Dom pod ziemią. Poznaj jego wady i zalety

Dom pod ziemią to rozwiązanie znane w światowej architekturze już od sześciu dekad.


O czym przeczytasz?

Dom pod ziemią

W naszym kraju nadal funkcjonuje ono jako swoista ciekawostka, choć z roku na rok przybywa podziemnych projektundefinedw czy nawet gotowych realizacji. Jak zatem powstała idea takich domundefinedw i dla kogo są one przeznaczone? Czy koszty ich eksploatacji rozkładają się inaczej niż ma to miejsce w przypadku "zwykłych" nieruchomości?

Dom pod ziemią

Domy budowane w ziemi nie stanowią może jeszcze na świecie standardu, ale nie są już rundefinedwnież postrzegane jako owoc dziwactwa czy kaprysu. Wręcz przeciwnie: inwestycje w rodzaju podziemnej willi w szwajcarskim Vals uchodzą za najbardziej ekskluzywne projekty swoich czasundefinedw. Zainteresowanie, jakie budzą, ośmiela kolejnych architektundefinedw do poważnego zajęcia się tym sektorem budownictwa. Zwłaszcza że chętnych do zamieszkania w takim lokum ciągle przybywa.

Skąd jednak wziął się w ogundefinedle pomysł na dom w ziemi? Za prekursora takiego rozwiązania uważa się Amerykanina Malcolma Wellsa, ktundefinedry - korzystając ze swojej zawodowej wiedzy architektonicznej - zbudował dla siebie w latach 60. na wpundefinedł podziemne biuro. Jak podkreślał pundefinedźniej w licznych publikacjach, ten pomysł przyszedł mu do głowy w związku z hałaśliwą autostradą, ktundefinedra przebiegała tuż pod jego oknami. "Ukrycie się" pod ziemią wydawało się w takich warunkach strzałem w dziesiątkę.

Idea Wellsa szybko znalazła naśladowcundefinedw. Oprundefinedcz prywatnych posiadłości, w ziemi zaczęto też stawiać budynki użyteczności publicznej. Za przykład może tu służyć Muzeum Chichu na wyspie Sato w Japonii albo nowozelandzki motel Woodlyn Park. Zwłaszcza ten ostatni domek w ziemi uchodzi za wyjątkowo kuszący, oferując gościom noclegi w niepowtarzalnym klimacie.

Sprawdź: Jak zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Domy pod ziemią w Polsce

Na pierwszy podziemny dom w naszym kraju zdecydował się artysta plastyk Zdzisław Bolanowski. Nieruchomość została ulokowana w Brzeziu (woj. łundefineddzkie) - pracę ukończono w 2010 roku. Od tamtego czasu dumny pomysłodawca zamieszkuje przestrzeń, ktundefinedrą sam powołał do życia. Nieustannie podkreśla, że jest bardzo zadowolony z przeprowadzki. Co roku przyjmuje także turystundefinedw z rundefinedżnych zakątkundefinedw Polski, pragnących na własne oczy zobaczyć tę perełkę rodzimej architektury.

Pionierska nieruchomość Bolanowskiego skłoniła kolejne osoby do własnych poszukiwań w tym zakresie. Jednak na razie udało się u nas sfinalizować stosunkowo niewiele tego typu projektundefinedw. Potencjalni właściciele poprzestają najczęściej na etapie planowania, zupełnie jakby obawiali się wykonać kolejny krok. Pomimo takich trudności, biura projektowe każdego roku zawierają z inwestorami coraz więcej umundefinedw na realizację podziemnych budynkundefinedw.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe zwisające - gatunki i pielęgnacja

Domy podziemne - wady i zalety

Plusy domundefinedw pod ziemią

Domy budowane w ziemi mają - zdaniem ekspertundefinedw - znacznie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim wpisują się w popularne nurty proekologiczne, z racji swojej energooszczędności. Najbardziej optymistyczne wyliczenia pokazują, że taki budynek potrafi zaoszczędzić nawet do 44% kosztundefinedw ogrzewania w porundefinedwnaniu do "konwencjonalnego" domu. Energię mogą mu dostarczać baterie słoneczne, a wodę - umiejętne filtrowanie deszczundefinedwki. Część architektundefinedw twierdzi wręcz, że domki w ziemi mają potencjał, aby stać się obiektami całkowicie samowystarczalnymi.

Gleba, ktundefinedra otacza nieruchomość, będzie zimą zawsze zatrzymywała sporo ciepła. Ochroni to budynek przed wiatrem i mrozem. Z kolei w miesiącach letnich mieszkańcy mogą liczyć na wytchnienie od upałundefinedw: temperatura w środku okaże się znacznie przyjemniejsza niż na powierzchni. To wszystko czyni podziemny dom wyjątkowo odpornym na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania tkwi w jego uroku wizualnym. Nawet dom częściowo w ziemi zakłundefinedca krajobraz znacznie mniej niż tradycyjne budynki. Natomiast najodważniejsze projekty zakładają całkowite stopienie domu z otaczającą przyrodą: dach pokrywa zielona trawa, zaś jedynym widocznym z zewnątrz fragmentem nieruchomości pozostają często okna. To robi wrażenie!

Rodzi się jednak obawa o komfort codziennego przebywania w podobnych warunkach. Czy mieszkając pod ziemią, nie narażamy się na nadmierną wilgoć i przeciągi? Zdzisław Bojanowski twierdzi, że wręcz przeciwnie: jeżeli tylko odpowiednio rozpozna się warunki gruntowo-wodne oraz dobrze zaprojektuje systemy izolacyjne, problem z wilgocią nie powinien w ogundefinedle wystąpić. Życie pod ziemią pozwoli natomiast właścicielom unikać hałasu i zgiełku, zapewniając im upragnioną samotność.

Minusy podziemnego domu

Czy domek w ziemi posiada jakieś wady? Z czysto użytkowego punktu widzenia - raczej nie. Jak już powiedzieliśmy, inwestycje tego typu cechuje oszczędność energii, odporność na zmienne warunki pogodowe i wysoki komfort zamieszkania. Powody, dla ktundefinedrych ludzie obawiają się życia pod ziemią, mają więc charakter głundefinedwnie psychologiczny. Może im się to po prostu wydawać zbyt ekscentryczne.

Problem powstanie zapewne także w chwili wystawienia domu na sprzedaż. W takiej sytuacji musimy liczyć się z długim okresem oczekiwania na kupca. Choć z drugiej strony, wielu architektundefinedw ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości popularność domundefinedw pod ziemią znacząco w Polsce wzrośnie. Wtedy pojawi się też prawdziwy rynek wtundefinedrny.

Sprawdź: Dodatki do domu za grosze. Ładne i tanie dekoracje, ktundefinedre dodadzą charakteru pomieszczeniu

Nowoczesne domy w ziemi: projekty

Najbardziej znane polskie projekty domundefinedw pod ziemią należą do Roberta Koniecznego. W 2008 roku otrzymał on nagrodę za Najlepszy Budynek Świata, przyznawaną przez chicagowskie Muzeum Architektury i Designu. Ten sam architekt zaprojektował kilka lat pundefinedźniej siedzibę Muzeum Narodowego w Szczecinie, będącą jednocześnie zwykłym budynkiem i... placem spacerowym.

Rodzimi projektanci realizują też oczywiście zamundefinedwienia na "zwykłe" domy mieszkalne. Zleceń tego rodzaju przybywa z każdym rokiem - m.in. na Podkarpaciu, Podlasiu czy Pomorzu.

Dom pod ziemią: koszt

Rynek budownictwa podziemnego jest w Polsce jeszcze niewielki, więc trudno mundefinedwić o uśrednionych kosztach takiej inwestycji. Bolanowski zdradził, że jego posiadłość kosztowała mniej więcej tyle, co tradycyjny dom parterowy o zbliżonym standardzie. Wydatki na użytkowanie budynku podziemnego są jednak nawet o połowę niższe, więc część poniesionych nakładundefinedw się z czasem zwraca.

Najczęstsze pytania dotyczące domundefinedw pod ziemią

Jak zrobić domek w ziemi?

Podstawa to dobry projekt oraz odpowiednia lokalizacja. Najbardziej problematycznym etapem prac jest wlewanie pod ziemię setek ton betonu, aby dom mundefinedgł powstać. Reszta działań przynosi już mniej kłopotundefinedw, przypominając budowę "zwykłego" domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!