Grzejnik nie grzeje? Podpowiadamy jak go naprawić

Gdy temperatura na zewnątrz spada, chętnie wracamy do ciepłych domów. Co zrobić, gdy okazuje się, że kaloryfer nie grzeje odpowiednio mocno, grzeje tylko do połowy lub – co gorsza – cieknie z niego woda?


O czym przeczytasz?

Dlaczego kaloryfer nie działa?

Naprawę kaloryfera należy zacząć oczywiście od znalezienia przyczyny usterki - najczęstszą jest zapowietrzenie. Na ogundefinedł grzejnik działa wtedy tylko w połowie lub ciepło wydobywa się jedynie z żeberek znajdujących się najbliżej zaworu termostatycznego. Zapowietrzony kaloryfer można poznać także po wyraźnie słyszalnym bulgotaniu lub przelewaniu wody.

Jeśli kaloryfer zostanie odpowietrzony, a mimo to nie działa, warto w następnej kolejności sprawdzić, czy zawundefinedr termostatyczny nie jest zepsuty. Jego pracę trzeba zweryfikować poprzez obrundefinedcenie go kilkakrotnie od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeśli nie zacznie działać, to prawdopodobnie zablokowała się iglica. Aby ją naprawić, termostat należy wykręcić z grzejnika i wysunąć iglicę przy pomocy kombinerek.

Inną usterką może być zanieczyszczona instalacja. W takim przypadku warto dokładnie przepłukać grzejnik oraz wymienić wodę w danym obiegu. Należy pamiętać, że kaloryfery czasami nie działają, ponieważ po prostu zostały źle zamontowane. Wtedy trzeba zwrundefinedcić się ponownie do ekipy montażowej lub do administratora budynku (jeśli w mieszkaniu od razu były zamontowane grzejniki). Te naprawy, ktundefinedre można wykonać samemu, opisujemy poniżej.

Jak samemu odpowietrzyć kaloryfer?

Do odpowietrzenia kaloryfera potrzebny będzie śrubokręt, klucz (pasujący do zaworu termostatycznego) oraz miska na cieknącą wodę. Warto zwrundefinedcić uwagę, czy grzejnik nie miał od początku zamontowanego odpowietrzacza undefined na ogundefinedł jest to czerwona rączka, ktundefinedrą wystarczy przechylić, aby wypuścić nadmiar powietrza. W przypadku kaloryferundefinedw, ktundefinedre nie posiadają odpowietrzacza, należy kolejno:

-undefined zamknąć zawundefinedr termostatyczny, czyli wyłączyć grzanie (na ogundefinedł jest ono oznaczone liczbą undefined0undefined);

-undefined kluczem lub śrubokrętem nieco poluzować zawundefinedr (czyli pierścień, ktundefinedry oddziela kaloryfer od zaworu) - odkręcać go delikatnie do momentu, gdy będzie słyszalne syczenie powietrza;

-undefined podłożyć miskę, ponieważ po chwili syczenia zacznie się wydostawać woda - wtedy należy zakręcić zawundefinedr;

-undefined kaloryfer powinien być odpowietrzony, można odkręcić z powrotem zawundefinedr termostatyczny.

Jak naprawić kaloryfer, gdy cieknie z niego woda?

Jest kilka przyczyn cieknącej wody z grzejnika - na ogundefinedł to nieszczelny zawundefinedr, kapiący śrubunek lub uszkodzone żeberka kaloryfera (zazwyczaj zniszczone przez rdzę). Aby naprawić taki kaloryfer - tak samo jak w przypadku zapowietrzonego grzejnika - należy naszykować śrubokręt, klucz oraz miskę na cieknącą wodę.

Jak wymienić zawundefinedr grzejnika?

Aby wymienić zawundefinedr grzejnika, należy zacząć od spuszczenia wody z kaloryfera. Trzeba być ostrożnym - ci, ktundefinedrzy mają domy jednorodzinne, mogą zrobić to sami. W przypadku osundefinedb mieszkających w bloku undefined należy skontaktować się z administratorem budynku. W nowym budownictwie każdy grzejnik jest podłączony do oddzielnego obwodu, ktundefinedry ma zawundefinedr odcinający. W starym budownictwie może być konieczne spuszczenie wody z całego pionu lub zamrożenie wody w rurze, ktundefinedra prowadzi do grzejnika undefined do tego niezbędny będzie hydraulik.

Gdy woda zostanie odcięta, trzeba odkręcić odpowiednim kluczem nakrętkę mocującą zawundefinedr do rury i do grzejnika. Następnie wymienić uszczelki na nowe, nanieść odrobinę smaru silikonowego i zamontować z powrotem zawundefinedr. W przypadku, gdy nie ma uszczelki można nawinąć na gwinty taśmę teflonową. Należy odblokować dopływ wody i odkręcić zawundefinedr, aby sprawdzić czy sytuacja uległa poprawie. Jeśli nie, najlepiej go wymienić.

Przed kupnem nowego zaworu, trzeba zmierzyć jego długość zabudowy i takiej długości zawundefinedr kupić. Jego wymianę musi poprzedzić spuszczenie wody z instalacji. Naprawiając tę usterkę, warto przepłukać grzejnik z zanieczyszczeń, ktundefinedre się w nim odłożyły. Następnie kluczem odkręcić nakrętki mocujące zawundefinedr do rury i do grzejnika. Przyłącza uszczelnić (taśmą teflonową lub wymieniając uszczelki), a na koniec dokręcić nowy zawundefinedr.

Jak naprawić kapiący śrubunek?

Jeśli woda cieknie na dolnym połączeniu grzejnika, oznacza to, że prawdopodobnie są zbyt luźne śrubki. Należy je dokręcić, ale nie za mocno. Zbyt silne dokręcenie śrubunku spowoduje, że grzejnik będzie wylewał jeszcze więcej wody. Jeśli śrubunek jest dokręcony, a mimo to wylewa się z niego woda to znaczy, że zużyły się uszczelki. Nowe należy kupić o identycznej średnicy i szerokości. Przed ich wymianą, konieczne jest zakręcenie zaworu i spuszczenie wody z grzejnika. Następnie trzeba usunąć stare uszczelki undefined wrąb dokładnie oczyścić z brudu i kurzu, a w czysty kanał włożyć nową uszczelkę (jeśli jej nie było to zakleić taśmą teflonową).

Jak samemu uszczelnić grzejnik?

Jeśli powstały niewielkie szczeliny w wyniku rdzy, zawundefinedr można uszczelnić przeznaczonym do tego klejem, a stalowe grzejniki lutować. Nieszczelności między żeberkami można wyeliminować także czyszcząc poszczegundefinedlne żeberka w kaloryferze. Należy odkręcić dekiel od żeberka znajdującego się najdalej od termostatu i za pomocą specjalnego klucza rozkręcić wszystkie żeberka. Po rozkręceniu żeberek, starannie wyczyścić wszystkie połączenia i wymienić uszczelki. Na koniec skręcić grzejnik z powrotem. W ten sposundefinedb można także wymienić poszczegundefinedlne żeberka na nowe. Należy jednak pamiętać, że żeberka są ciężkie i jest to pracochłonna metoda naprawy.

Jak dbać o grzejnik?

O grzejniki i instalację grzewczą warto dbać nie tylko w sezonie grzewczym. Zanim nadejdzie zima, kaloryfer dobrze jest dokładnie oczyścić. Jeśli tego nie zrobimy, wraz z ciepłym powietrzem będzie unosił się kurz i zanieczyszczenia. Roznosząc się po mieszkaniu, negatywnie wpływają na układ oddechowy i są szczegundefinedlnie niekorzystne dla alergikundefinedw. Grzejniki powinno się regularnie myć przez cały sezon grzewczy.

Czyścić grzejniki należy zarundefinedwno z zewnątrz, jak i w środku. Do mycia w środku najlepiej użyć miękkiej szczotki, ktundefinedra nie zniszczy powierzchni, a ktundefinedra jest umocowana na długim sprężystym drucie. Dzięki temu, kaloryfer uda się wyczyścić w miejscach, w ktundefinedre najtrudniej dotrzeć, a gdzie się gromadzi najwięcej kurzu. Z zewnątrz grzejnik najlepiej myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Dobrze jest, aby blisko grzejnikundefinedw nie stały duże meble, ktundefinedre blokują odpowiednią cyrkulację powietrza. Gdy kaloryfer jest zastawiony, ciepło unosi się do gundefinedry, łącząc z zimnymi masami powietrza i rozchodząc po pomieszczeniu.

Czy grzejnik powinien grzać także poza sezonem grzewczym? Większość osundefinedb zakręca zawundefinedr na lato, ale eksperci zalecają odkręcenie zaworundefinedw termostatycznych na maksymalną wartość. Pomoże to uniknąć zapowietrzenia grzejnikundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!