Grzejnik nie grzeje? Podpowiadamy jak go naprawić

Gdy temperatura na zewnątrz spada, chętnie wracamy do ciepłych domów. Co zrobić, gdy okazuje się, że kaloryfer nie grzeje odpowiednio mocno, grzeje tylko do połowy lub – co gorsza – cieknie z niego woda?


O czym przeczytasz?

Dlaczego kaloryfer nie działa?

Naprawę kaloryfera należy zacząć oczywiście od znalezienia przyczyny usterki - najczęstszą jest zapowietrzenie. Na ogół grzejnik działa wtedy tylko w połowie lub ciepło wydobywa się jedynie z żeberek znajdujących się najbliżej zaworu termostatycznego. Zapowietrzony kaloryfer można poznać także po wyraźnie słyszalnym bulgotaniu lub przelewaniu wody.

Jeśli kaloryfer zostanie odpowietrzony, a mimo to nie działa, warto w następnej kolejności sprawdzić, czy zawór termostatyczny nie jest zepsuty. Jego pracę trzeba zweryfikować poprzez obrócenie go kilkakrotnie od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeśli nie zacznie działać, to prawdopodobnie zablokowała się iglica. Aby ją naprawić, termostat należy wykręcić z grzejnika i wysunąć iglicę przy pomocy kombinerek.

Inną usterką może być zanieczyszczona instalacja. W takim przypadku warto dokładnie przepłukać grzejnik oraz wymienić wodę w danym obiegu. Należy pamiętać, że kaloryfery czasami nie działają, ponieważ po prostu zostały źle zamontowane. Wtedy trzeba zwrócić się ponownie do ekipy montażowej lub do administratora budynku (jeśli w mieszkaniu od razu były zamontowane grzejniki). Te naprawy, które można wykonać samemu, opisujemy poniżej.

Jak samemu odpowietrzyć kaloryfer?

Do odpowietrzenia kaloryfera potrzebny będzie śrubokręt, klucz (pasujący do zaworu termostatycznego) oraz miska na cieknącą wodę. Warto zwrócić uwagę, czy grzejnik nie miał od początku zamontowanego odpowietrzacza – na ogół jest to czerwona rączka, którą wystarczy przechylić, aby wypuścić nadmiar powietrza. W przypadku kaloryferów, które nie posiadają odpowietrzacza, należy kolejno:

-> zamknąć zawór termostatyczny, czyli wyłączyć grzanie (na ogół jest ono oznaczone liczbą „0”);

-> kluczem lub śrubokrętem nieco poluzować zawór (czyli pierścień, który oddziela kaloryfer od zaworu) - odkręcać go delikatnie do momentu, gdy będzie słyszalne syczenie powietrza;

-> podłożyć miskę, ponieważ po chwili syczenia zacznie się wydostawać woda - wtedy należy zakręcić zawór;

-> kaloryfer powinien być odpowietrzony, można odkręcić z powrotem zawór termostatyczny.

Jak naprawić kaloryfer, gdy cieknie z niego woda?

Jest kilka przyczyn cieknącej wody z grzejnika - na ogół to nieszczelny zawór, kapiący śrubunek lub uszkodzone żeberka kaloryfera (zazwyczaj zniszczone przez rdzę). Aby naprawić taki kaloryfer - tak samo jak w przypadku zapowietrzonego grzejnika - należy naszykować śrubokręt, klucz oraz miskę na cieknącą wodę.

Jak wymienić zawór grzejnika?

Aby wymienić zawór grzejnika, należy zacząć od spuszczenia wody z kaloryfera. Trzeba być ostrożnym - ci, którzy mają domy jednorodzinne, mogą zrobić to sami. W przypadku osób mieszkających w bloku – należy skontaktować się z administratorem budynku. W nowym budownictwie każdy grzejnik jest podłączony do oddzielnego obwodu, który ma zawór odcinający. W starym budownictwie może być konieczne spuszczenie wody z całego pionu lub zamrożenie wody w rurze, która prowadzi do grzejnika – do tego niezbędny będzie hydraulik.

Gdy woda zostanie odcięta, trzeba odkręcić odpowiednim kluczem nakrętkę mocującą zawór do rury i do grzejnika. Następnie wymienić uszczelki na nowe, nanieść odrobinę smaru silikonowego i zamontować z powrotem zawór. W przypadku, gdy nie ma uszczelki można nawinąć na gwinty taśmę teflonową. Należy odblokować dopływ wody i odkręcić zawór, aby sprawdzić czy sytuacja uległa poprawie. Jeśli nie, najlepiej go wymienić.

Przed kupnem nowego zaworu, trzeba zmierzyć jego długość zabudowy i takiej długości zawór kupić. Jego wymianę musi poprzedzić spuszczenie wody z instalacji. Naprawiając tę usterkę, warto przepłukać grzejnik z zanieczyszczeń, które się w nim odłożyły. Następnie kluczem odkręcić nakrętki mocujące zawór do rury i do grzejnika. Przyłącza uszczelnić (taśmą teflonową lub wymieniając uszczelki), a na koniec dokręcić nowy zawór.

Jak naprawić kapiący śrubunek?

Jeśli woda cieknie na dolnym połączeniu grzejnika, oznacza to, że prawdopodobnie są zbyt luźne śrubki. Należy je dokręcić, ale nie za mocno. Zbyt silne dokręcenie śrubunku spowoduje, że grzejnik będzie wylewał jeszcze więcej wody. Jeśli śrubunek jest dokręcony, a mimo to wylewa się z niego woda to znaczy, że zużyły się uszczelki. Nowe należy kupić o identycznej średnicy i szerokości. Przed ich wymianą, konieczne jest zakręcenie zaworu i spuszczenie wody z grzejnika. Następnie trzeba usunąć stare uszczelki – wrąb dokładnie oczyścić z brudu i kurzu, a w czysty kanał włożyć nową uszczelkę (jeśli jej nie było to zakleić taśmą teflonową).

Jak samemu uszczelnić grzejnik?

Jeśli powstały niewielkie szczeliny w wyniku rdzy, zawór można uszczelnić przeznaczonym do tego klejem, a stalowe grzejniki lutować. Nieszczelności między żeberkami można wyeliminować także czyszcząc poszczególne żeberka w kaloryferze. Należy odkręcić dekiel od żeberka znajdującego się najdalej od termostatu i za pomocą specjalnego klucza rozkręcić wszystkie żeberka. Po rozkręceniu żeberek, starannie wyczyścić wszystkie połączenia i wymienić uszczelki. Na koniec skręcić grzejnik z powrotem. W ten sposób można także wymienić poszczególne żeberka na nowe. Należy jednak pamiętać, że żeberka są ciężkie i jest to pracochłonna metoda naprawy.

Jak dbać o grzejnik?

O grzejniki i instalację grzewczą warto dbać nie tylko w sezonie grzewczym. Zanim nadejdzie zima, kaloryfer dobrze jest dokładnie oczyścić. Jeśli tego nie zrobimy, wraz z ciepłym powietrzem będzie unosił się kurz i zanieczyszczenia. Roznosząc się po mieszkaniu, negatywnie wpływają na układ oddechowy i są szczególnie niekorzystne dla alergików. Grzejniki powinno się regularnie myć przez cały sezon grzewczy. 

Czyścić grzejniki należy zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Do mycia w środku najlepiej użyć miękkiej szczotki, która nie zniszczy powierzchni, a która jest umocowana na długim sprężystym drucie. Dzięki temu, kaloryfer uda się wyczyścić w miejscach, w które najtrudniej dotrzeć, a gdzie się gromadzi najwięcej kurzu. Z zewnątrz grzejnik najlepiej myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Dobrze jest, aby blisko grzejników nie stały duże meble, które blokują odpowiednią cyrkulację powietrza. Gdy kaloryfer jest zastawiony, ciepło unosi się do góry, łącząc z zimnymi masami powietrza i rozchodząc po pomieszczeniu.

Czy grzejnik powinien grzać także poza sezonem grzewczym? Większość osób zakręca zawór na lato, ale eksperci zalecają odkręcenie zaworów termostatycznych na maksymalną wartość. Pomoże to uniknąć zapowietrzenia grzejników.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement