Jak zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu

Zbyt suche powietrze w domu szkodzi naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Jak sprawić, by wilgotność powietrza w mieszkaniu była optymalna? Wystarczą domowe sposoby czy lepiej kupić nawilżacz? Jeśli tak, to który wybrać? Doradzamy


O czym przeczytasz?

wilgotnosc-powietrza-w-mieszkaniu

Za niska wilgotność powietrza w mieszkaniu powoduje m.in. wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, co może wywoływać przewlekły kaszel, obniżać odporność na infekcje i pogarszać jakość snu. Suche powietrze szkodzi rundefinedwnież oczom. Wysuszenie spojundefinedwek powoduje bundefinedl i dyskomfort, szczegundefinedlnie gdy pracujemy przy komputerze. Niewystarczająca wilgotność powietrza może wywoływać bundefinedle zatok. Szkodzi także skundefinedrze, ktundefinedra przesuszona swędzi i jest skłonna do podrażnień.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu i od czego zależy

Poziom wilgotności powietrza w domu zależy od kilku czynnikundefinedw, m.in. od warunkundefinedw na zewnątrz, a także od rodzaju budynku, w ktundefinedrym mieszkamy undefined materiały i technologie budowlane mają wpływ na to, jak budynek undefinedoddychaundefined. Istotnym czynnikiem jest centralne ogrzewanie. Działające kaloryfery w znacznym stopniu wysuszają powietrze.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić od 40% do 60%. Najlepiej ok. 50 undefined 55%.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Jak sprawdzić wilgotność powietrza

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu? Służy do tego urządzenie o nazwie higrometr. Analogową wersję pokojowego higrometru, zwykle wraz z termometrem, można kupić już za kilkanaście złotych. Cyfrowa, bogatsza w funkcje opcja, to domowa stacja pogodowa. Odpowiednio umieszczone czujniki pozwolą na pomiar temperatury i wilgotności wewnątrz i na zewnątrz. Elektroniczna stacja pogodowa pokaże nam dodatkowo warunki atmosferyczne oraz datę i godzinę.

Jeżeli nie mamy higrometru ani stacji pogodowej, wyjrzyjmy przez okno. Warunki na zewnątrz mają spory wpływ na powietrze w mieszkaniu. Jeżeli jest deszczowo lub intensywnie roztapia się śnieg, możemy być pewni, że wilgotność na dworze sięga powyżej 50%. Kiedy trudno nam sobie przypomnieć, ile dni temu padało, a w powietrzu czuć suszę, na zewnątrz wilgotność raczej nie przekracza 30%.

Warto undefinedzapytaćundefined także naturalnych strażnikundefinedw wilgotności powietrza, czyli domowych roślin. Jeżeli zielonym domownikom wysychają końcundefinedwki liści, pojawiają się na nich brązowe plamy albo wręcz roślina gubi liście, może to być znak, że poziom wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Domowe sposoby na podniesienie wilgotności powietrza

Jak zwiększyć wilgotność, jeśli w naszym mieszkaniu jest zbyt sucho? Możemy zastosować sprawdzone sposoby naszych babć albo odwołać się do nowoczesnych technologii.

Przede wszystkim wietrzmy mieszkanie. Kilka razy dziennie otwierajmy okna. Nie pozwundefinedlmy, by w pomieszczeniu, w ktundefinedrym przebywamy, było duszno.

W sezonie grzewczym przykręcajmy kaloryfery. Niech nie grzeją na maksa. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22oC.

Prostą metodą na poprawę wilgotności w pomieszczeniach jest rozwieszenie na grzejnikach wilgotnych ręcznikundefinedw. Dla bezpieczeństwa upewnijmy się, że ręcznik jest dobrze odciśnięty i nie kapie oraz że nie zakrywa szczelnie całego ujścia powietrza z kaloryfera.

Wilgotność powietrza w pokoju podniesie rundefinedwnież suszące się w nim pranie.

Inna metoda to ustawienie w pokojach naczyń z wodą, najlepiej wykonane z terakoty undefined wypalonej i nieszkliwionej gliny, ktundefinedra undefinedoddychaundefined, oddając wilgoć całą swoją powierzchnią. Czytelnicy pamiętający czasy PRL-u mają zapewne przed oczami specjalne gliniane pojemniki do zawieszenia na grzejniku, ktundefinedrych używało się w wielu polskich domach.

Wspundefinedłczesną wersję glinianych nawilżaczy zaprojektowała Olga Milczyńska z pracowni ceramicznej august. Ręcznie formowane stożkowate formy przypominające gundefinedry lub wulkany wykonane są z gliny pochodzącej z okolic Rzeszowa. Tzw. ziemista glina po wypaleniu jest delikatnie porowata, chłonie wodę i uwalnia ją powoli przez ścianki. Pojemniki delikatnie pachną ziemią, można je rundefinedwnież skropić olejkiem eterycznym.

August ceramika

Fot. Irina Grishina augustdesignstudio.pl

Rośliny doniczkowe to rundefinedwnież nasi sprzymierzeńcy w nawilżaniu powietrza. W wyniku procesu transpiracji rośliny uwalniają ze swych naziemnych części wodę w postaci pary wodnej i poprawiają tym samym mikroklimat we wnętrzu. Do roślin nawilżających powietrze należą m.in. aloes, figowce, paprocie, bluszcze i skrzydłokwiaty.

Wiele roślin potrzebuje jednak rundefinedwnież pobierać wilgoć z powietrza, dlatego aby im pomundefinedc lepiej funkcjonować w suchym mieszkaniu, postawmy doniczki na tacce z keramzytem lub żwirkiem. Spryskując podłoże codziennie, zapewnimy roślinie wilgoć. Niektundefinedre rośliny (np. monstera) lubią rundefinedwnież spryskiwanie liści. Wilgociolubne rośliny możemy także wstawić, na czas swojej kąpieli, do zaparowanej łazienki.

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza bywają czasem kłopotliwe i nie są tak wydajne jak nowoczesne nawilżacze.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu?

Aby zadbać o optymalną wilgotność powietrza w mieszkaniu, możemy kupić nawilżacz. Nowoczesne nawilżacze dzielą się na trzy głundefinedwne typy: parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.

Nawilżacze parowe to najprostszy i najtańszy typ nawilżaczy. Za pomocą wbudowanej grzałki podgrzewają wodę, ktundefinedra podczas wrzenia paruje. Nawilżacz parowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Gorąca para szybko nawilża powietrze wokundefinedł, jednak podnosi rundefinedwnież nieznacznie jego temperaturę. Nawilżacze parowe są zdrowe i nadają się dla alergikundefinedw undefined gotowanie usuwa z wody bakterie i inne drobnoustroje. Zużywają jednak dużo energii (te domowe pobierają 300-350 W), co jest ich największą wadą. Są rundefinedwnież dość głośne undefined wydają dźwięk bulgoczącej wody.

Nawilżacze ewaporacyjne rundefinedwnież emitują parę, jednak nie podgrzewają wody. Przepuszczają powietrze pobrane z pomieszczenia przez element ewaporacyjny (np. matę lub dysk), a następnie rozprowadzają je, używając wentylatora. To najbardziej naturalny sposundefinedb nawilżania, dzięki ktundefinedremu wilgotność nigdy nie przekroczy zalecanej. Zaletami nawilżaczy ewaporacyjnych są także wysoka wydajność oraz energooszczędność (zużywają 25-50W). W niektundefinedrych modelach matę należy wymienić co kilka miesięcy. Do wad można zaliczyć głośniejszą pracę urządzenia. Szum wiatraka działającego na pełnych obrotach można porundefinedwnać do odgłosu wentylatora w łazience. Jeżeli jednak nawilżacz ma możliwość regulacji, w nocy możemy ustawić minimalną moc. Wundefinedwczas szum będzie ledwo słyszalny.

Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają mgiełkę, rozbijając cząsteczki wody za pomocą fal ultradźwiękowych. Podobnie jak nawilżacze ewaporacyjne, nie zużywają wiele energii i są wydajne. Ich zaletą jest cicha praca, jednak ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi mogą przeszkadzać zwierzętom domowym. Głundefinedwną wadą nawilżaczy tego typu jest to, że w postaci mgiełki rozpylają wszystko, co znajduje się w wodzie, a więc jeśli użyjemy wody prosto z kranu, narazimy się na wdychanie szkodliwego dla płuc kamiennego osadu. Zobaczymy go rundefinedwnież w powietrzu i w postaci białego pyłu na meblach. Dlatego do nawilżaczy ultradźwiękowych powinniśmy wlewać wodę destylowaną lub przynajmniej filtrowaną (metodą odwrundefinedconej osmozy), co zwiększa koszt użytkowania. Urządzenie należy regularnie czyścić i wymieniać w nim filtr odwapniający. Niektundefinedre modele nawilżaczy ultradźwiękowych wyposażone są w jonizator lub system oczyszczania światłem UV-C, ktundefinedre eliminują kurz, roztocza, pyłki, bakterie, wirusy czy grzyby.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Wybierając nawilżacz do domu, zwrundefinedćmy uwagę, czy jest on wyposażony w higrostat, ktundefinedry kontroluje poziom wilgotności (nie będziemy potrzebować higrometru) oraz tryb automatyczny dostosowujący pracę urządzenia do warunkundefinedw. Istotna jest rundefinedwnież możliwość ręcznej regulacji intensywności nawilżania. Większa pojemność zbiornika na wodę i łatwe dolewanie oszczędzi nam wysiłku. Urządzenia typu smart połączą się z aplikacją w telefonie, ktundefinedra m.in. poinformuje nas, że w urządzeniu skończyła się woda.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!