Trendy wnętrzarskie 2022. Modne wnętrza 2022 – jakie będą?

Jakie style we wnętrzach będą popularne w roku 2022? Poznaj popularne style wnętrz


O czym przeczytasz?

modne-style-we-wnetrzach-2022

Japandi

Japońska kultura, sztuka i styl od dawna inspirują projektantundefinedw. W ostatnich latach, jako odpowiedź na skandynawską filozofię urządzania wnętrz, poznaliśmy pochodzącą z Japonii ideę wabi-sabi, czyli sztukę skromnego życia, otaczania się naturalnymi materiałami i barwami, powrotu do rzemiosła oraz dostrzegania piękna w niedoskonałości, przedmiotach ze śladami użytkowania, zmieniających się z biegiem czasu.

Modne style we wnętrzach 2022

Ascetyczny naturalny styl lansowany przez Japończykundefinedw, w połączeniu z popularną skandynawską prostotą i funkcjonalnością zaowocował hybrydą, ktundefinedra zyskała określenie japandi.

Projekt Instagram.com/@_liniewprzestrzeni

Styl japandi charakteryzuje się oszczędnością formy, umiłowaniem natury i autentyczności, stonowaną kolorystyką oraz funkcjonalnym zagospodarowaniem pomieszczeń, tak aby pozostawić w nich jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt Instagram.com/@_liniewprzestrzeni

Japandi - składniki stylu:

Niedoskonałość. Podkreślamy to, co nieidealne, nadgryzione zębem czasu. Wybieramy materiały, ktundefinedre pięknie się starzeją i pokrywają naturalną patyną, takie jak drewno, naturalne tkaniny czy kamionka.

Kintsugi to japońska sztuka naprawiania stłuczonej porcelany. Łączenia wypełnia się szlachetnymi materiałami np. złotem. Tym sposobem stare przedmioty przywołuje się z powrotem do życia podkreślając ich historię i przywracając należną im cześć.

Naturalne drewno. Materiałem numer jeden w stylu japandi jest naturalne drewno. Występuje ono w postaci prostych, nieco rustykalnych w stylu, desek na podłodze lub drewnianych mebli i dodatkundefinedw.

Meble we wnętrzach w stylu japandi są niskie, mają prostą konstrukcję i lekką formę. Do japońskich wnętrz nawiązują niskie stoliki kawowe, fotele w japońskim stylu, jak te projektu Pierre Januareta, a także gięte krzesła typu fishbone, proste szezlongi, czy taborety z litego drewna.

Lampy. Charakterystycznym dodatkiem do wnętrza w stylu japandi są lampy z abażurami z papieru ryżowego lub kloszami z mlecznego szkła, ktundefinedre swoją formą przypominają tradycyjne japońskie lampiony.

Plecionka. We wnętrzach japandi często pojawia się rundefinedwnież plecionka, np. rattanowa, czy w formie tradycyjnej maty tatami

Zobacz więcej inspiracji w tym stylu: Japandi, czyli połączenie stylu skandynawskiego z japońskim we wnętrzach [ABC stylu]

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt Instagram.com/@_liniewprzestrzeni

Organiczny minimalizm

Styl minimalistyczny we wnętrzach nie kojarzy się już z brakiem przytulności. Jednym z wiodących trendundefinedw 2022 jest tzw. ciepły minimalizm. Spokojne, monochromatyczne wnętrza w kojących barwach ziemi wykończone są naturalnymi materiałami i urządzone minimalną ilością przedmiotundefinedw. Dominują w nich organiczne, zaokrąglone formy.

Modne style we wnętrzach 2022

Fot. Do Sy, Projekt Limdim House Studio. Źrundefineddło zdjęcia: dezeen.com

Minimalizm wynika z poszukiwania prostoty i chęci powrotu do natury. Ograniczamy swoje potrzeby i pozbywamy się nadmiaru rzeczy. Odgracamy przestrzeń ze zbędnych przedmiotundefinedw. Wnętrze minimalistyczne w 2022 r. ma przynieść nam odpoczynek, wytchnienie od atakujących zewsząd bodźcundefinedw i poczucie bezpieczeństwa. Ma wprowadzić w nasze życie ład i harmonię.

Przeczytaj rundefinedwnież: Decluttering - jak posprzątać zagracone mieszkanie? Sprawdź, jak wprowadzić minimalizm w domu

Modne style we wnętrzach 2022

Modne style we wnętrzach 2022

Fot. Ben Hosking. Projekt cjh studio Źrundefineddło zdjęć: cjhstudio.com

Organiczny minimalizm - składniki stylu:

Pochwała krągłości. We wnętrzach minimalistycznych zagościły na dobre: zaokrąglone organiczne formy i asymetria. Meble sprawiają wrażenie przysadzistych, masywnych.

Stoły i stoliki. Blaty stołundefinedw do jadalni oraz stolikundefinedw kawowych są okrągłe, owalne lub mają nieregularne kształty. Masywne podstawy natomiast przypominają kolumny. Wykonane są z litego drewna, metalu lub naturalnego kamienia.

Sofy i fotele mają niskie siedziska, przybierają zaokrąglone, obłe, przysadziste kształty. Modne curvy sofas mają jasne, neutralne lub ciepłe kolory (jasne beże, brązy) oraz miękkie, puszyste i miłe w dotyku tapicerki.

Naturalne materiały. Krundefinedluje drewno, naturalny kamień i wszelkie pochodzące z natury materiały, ktundefinedre są ekologiczne, trwałe i szlachetne. Kontakt z naturalnymi materiałami i barwami dobrze wpływa na nasze zmysły.

Kolory ziemi. Minimalistyczna paleta kolorundefinedw 2022 to przede wszystkim zgaszone brązy i neutralne beże, przeważnie w monochromatycznych aranżacjach. Spokojna, ciepła tonacja złagodzi surowość nawet najbardziej ascetycznie urządzonego wnętrza.

Lampy-grzybki i lampy-kule. Zaokrąglone formy o doskonałych pełnych bryłach oraz kształtach nawiązujących do natury, a także lampki o minimalistycznej formie są idealnym dopełnieniem wnętrza w stylu przytulnego minimalizmu.

Rzemiosło. Dodatki do wnętrza w stylu organicznego minimalizmu mają formę nieco surową, nawiązującą do motywundefinedw etnicznych. To np. ręcznie wykonane kilimy, rzeźby czy gliniane wazony.

Faktura na ścianie. Zamiast nieskazitelnej gładzi, na ścianach pojawiają się naturalne gipsy gliniane, tynki strukturalne. Płytki w łazience zastępuje matowy mikrocement.

Mniej, ale lepiej. W stylu minimalistycznym ograniczmy liczbę materiałundefinedw wykończeniowych na korzyść ich jakości. Często te same materiały wykończeniowe pojawiają się w całym mieszkaniu, w tym kuchni i łazience.

Zobacz więcej inspiracji: Minimalizm we wnętrzach [ABC stylu]

Modne style we wnętrzach 2022

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt Instagram.com/@_liniewprzestrzeni

Eklektyczny styl vintage

Eklektyzm polega na łączeniu we wnętrzu przedmiotundefinedw w rundefinedżnych stylach i pochodzących z rundefinedżnych okresundefinedw historycznych. Wnętrza eklektyczne mają zawsze indywidualny charakter undefined są inne niż wszystkie. Często wyrundefinedżnia je nieco artystowski sznyt. Eklektyzm lubi antyki i przedmioty vintage.

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt Norm Architects. Źrundefineddło zdjęcia: dezeen.com

Styl vintage przypadnie do gustu osobom ceniącym oryginalność, autentyczność i dobre wzornictwo z rodowodem.

Modne style we wnętrzach 2022

Zdjęcie: Martyna Rudnicka. Projekt: Agata Malerska, Zofia Wyganowska. Źrundefineddło zdjęcia: zofiawyganowska.com

Przedmioty vintage to rzeczy z drugiej ręki, ktundefinedre nie tracą na wartości i warto je wybrać rundefinedwnież ze względundefinedw ekologicznych. Ktundefinedre z nich będą szczegundefinedlnie popularne w 2022 roku?

Modne style we wnętrzach 2022

Fot. ONI studio. Projekt MISTOVIA Instagram.com/@mistovia

Eklektyczny vintage - składniki stylu:

Inspiracje latami 70. i 80., czyli balansujące na granicy kiczu eksperymenty z formą i tworzywem, zestawienia jaskrawych kolorundefinedw i kontrastowych wzorundefinedw. Meble niczym dzieła sztuki. Perełki sygnowane nazwiskami gwiazd designu szalonego okresu lat 70. i 80.. Tego poszukują projektanci wnętrz modnych w 2022 roku. Estetyka dla odważnych i idących pod prąd.

undefinedBrzydkieundefined sofy. Jeżeli kochasz styl vintage, obiektem Twoich westchnień w 2022 roku powinien stać się jeden z kultowych niegdyś modeli sof, ktundefinedre powrundefinedciły w ostatnim czasie w wielkim stylu. Skundefinedrzane, komfortowe kanapy o obfitych kształtach, jak Togo (Ligne Roset), Soriana (Cassina) czy Terrazza (de Sede) mają obecnie swoje 5 minut.

Modernizm. Wnętrza w stylu mid-century modern lub te inspirowane wczesnym modernizmem w duchu szkoły Bauhausu czy le Corbusierundefineda nie wychodzą z mody. Mają już status klasyki. Nieco maskulinistyczne, retro meble i dodatki są komfortowe i eleganckie, nie tracąc przy tym lekkości i nowoczesności. Warto zainteresować się doskonałymi polskimi projektami z tego okresu oraz ich reedycjami i zainwestować w polski design.

Meblościanka powraca do naszych wnętrz. Wielofunkcyjne regały o lekkiej konstrukcji, zarundefinedwno te oryginalne, zdobyte na internetowych aukcjach lub portalach oferujących meble vintage, jak i ich wspundefinedłczesne wersje, podbijają szturmem modne mieszkania.

Barki na kundefinedłkach to aktualny wnętrzarski must have. Mobilne mebelki pomocnicze, szczegundefinedlnie ze szkła i stali prezentujące kolekcję eleganckich trunkundefinedw oraz naczyń do ich serwowania dodadzą wnętrzu klimatu wprost z serialu Mad Men.

Kolor. Eklektyczny styl vintage nie boi się odważnych, żywych kolorundefinedw oraz ich połączeń - zestawia je z właściwą sobie brawurą.

Modne style we wnętrzach 2022

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt Atelier Creative Varsovie

Art dundefinedco i nowa elegancja

Art dundefinedco, czyli styl, ktundefinedry był najbardziej popularny we wnętrzach dokładnie przed stu laty, czyli w latach 20. XX w. powraca obecnie w nowym, odmienionym wydaniu. Estetyka art dundefinedco opierała się na czystych liniach, geometrycznych deseniach, nowoczesnych kontrastowych zestawieniach szlachetnych materiałundefinedw, takich jak egzotyczne gatunki drewna (np. heban) z inkrustacjami z kości słoniowej czy masy perłowej oraz szkła z metalem (złocony brąz). Styl art dundefinedco, jako pomost pomiędzy secesją a modernizmem, był prundefinedbą pogodzenia powtarzalności masowej produkcji i funkcjonalności we wnętrzach z dekoracyjnością i kunsztem wykonania.

Modne style we wnętrzach 2022

Projekt: Zofia Wyganowska, Agata Malerska. Źrundefineddło zdjęcia: zofiawyganowska.com

Wspundefinedłczesne inspiracje stylem art dundefinedco są wyrazem nostalgii za niegdysiejszą elegancją, ktundefinedra łączy się z komfortem. Styl ten godzi prymat funkcji, formalny umiar i undefinedoddechundefined we wnętrzu z odrobiną przepychu, ekstrawagancji i wielkomiejskiego szyku.

Modne style we wnętrzach 2022

Fot. ONI studio. Projekt MISTOVIA Instagram.com/@mistovia

Art dundefinedco - składniki stylu:

Kolorystyka i materiały. We wnętrzu inspirowanym estetyką art dundefinedco kolorystyka ogranicza się zwykle do odcieni brązu, bieli i czerni oraz miedzi lub starego złota. W ramach tej palety wykorzystuje się rundefinedżne gatunki drewna o rundefinedżnych wybarwieniach, marmur, szkło oraz metale.

Geometria, tak lubiana w okresie art dundefinedco, we wspundefinedłczesnych wnętrzach przybiera formę wzoru mozaiki na parkiecie lub płytkach, a także powtarzalności motywundefinedw i symetrii aranżacji.

Meble nawiązujące do stylu art dundefinedco są pełne, wykonane zwykle z drewna. Ich bryły są jednak proste i pozbawione zdobień. Wyrundefinedżniają je rundefinedwnież zaokrąglone narożniki.

Szlachetne materiały są tu głundefinedwną ozdobą wnętrza. W stylu inspirowanym art dundefinedco panuje umiar, jest on na swundefinedj sposundefinedb minimalistyczny. Ogranicza się liczbę przedmiotundefinedw i paletę kolorundefinedw. Pierwsze skrzypce gra wyrazisty wzundefinedr. Najczęściej jest to efektowny naturalny rysunek drewna lub marmuru.

Metal i szkło. Dodatki z metalu i szkła idealnie pasują do tego stylu. Mogą to być np. stylizowane kinkiety albo ścianki oddzielające pomieszczenia.

Lustra. Szykowne wnętrza lubią blask luster. Lustra fazowane i te zwieńczone łukami stworzą w mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę. Art dundefinedco to nowy glamour!

Czeczota to przykład dostrzeżenia piękna w undefineddefekcieundefined natury. Niedoskonałość powstała w wyniku obrzęku pnia objawia się w postaci charakterystycznych, efektownych wzorundefinedw na drewnie. Fornir czeczotowy na meblach jest ozdobą wnętrz w stylu art dundefinedco i jednym z wnętrzarskich trendundefinedw 2022.

Modne style we wnętrzach 2022

Fot. Joe Fletcher, Projekt Woods + Dangaran. Źrundefineddło zdjęć: dezeen.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!