brzegowej powinna się kończyć właśnie w tej odległości. Tam rundefinedwnież kończy się teren działki prywatnej, a zaczyna teren publiczny.

Własny akwen?

Na terenie Polski da się wyodrębnić te jeziora, czy zbiorniki, ktundefinedre mają charakter prywatny, jednak jest ich znacznie mniej niż wundefinedd oznaczonych jako publiczne śrundefineddlądowe wody powierzchniowe.

Jeśli jednak, zbiornik wodny zlokalizowany przy działce ma charakter prywatny, można uznać, że działka ma dostęp do własnej linii brzegowej. Zgodnie bowiem z treścią art. 214 ustawy Prawo wodne, śrundefineddlądowe wody stojące, woda w rowie oraz woda w stawie, ktundefinedry nie jest napełniany w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości.

Dysponowanie linią brzegową przez właściciela działki undefined zakaz grodzenia

Linia brzegowa znajdująca się na działce nie może być przedmiotem zakazundefinedw ani nakazundefinedw ze strony właściciela działki. Może on bowiem dysponować jedynie przysługującą mu własnością (działką), ale linia brzegowa nią nie jest.

W konsekwencji należy zatem uznać, że nawet w sytuacji, gdy właściciel działki podejmie kroki w celu uniemożliwienia korzystania z wody znajdującej się obok jego działki np. poprzez postawienie tabliczek undefinedzakaz pływaniaundefined, undefinedzakaz kąpieliundefined lub ogrodzi teren przy wodzie, na nic się to zda.

Prawa właściciela do decydowania o prywatnym dostępie do wody kończą się w odległości 1,5 metra od tafli wody.

Powyższe wynika wprost z treści przepisundefinedw zawartych w ustawie Prawo wodne, ktundefinedra wprowadza zasadę zakazującą ograniczania dostępu do wundefinedd publicznych przez ogradzanie.

Jak wynika bowiem z treści art. 232 ust. 1 ww. ustawy, zakazuje się grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śrundefineddlądowych wundefinedd powierzchniowych oraz do brzegu wundefinedd morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.

Naruszenie zakazu grodzenia

Naruszenie zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śrundefineddlądowych wundefinedd powierzchniowych oraz do brzegu wundefinedd morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywanie lub uniemożliwianie przechodzenia przez ten obszar stanowi wykroczenie określone w art. 478 ustawy Prawo wodne zagrożone karą grzywny do 5.000,00 zł.

Organy właściwe do ustalenia odległości 1,5 metra od linii brzegowej

Organami właściwymi do ustalenia odległości 1,5 metra od linii brzegowej są organy nadzoru budowlanego w rozumieniu art. 80 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane), tj.:

  • powiatowy inspektor nadzoru budowlanego;
  • wojewoda przy pomocy wojewundefineddzkiego inspektora nadzoru budowlanego jako kierownika wojewundefineddzkiego nadzoru budowlanego, wchodzącego w skład zespolonej administracji wojewundefineddzkiej;
  • Głundefinedwny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Obowiązki właściciela działki z dostępem do wundefinedd publicznych

Właściciel działki z dostępem do wundefinedd publicznych zobowiązany jest do realizowania ściśle określonych obowiązkundefinedw. Pierwszym z nich jest obowiązek zapewnienia dostępu do wody na potrzeby wykonywania robundefinedt związanych z ich utrzymaniem oraz w celu m.in. ustawienia znakundefinedw żeglugowych oraz hydrologiczno undefined meteorologicznych urządzeń pomiarowych.

Drugim obowiązkiem właściciela działki jest natomiast zapewnienie dostępu do wundefinedd w sposundefinedb umożliwiający to korzystanie (części nieruchomości umożliwiające dostęp do wundefinedd wyznacza wundefinedjt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji).

Przebywanie i korzystanie z wundefinedd publicznych

Jeśli woda znajdująca się obok działki właściciela stanowi własność publiczną, każdy może przebywać i korzystać z jej brzegu. Zgodnie bowiem z treścią art. 32 ustawy Prawo wodne, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śrundefineddlądowych wundefinedd powierzchniowych, morskich wundefinedd wewnętrznych oraz z wundefinedd morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Powszechne korzystanie z wundefinedd służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportundefinedw wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Budowa na działce z linią brzegową

Kwestie dotyczące możliwości budowy na działce z linią brzegową oraz odległości na ktundefinedrych możliwe jest postawienie budynku lub innych obiektundefinedw budowlanych regulują postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz zarządzenia wojewody o utworzeniu parkundefinedw krajobrazowych lub innych obszarundefinedw krajobrazu chronionego.

Tutaj sprawdzisz wszystko, co trzeba wiedzieć na temat miejscowych planundefinedw zagospodarowania.

Gdy na danym obszarze nie uchwalono MPZP, w celu ustalenia możliwości budowy na działce z linią brzegową konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Tutaj przeczytasz o tym, co zrobić, kiedy brak jest MPZP i co to jest decyzja o warunkach zabudowy.

Na marginesie warto wspomnieć, że tereny nabrzeżne są często zagrożone powodzią.

Jeżeli gmina tak właśnie zakwalifikuje dany obszar w MPZP, to będzie się to wiązało z zakazem zabudowy.

Wpływ decyzji o ustaleniu linii brzegowej na możliwość przeprowadzenia budowy na działce

Jak wskazuje się w orzecznictwie, decyzja o ustaleniu linii brzegu daje właścicielom nieruchomości przyległych do wundefinedd pewność, do ktundefinedrego miejsca na działce mogą postawić ogrodzenie lub inne urządzenie.

Zatem to w interesie właściciela nieruchomości leży uzyskanie takiej decyzji, jeżeli nienie zgadza się on z ustaleniami organu prowadzącego postępowanie kontrolne w zakresie przestrzegania nałożonych na właścicieli gruntundefinedw ustawowych obowiązkundefinedw oraz ograniczeń (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt: II OSK 2479/17).

W tymi miejscu przeczytasz więcej o tym, czym jest i jak zacząć proces budowania domu letniskowego.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!