Kolektory słoneczne - czy warto je zainstalować?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa zupełnie różne urządzenia, których nie można ze sobą mylić. Chociaż wymagają wykonania dwóch odrębnych instalacji ich działanie się uzupełnia, a nie wyklucza. Kiedy pomyśleć o instalacji kolektorów?


O czym przeczytasz?

Podobieństwa i rundefinedżnice - kolektory i panele fotowoltaiczne

Zarundefinedwno kolektory jak i panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu lub gruncie - jeśli wcześniej zostanie on odpowiednio przygotowany, czyli sprawdzony pod kątem obecności ewentualnych instalacji gazowych, wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Oba systemy wykorzystują energię słoneczną. Z punktu widzenia estetycznego, kolektory i panele są podobnej wielkości i dla niewprawnego oka mogą być trudne do rozrundefinedżnienia. Niektundefinedre kolektory słoneczne wyrundefinedżniają się charakterystycznym undefinedprążkowaniemundefined biegnącym pionowo - to tzw. kolektory rurowo-prundefinedżniowe. Kolektory słoneczne płaskie są z wyglądu bardzo zbliżone do modułundefinedw fotowoltaicznych.

Podstawową rundefinedżnicą między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami jest to, że panele produkują energię elektryczną, ktundefinedrą można wykorzystać do zasilenia dowolnego urządzenia działającego na prąd. Tymczasem jedynym zadaniem kolektorundefinedw jest zamiana energii słonecznej w cieplną i oddanie jej za pośrednictwem czynnika wodzie użytkowej.

Warto zaznaczyć, że niektundefinedre profesjonalne firmy, proponują montaż instalacji złożonej z kolektorundefinedw słonecznych, ktundefinedra może wspierać system ogrzewania i chłodzenia domu.

Jak działają kolektory słoneczne?

Czynnikiem roboczym w kolektorach słonecznych jest mieszanka cieczy i glikolu; niekiedy sama ciecz, a konkretnie mundefinedwiąc - woda. To one, po uprzedniej absorpcji promieni słonecznych, rozgrzewają się i następnie oddają zasobnikowi ciepło. Do najczęściej spotykanych kolektorundefinedw zalicza się płaskie, prundefinedżniowe i skupiające. Te ostatnie wyrundefinedżniają się ruchem - posiadają wbudowany sensor, ktundefinedry śledzi wędrundefinedwkę słońca po niebie, a na podstawie zebranych danych moduł obraca się tak, aby jego absorbery były w stanie pozyskać jak największą ilość energii słonecznej. To jednak stosunkowo rzadko stosowany rodzaj kolektorundefinedw. W inwestycjach prywatnych częściej spotykane są kolektory rurowe o charakterystycznej budowie złożonej z prundefinedżniowych rur szklanych, pod ktundefinedrymi ukryte są blacha i rurki miedziane wypełnione czynnikiem roboczym. W płaskich kolektorach słonecznych elementem pochłaniającym promieniowanie słoneczne jest metalowa płyta, ktundefinedra od spodu styka się z rurkami przewodzącymi płyn. Warunkiem działania obu rodzajundefinedw kolektorundefinedw jest ich prawidłowa termoizolacja.

Sprawność kolektorundefinedw, podobnie jak fotowoltaiki, jest związana z odpowiednim usytuowaniem względem stron świata. Najbardziej wydajne instalacje złożone z kolektorundefinedw zwrundefinedcone są na południe. Jeśli taka ekspozycja nie jest możliwa, zadaniem audytora i następnie projektanta jest zaproponowanie optymalnej dla danej posesji lokalizacji. Kolektory działają jedynie w słoneczne dni - w pochmurne notuje się znaczny spadek ich efektywności. Mimo to, kolektory są wyjątkowo opłacalną inwestycją - aby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Kiedy kolektory słoneczne mają sens?

Podstawową i najważniejszą kwestią jest to, czy w danym budynku istnieje możliwość podłączenia do tzw. miejskiej ciepłej wody. Jeśli tak, kolektory mogą być zbędną inwestycją i zaplanowane na nie środki lepiej przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną. Jeśli jednak do tej pory w danym budynku woda podgrzewana była w inny sposundefinedb, np. z wykorzystaniem bojlera czy źrundefineddła ogrzewania domu np. pieca z płaszczem wodnym, kolektory są warte rozważenia. Największą sprawność instalacji tego typu uzyskuje się w Polsce w okresie od kwietnia do września, czyli w czasie największej ekspozycji słonecznej, a rundefinedwnocześnie najcieplejszych miesięcy. Zazwyczaj w tym okresie domy nie potrzebują być dogrzewane, zatem piec włączany jest wyłącznie po to, aby zagrzać wodę użytkową. Alternatywą jest korzystanie z urządzeń elektrycznych - bojlerundefinedw pojemnościowych i przepływowych. Montaż odpowiednio dobranej do potrzeb domu instalacji kolektorundefinedw słonecznych redukuje potrzebę włączania pieca, w niektundefinedrych przypadkach niemal całkowicie i ogranicza zużycie energii elektrycznej przez bojlery.

W pozostałych miesiącach kolektory podgrzewają wodę jedynie wstępnie, np. o kilkanaście stopni, co wymaga włączenia dodatkowego źrundefineddła ciepła. Zawsze jednak jest to pewna oszczędność energii elektrycznej, ktundefinedra może być spożytkowana na inny sprzęt, a nie bojler.

Kolektory słoneczne sprawdzają się w domach, w ktundefinedrych najwięcej ciepłej wody zużywanej jest za dnia - czyli np. w domach rodzin z małymi dziećmi czy osundefinedb, ktundefinedre pracują zdalnie. Jest to rundefinedwnież atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich osundefinedb, ktundefinedre poszukują ekologicznych rozwiązań, zwiększających samowystarczalność budynku i zmniejszających ślad węglowy.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Pierwszy film z serii dostępny już na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!