Domy drewniane - w przyszłości większość z nas będzie w nich mieszkać. Rośnie popularność budownictwa z drewna

Drewniane domy wciąż stanowią nie więcej, niż 1% wszystkich budowanych w Polsce. Jednak w ubiegłym roku na postawienie takiego budynku zdecydowało się już 3-krotnie więcej osób, niż w 2015. Dlaczego warto przemyśleć budowę domu z drewna?


O czym przeczytasz?

Domy murowane wciąż na topie, ale rośnie im konkurent

undefinedZastał Polskę drewnianą, a zostawił murowanąundefined. To powiedzenie dotyczące jednego z polskich monarchundefinedw bardzo dobrze obrazuje, jak mocno zakorzeniona jest w naszym myśleniu idea, że budownictwo oparte na teoretycznie "niezniszczalnych" surowcach jest lepsze, niż to bazujące na surowcach roślinnych. Tymczasem obecnie już wiemy, że mur - jako ściana złożona z twardych materiałundefinedw jak beton - niekoniecznie jest najlepszym wyborem w nowoczesnym świecie. Od Kazimierza Wielkiego minęło już 700 lat, więc może faktycznie warto zmienić swoje przyzwyczajenia i spojrzeć w przyszłość.

Dane Głundefinedwnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2020 roku w Polsce wybudowano 905 domundefinedw drewnianych. Rok wcześniej było to 708, a w 2015 roku - tylko 348. Liczby te być może nie są szczegundefinedlnie wysokie, ale wzrost rok do roku pokazuje, jak duży potencjał drzemie w tym sektorze.

Za naszą zachodnią granicą na domach drewnianych poznano się już lata temu - w Niemczech ok. 18% ogundefinedłu budownictwa jednorodzinnego to domy wykonane w tej technologii, a otwartość Niemcundefinedw na alternatywne metody stawiania budynkundefinedw jak np. domy naturalne z gliny i słomy sprawia, że wiele polskich ekip budowlanych specjalizujących się w takich pracach z łatwością znajduje u nich zatrudnienie.

W Polsce furorę aktualnie robią głundefinedwnie niewielkie inwestycje wykonane z drewna - hitem są tzw. skandynawskie domy, ktundefinedre można postawić w zaledwie kilka tygodni. Na Pundefinedłnocy w ten sposundefinedb buduje się domy całoroczne, Polacy są bardziej zachowawczy i na razie stawiają tak głundefinedwnie domki rekreacyjne. Pandemia zwiększyła potrzebę na posiadanie własnego miejsca bliżej natury, co przełożyło się nawet na 100% zwiększenie przychodundefinedw firm zajmujących się tego typu projektami. Domki rekreacyjne nie przekraczające 35 metrundefinedw kwadratowych to hit ostatnich miesięcy, a fakt, że można je aktualnie stawiać bez pozwolenia, przyczynia się do ich popularności. Niektundefinedrzy wieszczą, że boom na undefinedkanadyjczykiundefined i inne undefineddomy z paczkiundefined dopiero przed nami: zapowiedziany przez polski rząd Nowy Ład obejmuje propozycję budowy domu do 70 metrundefinedw kwadratowych jedynie na zgłoszenie.

Co jeszcze przemawia na korzyść domundefinedw z drewna, niezależnie o jakiej powierzchni mundefinedwimy?

Domy, ktundefinedre pochłaniają CO2. Myślimy o ekologii

Ministerstwo Środowiska zleciło opracowanie raportu pt. undefinedŚrodowiskowe aspekty nowoczesnego budownictwa drewnianegoundefined. Można w nim m.in. przeczytać, że sektor budowlany odpowiada za ok. 30-40% całkowitej emisji gazundefinedw cieplarnianych i zużycie nawet 40% energii na świecie. Ponad 3 mld ton surowcundefinedw wykorzystywanych jest przez branżę budowlaną, co stanowi nawet 50% całościowego zapotrzebowania na nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie budynki wykonane z betonu i uwzględnimy cały ich cykl życia, to okazuje się, że odpowiadają one za 35% emisji gazundefinedw cieplarnianych i 30% zużycia wody w skali światowej.

Tymczasem konstrukcje wykonane z drewna są znacznie bardziej ekologiczne. Po pierwsze, domy tego typu nie wytwarzają w ogundefinedle CO2, a co więcej, magazynują go w sobie, dzięki czemu postawienie budynku w tej technologii wiąże się z ujemną emisją. Ponadto właściwości termoizolacyjne domundefinedw wybudowanych z drewna z uwzględnieniem nowoczesnych technologii są znacznie lepsze, niż tradycyjnych murowanych. Niektundefinedre dane wskazują, że drewno jest nawet 15-krotnie lepszym izolatorem niż beton. Dodatkowo ma znacznie większą pojemność cieplną.

Mikroklimat w domu - czy wiesz, czym oddychasz?

W trakcie budowy domu murowanego wykorzystuje się olbrzymią ilość wody: począwszy od wykonania fundamentundefinedw, przez produkcję betonu na tynkach i innych elementach wykończeniowych skończywszy. Duża ilość wody oznacza wilgoć, a ta musi być gdzieś oddana - z tego względu budynek murowany powinien być odpowiednio długo sezonowany, aby pozbyć się nadmiaru wody ze swojego wnętrza. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju rundefinedżnorodnych grzybundefinedw i innych patogenundefinedw, ktundefinedre przez długie lata są niewyczuwalne zmysłem powonienia. Jak długo budynek murowany powinien być sezonowany? Około dwundefinedch, a nawet trzech lat! Tymczasem w polskich realiach większość domundefinedw jest zamieszkiwana znacznie wcześniej.

Jeśli dodatkowo dodamy do tego izolację ze sztucznych materiałundefinedw, jak na przykład styropian i stolarkę o bardzo niskim wspundefinedłczynniku przenikania ciepła, uzyskujemy efekt undefinedtermosuundefined - co prawda ciepłego, ale nie oddychającego budynku z kiepską wymianą powietrza.

Domy drewniane są suche - jedynym elementem prac undefinedna mokroundefined jest wylanie fundamentundefinedw. Ich ściany najczęściej docieplane są takimi materiałami jak celuloza, wełna kamienna, a nawet słoma. Pozwala to na uzyskanie rewelacyjnych parametrundefinedw przenikalności cieplnej. Przykładowo dla domu opartego na ruszcie drewnianym i płycie włundefinedknowo-gipsowej docieplonego wełną kamienną wspundefinedłczynnik U wynosi 0,13 W/(mundefinedK).

W zależności od projektu, grubości izolacji i użytych materiałundefinedw, domy drewniane zużywają nawet 30% mniej energii, niż ich odpowiedniki betonowe. Dla nowoczesnego domu drewnianego zużycie wynosi ok. 15 kWh na 1 metr kwadratowy w perspektywie roku - jeśli na etapie budowy zainwestujemy w pompę ciepła okazuje się, że nasz dom staje się samowystarczalny.

Ponieważ domy drewniane nie wymagają sezonowania, a dodatkowo z łatwością można stawiać je z prefabrykatundefinedw - ich budowa zamyka się w kilku miesiącach, po ktundefinedrych wprowadzamy się do ciepłego, bezpiecznego i zdrowego wnętrza.

Budujemy domy dla wnukundefinedw? Trwałość domundefinedw drewnianych

Domy murowane cieszą się opinią trwałych i solidnych, mogących wytrzymać wieki. Tymczasem na temat konstrukcji szkieletowych i domundefinedw z bali krążą mity, jakoby były to domy na jedno pokolenie, bardzo podatne na czynniki atmosferyczne. Jeżeli budowę naszego domu oddamy w ręce sprawdzonego wykonawcy, ktundefinedry ma doświadczenie w stawianiu domundefinedw o konstrukcji drewnianej, bazującego na rzetelnych dostawcach surowca i nowoczesnej wiedzy architektonicznej - uzyskamy budynek rundefinedwnie trwały. Najstarszy dom drewniany znajdujący się w Europie ma 700 lat - znajduje się w Szwajcarii i nadal jest zamieszkały. W Chinach drewniane budynki stoją od wiekundefinedw i wciąż służą jako świątynie i obiekty użyteczności publicznej oraz domy. O trwałości domundefinedw z bali można naocznie przekonać się odwiedzając dowolny skansen w Polsce, a ich niebywałe piękno i stabilność doceniana jest m.in. przez amatorundefinedw przenoszenia takich konstrukcji z jednego krańca Polski na drugi. Nie dość, że stare chaty doskonale znoszą taką undefinedpodrundefinedżundefined, to jeszcze sprawdzają się jako całoroczny dom dla nowych mieszkańcundefinedw.

Jednocześnie każdy z nas z pewnością jest w stanie wskazać co najmniej jeden murowany budynek powstały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, ktundefinedry został zaatakowany przez patogeny, jest zniszczony i nie nadaje się do zamieszkania. Na długość życia domu wpływa przecież to, a w jaki sposundefinedb jest użytkowany, czy jest zamieszkały, ogrzewany i konserwowany. Zadbane budynki mogą trwać wieki - niezależnie od ich budulca.

Na koniec warto sobie też postawić pytanie, czy w ogundefinedle budowanie domundefinedw jednorodzinnych na tak długi okres faktycznie ma dzisiaj sens? Wspundefinedłczesny sposundefinedb życia sprawia, że migrujemy - po kraju, a nierzadko i świecie, w poszukiwaniu lepszej pracy, relacji z innymi, doświadczeń. Coraz rzadziej undefinedzapuszczamy korzenieundefined na pokolenia. W obecnych realiach bardziej liczy się to, czy dom zapewnia nam bezpieczeństwo i zdrowie oraz czy jest kosztowny w utrzymaniu. Domy drewniane spełniają wszystkie te wymogi w stu procentach, a dodatkowo są przyjazne środowisku - to prezent, ktundefinedry jest znacznie bardziej cenny dla naszych wnukundefinedw, niż sam budynek.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!