Opinie o deweloperach - gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Czy na portalach społecznościowych, forach internetowych albo stronach deweloperów znajdziesz komentarze, którym warto wierzyć?


O czym przeczytasz?

opinie o deweloperach - gdzie ich szukać?

W jednym z ostatnich artykułundefinedw, pisaliśmy o tym, jak undefined pod względem prawnym undefined sprawdzić wiarygodność dewelopera.

Jeśli wykonałeś już tego typu kroki, możesz sprundefinedbować jeszcze dokładniej przyjrzeć się firmie, od ktundefinedrej planujesz kupić wymarzone mieszkanie. Jedyna rzecz, jakiej będziesz do tego potrzebował to dostęp do internetu. Jak mundefinedwią undefined przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego - aby ograniczyć do minimum ryzyko pundefinedźniejszych rozczarowań - zachęcamy Cię do zapoznania się z nasznymi wskazundefinedwkami.

Opinie o deweloperach - co znajdziesz w zakładce undefinedkomentarze klientundefinedwundefined?

W sieci nie brakuje komentarzy na temat deweloperundefinedw. Choć ich autorzy przedstawiają się z reguły jako "klienci", w rzeczywistości spora część z nich po prostu... nie istnieje.

Co ciekawe, miejscami, w ktundefinedrych aż roi się od mylących informacji są strony internetowe deweloperundefinedw, a konkretnie zakładki z "opiniami klientundefinedw". Oczywiście, widnieją w nich wyłącznie pozytywne komentarze, a undefinedklienciundefined - nierzadko podpisani tylko imieniem - zachwalają niemal każdy etap wspundefinedłpracy z firmą undefined od pomocy przy wyborze lokum marzeń, po opiekę posprzedażową.

Pamiętaj, że tego typu komentarze bardzo często są tworzone przez samych deweloperundefinedw, albo działających na ich zlecenie copywriterundefinedw. Każda firma chce, by jej strona internetowa przyciągała klientundefinedw, a nie, by ich zniechęcała. Dlatego opinii, ktundefinedrymi powinieneś się kierować przy podejmowaniu decyzji zakupowych, raczej w tym miejscu nie znajdziesz.

Wiarygodność dewelopera w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz, skorzystać z bardziej wiarygodnego rozwiązania, skieruj uwagę ku mediom społecznościowym - takim jak np. Facebook - ktundefinedre "podpowiedzą" jak wybrać dewelopera.

Za większością opinii, pozostawionych na fan page'u firmy stoi konkretna osoba. Bardzo często możesz zerknąć na jej profil, a w razie potrzeby - skontaktować się z nią choćby po to, by opowiedziała Ci o swoich pozytywnych bądź negatywnych doświadczeniach zakupowych. Konta fikcyjne najczęściej dosyć łatwo rozpoznasz. Ich właściciele mają m.in. nieliczne grono znajomych, minimalną liczbę postundefinedw i zdjęć.

Jeśli w facebookowych komentarzach deweloper jest chwalony undefined zwrundefinedć uwagę na to, za jakie elementy. Może się bowiem okazać, że choć pozytywnych opinii jest mnundefinedstwo, dotyczą one błahostek, z kolei kluczowe, techniczne sprawy są oceniane bardzo nisko.

Pamiętaj też, że zawsze znajdą się osoby niezadowolone z usług deweloperskich. Zwrundefinedć uwagę na to, jak firma odnosi się na swoim profilu do ich komentarzy. Sprawdź, czy nie pozostawia ich bez odpowiedzi, stara się wyjaśniać opisane sytuacje i reagować na publiczne zażalenia.

Uwagę powinien zwrundefinedcić także sposundefinedb, w jaki - podczas rozmowy z internautami - wypowiadają się przedstawiciele dewelopera. Wysoka kultura językowa ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie.

Zamknięte grupy dyskusyjne undefined czego się z nich dowiesz?

Na Facebooku znajdziesz też wiele grup dyskusyjnych, poświęconych konkretnym osiedlom. Najczęściej są to grupy zamknięte i Twoja prośba o dołączenie do nich musi zostać zaakceptowana przez administratora. Nie powinno być z tym jednak problemu, jeśli wyjaśnisz mu kim jesteś i w jakim celu chcesz zostać członkiem społeczności. Z takiej możliwości korzysta wiele osundefinedb, dlatego administrator nie powinien być zaskoczony Twoją prośbą.

Jeśli natomiast grupa, dotycząca osiedla, na ktundefinedrym planujesz kupić mieszkanie jeszcze nie powstała, przyjrzyj się społecznościom, utworzonym przez mieszkańcundefinedw innych inwestycji tego konkretnego dewelopera. Jeśli okaże się, że ich uczestnicy mają do powiedzenia dużo niedobrego na temat interesującej Cię firmy, powinno to wbudzić Twoją czujność. Jeśli deweloper zaniedbał jedną ze swoich inwestycji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to ponownie.

Fora internetowe i blogi

opinie o deweloperach - gdzie szukać?

Na otwartych forach internetowych rzeczywiście masz szansę pozyskać wartościowe informacje o deweloperach, jednak musisz pamiętać, że wśrundefinedd pozytywnie komentujących mogą się trafić osoby undefinedpodstawioneundefined przez firmę. Możesz też natknąć się na internautundefinedw, ktundefinedrzy undefined na zlecenie konkurencji undefined będą robili danemu deweloperowi tzw. czarny PR.

Niemniej jednak, fora internetowe mają wartość dodaną, gdyż to właśnie tam potencjalni kupujący bądź też ci, ktundefinedrzy już zainwestowali w nieruchomość, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i udzielają sobie rad.

Jeśli zaś chodzi o popularne blogi nieruchomościowe, to prowadzą je najczęściej osoby od lat aktywnie działające w branży, a to oznacza, że możesz uzyskać od nich wiele cennych informacji o deweloperach. Pamiętaj jednak, że blogerzy zamieszczają na swoich stronach także treści sponsorowane. Tego typu materiały stanowią zazwyczaj "zlepek" pozytywnych informacji na temat konkretnej inwestycji dewelopera i niekiedy daleko im do obiektywności.

Warto jednak podkreślić, że artykuły komercyjne powinny być wyraźnie oznaczone, dlatego zwrundefinedć uwagę, czy na końcu tekstu nie pojawia się logotyp dewelopera albo informacja typu: "materiał powstał na zlecenie/we wspundefinedłpracy z firmą X".

Jaki deweloper nie zasługuje na zaufanie? W mediach nic się nie ukryje.

Chcąc uzyskać możliwie najdokładniejszy obraz dewelopera, powinieneś rundefinedwnież przejrzeć wiadomości na portalach o tematyce nieruchomościowej. Warto zerknąć w tym celu do ich archiwundefinedw, by upewnić się, że "nasz" deweloper nie był uwikłany w jakiś poważny konflikt z prawem.

Dla uspokojenia dodajemy, że po zdecydowanej większości sytuacji, w ktundefinedrych klienci deweloperundefinedw zostali oszukani, pozostaje ślad w mediach i na pewno nie ujdzie on Twojej uwadze.

Osobista wizyta na osiedlu albo placu budowy - czyli jak wybrać dewelopera

wizyta na osiedlu - jak wybrać dewelopera

Na koniec polecamy coś, co nie ma związku z internetem, ale może być naprawdę pomocne przy sprawdzeniu wiarygodności dewelopera. Mowa o oględzinach już istniejących osiedli, interesującej Cię firmy.

Być może uda Ci się przy okazji porozmawiać z mieszkańcami. Warto zapytać ich o wrażenia, dotyczące stanu technicznego nieruchomości, udogodnień w częściach wspundefinedlnych oraz rzetelności i terminowości samego dewelopera. Dowiedz się, w jaki sposundefinedb firma reaguje na ewentualne usterki i reklamacje - czy interesują ją problemy mieszkańcundefinedw, a może słynie z unikania odpowiedzialności?

Odwiedzając dane osiedle możesz dokładnie przyjrzeć się przy okazji jego wykończeniu, zagospodarowaniu terenundefinedw zielonych, czy małej architekturze. Masz szansę porundefinedwnać rzeczywisty obraz z tym, co deweloper przedstawił na wizualizacjach.

Jeśli natomiast udasz się na miejsce, w ktundefinedrym dopiero powstaje osiedle, pomocne mogą się okazać rozmowy z napotkanymi na placu budowy pracownikami. Wzmianki o tym, że deweloper nie płaci na czas albo nie zamawia wystaczająco dużo materiałundefinedw budowlanych, mogą rzucać zupełnie nowe światło na ewentualną wspundefinedłpracę z tą firmą.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!