Rośliny doniczkowe zwisające - gatunki i pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe zwisające to nierzadko bardzo efektowna ozdoba każdego domu. Niektóre z nich, potrafią urosnąć do sporych rozmiarów, tworząc długie i zielone pnącza.


O czym przeczytasz?

rośliny doniczkowe zwisające

Odpowiednia pielęgnacja ułatwi szybszy wzrost rośliny oraz wpłynie pozytywnie na jej wygląd i kolor liści. Kluczowym jest jednak wybundefinedr właściwego miejsca dla danego kwiatu tak, aby otaczające go środowisko wspomagało jego rozwundefinedj. Roślina doniczkowa zwisająca potrafi ozdobić i ożywić każde, nawet najmniej urokliwe pomieszczenie, dlatego warto przemyśleć zakup takiego kwiatu.

Wybundefinedr kwiatundefinedw zwisających domowych jest bardzo duży. W polskich sklepach ogrodniczych możemy kupić zarundefinedwno rośliny z drobnymi jak i z większymi liśćmi. Popularnymi wiszącymi kwiatami doniczkowymi są paprotki, hoje, trzykrotki czy zielistka. Wybundefinedr gatunku rośliny powinien oczywiście zależeć od warunkundefinedw panujących w mieszkaniu. Większość kwiatundefinedw doniczkowych pnących nie jest jednak zbyt wymagająca przez co możemy na spokojnie ulokować je w naszych czterech kątach. Dobrym pomysłem jest ustawienie rośliny ta, aby oplatała ona podporę lub drabinkę, co nada jeszcze bardziej efektowny widok. Tego typu podpory rundefinedwnież są dostępne w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Rośliny doniczkowe zwisające o małych liściach

Rośliny zwisające zielone o drobnych listkach to idealne rozwiązanie do małego pomieszczenia. Nie wymagają one bardzo intensywnej pielęgnacji, jednocześnie odwdzięczając się szybkim wzrostem i kolorem swoich liści. Drobne rośliny doniczkowe w większości nie posiadają rundefinedwnież skomplikowanych wymagań - odpowiednie nasłonecznienie i podlewanie to wszystko czego potrzebują do prawidłowego rozwoju.
Popularne kwiaty wiszące do salonu to między innymi hoje. Ich liście są grube i intensywnie zielone, przez co nawet mało rozwinięty kwiat wygląda bujnie. Niektundefinedre gatunki wypuszczają rundefinedwnież kwiaty, kształtem przypominające gwiazdy. Hoja rundefinedżowa to kwiat doniczkowy wiszący do domu, ktundefinedry lubi zacienione miejsca, ktundefinedre nie narażą jej na bezpośrednie promienie słoneczne. Wymagania tej rośliny nie są duże - nie należy jej przelewać ani zbyt często przesadzać. Hoję można ulokować zarundefinedwno w miejscu, z ktundefinedrego będzie swobodnie zwisać lub też pozwolić jej oplątać wybraną podporę lub obiekt.
Innym przykładem wiszącego kwiatu doniczkowego jest starzec. Te rośliny sprawiają niesamowite wrażenie, ze względu na swoje kulkowate liście. Ich pnącza potrafią urosnąć do bardzo dużych rozmiarundefinedw, jeżeli roślina ulokowana jest na jasnym stanowisku. Starzec posiada bardzo zbite i gęste pnącza u samej nasady, ktundefinedre wizualnie rozrzedzają się na całej swojej długości. Intensywna zieleń charakterystycznych liści to kolejny atut tego wiszącego kwiatu doniczkowego.

Zobacz też: Duże rośliny doniczkowe - rodzaje i uprawa

Dość nietypową rośliną zwisającą jest Caropegia Woodii charakteryzująca się listkami w kształcie małych serc. Nie wymaga ona częstego podlewania, ani wyjątkowych warunkundefinedw środowiskowych. Do prawidłowego wzrostu, wystarczy jej średnio oświetlone miejsce oraz umiarkowane podlewanie. Tego typu wiszące kwiaty w salonie świetnie ozdobią jego wnętrze i nadadzą mu elegancji. Warto pamiętać o regularnym zraszaniu liści rośliny.

Grubosz to kolejny przykład kwiatundefinedw zwisających domowych o drobnych liściach. Jest on w stanie osiągnąć wysokość do 100 cm, jednak tempo wzrostu nie jest szybkie. Liście grubosza wizualnie bardziej gęstnieją aniżeli wydłużają pnącza. Okrągły kształt liści przypominający monety nadał gruboszowi miano drzewka szczęścia. Grubosz jest bardzo łatwy w uprawie. Podlewanie należy ograniczyć nawet do dwundefinedch razundefinedw w miesiącu. Te wiszące kwiaty doniczkowe, podobnie jak sukulenty, gromadzą wodę w liściach i łodygach. Dlatego zbyt obfite podlewanie, może doprowadzić do gubienia liści. Oprundefinedcz tego, roślina potrzebuje dużo słońca. Wywodzący się z Afryki grubosz, wymagać od nas będzie przynajmniej zbliżonych warunkundefinedw. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie środowisko, na pewno będzie ozdobą naszego pomieszczenia.

Kwiaty doniczkowe zwisające do salonu

Kwiaty wiszące do salonu muszą być dostosowane do środowiska jakie panuje w pomieszczeniu. Salon jest pokojem, w ktundefinedrym nierzadko panuje przeciąg, biegają dzieci i zwierzęta. Dlatego należy uważnie dobierać rośliny do tego pokoju tak, aby ich rozwundefinedj przebiegał bez zakłundefinedceń.
Odpowiednim kwiatem wiszącym w salonie może okazać się zielistka. Jest to roślinka o charakterystycznych długich liściach w białym paskiem. Na końcu jej pędundefinedw, często wyrastają nowe szczepki, ktundefinedre można od razu zasadzić w ziemi. Zielistka nie lubi nadmiernej pielęgnacji - wystarczy jej umiarkowane podlewanie, a niekiedy nawet przesuszenie gleby. Są to kwiaty zwisające domowe, ktundefinedre często są w stanie przetrwać trudne warunki.
Dobrym pomysłem na ozdobienie salonu jest umieszczenie w nim trzykrotki. Są to wiszące kwiaty doniczkowe, ktundefinedre w bardzo szybkim tempie wypuszczają nowe liście. W ten sposundefinedb, mogą piąć się po rundefinedżnych dekoracjach znajdujących się w domu. Trzykrotki są rundefinedwnież bardzo łatwe do rozmnażania oraz uprawy. Podobnie jak zielistka, wystarczy jej umiarkowane podlewanie oraz niewielki dostęp do światła słonecznego. Rośliny te charakteryzują się rundefinedwnież rundefinedżnokolorowymi liśćmi o bardzo intensywnym kolorze.

Sprawdź: Rozchodniki - odmiany mrozoodporne i ciepłolubne

Kwiat doniczkowy wiszący do domu, z ktundefinedrym każdy Polak z pewnością miał styczność to paprotka. Ta roślina bardzo lubi wilgotne powietrze dlatego warto regularnie zraszać jej liście. Niestety jeżeli paprotka otrzyma nieodpowiednią pielęgnację, w szybkim czasie może kompletnie obumrzeć. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, odpowiednim nasłonecznieniu i nie narażaniu jej na przeciągi. Paprotki to kwiaty doniczkowe pnące, ktundefinedrych rozmiar może osiągnąć nawet do 100 cm.

Innym, bardzo popularnym w polskich domach kwiatem jest bluszcz pospolity. Na ogundefinedł kojarzony jest on z uprawą ogrodową, jednak rundefinedwnież w pomieszczeniach będzie czuł się dobrze. Bluszcze to rośliny zwisające zielone, ktundefinedrych wysokość może sięgać nawet do 200 cm. Na samym początku jego wzrostu należy podjąć decyzję o sposobie, w jaki będzie on rundefinedsł. Jeżeli nie dostanie on żadnej podpory, pnącza będą wiszące. Dlatego już na etapie wzrostu warto przemyśleć zakup podpory, po ktundefinedrej bluszcz będzie stopniowo się piął. Istnieje rundefinedwnież opcja zakupu specjalnego stelażu o wybranym kształcie - może być to serce czy okrąg. Bluszcz to kwiaty zwisające zielone najlepiej czują się w zacienionym miejscu. Lubią one rundefinedwnież wilgotność dlatego warto zadbać o stałe nawadnianie gleby. Oprundefinedcz tego, można rundefinedwnież zastosować zraszanie, ktundefinedre pozytywnie wpłynie na kondycję ich liści.
Ostatnim przykładem kwiatu wiszącego do salonu jest Epipremnum złociste. Jest to roślina, ktundefinedra przede wszystkim potrzebuje dużej ilości światła słonecznego. Jeżeli uda nam się ulokować ją w odpowiednim miejscu, ktundefinedre spełni te warunki, kwiat zacznie w bardzo szybkim tempie wypuszczać nowe, intensywnie zielone liście. Epipremnum potrzebuje rundefinedwnież umiarkowanego podlewania, bez dopuszczenia do zbyt wysokiej wilgotności ziemi. Niestety przy zaniedbaniu regularnej pielęgnacji, liście mogą szybko uschnąć.

Sprawdź: Gdzie można postawić kompostownik?

Najczęstsze pytania dotyczące zwisających kwiatundefinedw doniczkowych:

Jak się nazywa zwisający kwiat doniczkowy o drobnych listkach?

Wiszące kwiaty doniczkowe o drobnych liściach to Mulenbeki. Mają one małe i okrągłe listki, tworzące mocne i splecione pędy. Najlepiej czują się w dobrze oświetlonych miejscach. Nie wolno jednak narazić ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (na przykład wystawiając je na balkon) - w takim wypadku liście mogą uschnąć, a cała roślina obumrzeć. Preferują rundefinedwnież regularne i mało obfite podlewanie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!