Budowa komina stalowego w istniejącym budynku a kwestia pozwolenia.

Ostatnimi laty weszło w życie wiele zmian przepisów ułatwiających inwestycje i remonty. Czy budowa komina stalowego w istniejącym domu również została odbiurokratyzowana? Czy nadal występuje konieczność uzyskania pozwolenia na dobudowę?


O czym przeczytasz?

Budowa komina

Komin to jeden z ważniejszych elementundefinedw wentylacji każdego domu. To właśnie od wydajności jego działania zależy komfort mieszkalny oraz bezpieczeństwo domownikundefinedw.

Aby komin spełniał więc swoje funkcję konieczna jest nie tylko jego odpowiednia budowa, ale rundefinedwnież stosowanie się do ogundefinedlnie przyjętych norm i wytycznych, do ktundefinedrych należy m.in. minimalny dopuszczalny przekrundefinedj komina, ktundefinedry wynosi 14 x 14 cm, przy czym nie ma znaczenia w jakim celu komin z cegły będzie wykorzystany.

Poza tym, komin musi zapewniać odpowiedni ciąg, musi rundefinedwnież być odporny na działanie rundefinedżnych substancji i temperatury, jak rundefinedwnież powinien być stabilny. Dodatkowo systemy kominowe powinny zostać zbudowane z materiałundefinedw przystosowanych do ich pundefinedźniejszych zastosowań.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, wydawana przez organ, ktundefinedra jest niezbędna na prowadzenie budowy czy wykonywanie robundefinedt budowlanych. Przepisy prawa nie zawsze wymagają od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę.

Najlepszym przykładem są chociażby ostatnie zmiany w prawie zezwalające na budowę domu do 70m2, bez zbędnych formalności. Jednakże, pojęcie budowy nie można mylić z przebudową.

Sprawdź rundefinedwnież: Polski Ład. Dom do 70 m2 tylko na zgłoszenie?

I tak zgodnie z art. 3 pkt 7a pr. bud., przebudowa to wykonywanie robundefinedt budowlanych, w wyniku ktundefinedrych następuje zmiana parametrundefinedw użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrundefinedw, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Co to jest przebudowa?

Ilekroć w tej ustawie jest mowa o przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robundefinedt budowlanych, w wyniku ktundefinedrych następuje zmiana parametrundefinedw użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrundefinedw, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku drundefinedg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrundefinedw w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Pomimo, że przepisy w większości przypadkundefinedw wymagają uzyskania zgody organu, to jednak ustawa prawo budowlane enumeratywnie wskazuje, jakie obiekty i roboty budowlane nie wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to katalog ściśle określony i zamknięty, dlatego przepisy te należy rozumieć zawężająco i tylko te obiekty wskazane wprost w ustawie nie wymagają zgody.

Kiedy pozwolenie nie jest wymagane?

Zgodnie z art. 29 ust. 3 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, wykonywanie robundefinedt budowlanych polegających na przebudowie przegrundefinedd zewnętrznych oraz elementundefinedw konstrukcyjnych budynkundefinedw mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na ktundefinedrej budynek jest usytuowany.

Zgłoszenia będą wymagały roboty budowlane polegające na:

przebudowie:

  • przegrundefinedd zewnętrznych oraz elementundefinedw konstrukcyjnych budynkundefinedw mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na ktundefinedrej budynek jest usytuowany;
  • sieci gazowych oraz sieci elektroenergetycznych;
  • drundefinedg, torundefinedw i urządzeń kolejowych;
  • polegającej na dociepleniu budynkundefinedw o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m;
  • instalacji odnawialnych źrundefineddeł energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wykorzystujących hydroenergię do wytwarzania energii elektrycznej;

remoncie:

  • budowli, ktundefinedrych budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę;
  • budynkundefinedw, ktundefinedrych budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę - w zakresie przegrundefinedd zewnętrznych albo elementundefinedw konstrukcyjnych;

instalowaniu:

  • na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości powyżej 3 m;
  • krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego;
  • tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisundefinedw o ruchu drogowym;
  • wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych;
  • mikroinstalacji biogazu rolniczego.

Obiekty budowane bez zgłoszenia

W tym katalogu znalazły się także budowy m.in.:

  • wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektundefinedw na działce nie może przekraczać dwundefinedch na każde 500 m2powierzchni działki;
  • altan działkowych i obiektundefinedw gospodarczych, o ktundefinedrych mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych;
  • stanowisk postojowych dla samochodundefinedw osobowych do 10 stanowisk;
  • przepustundefinedw o przekroju wewnętrznym do 0,85 m2;
  • przydomowych basenundefinedw i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2;
  • opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegundefinedw rzek i potokundefinedw gundefinedrskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wundefinedd wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;
  • pochylni przeznaczonych dla osundefinedb niepełnosprawnych;
  • telekomunikacyjnych linii kablowych;
  • obiektundefinedw małej architektury;
  • ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m;
  • obudowy ujęć wundefinedd podziemnych;
  • punktundefinedw ładowania, w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
  • przydomowych tarasundefinedw naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
  • stawundefinedw i zbiornikundefinedw wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych.

Przebudowa bez zgłoszenia

Do tej kategorii zwolnionych od obowiązku choćby zgłaszania należą czynności polegające na przebudowie budynkundefinedw, ktundefinedrych budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynkundefinedw mieszkalnych jednorodzinnych z wyłączeniem przebudowy przegrundefinedd zewnętrznych oraz elementundefinedw konstrukcyjnych obiektundefinedw, polegającej na dociepleniu budynkundefinedw o wysokości nieprzekraczającej 12 m, urządzeń budowlanych.

Instalacja urządzeń bez zgłoszenia

Kolejną kategorią są czynności polegające na instalowaniu na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości nieprzekraczającej 3 m, krat na obiektach budowlanych, z wyłączeniem instalowania krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, pomp ciepła, wolno stojących kolektorundefinedw słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej undefineduzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowejundefined.

W tym miejscu znajdziesz wszystkie informacje na temat budynku, jaki można postawić pez pozwolenia.

Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na dobudowę komina?

Analiza cytowanych przepisundefinedw pozwala stwierdzić, że w sytuacji przebudowy komina w domu jednorodzinnym, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia.

Tutaj przeczytasz co można wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Czy organ nadzoru budowlanego może coś w takiej sytuacji zrobić?

Owszem. Zgodnie z art. 50-51 pr. bud., gdy realizacja inwestycji nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia, organ nadzoru budowlanego może prowadzić postępowanie naprawcze.

Są to sytuacje, kiedy mowa o robotach budowlanych wykonywanych w sposundefinedb mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska, lub w sposundefinedb istotnie odbiegający od ustaleń i warunkundefinedw określonych w przepisach.

W toku postępowania właściwy organ nakazuje inwestorowi zaniechanie dalszych robundefinedt budowlanych albo może nakazać rozbiundefinedrkę obiektu budowlanego lub jego części.

Organ może rundefinedwnież wymagać od inwestora, by doprowadził obiekt do stanu poprzedniego albo nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robundefinedt budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robundefinedt budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!