Małe jest piękne. Te mikrodomy powstają w Polsce. Zobacz najciekawsze projekty

Są całoroczne, energooszczędne, ekologiczne i tanie. Powstają z prefabrykatów i można je postawić nawet w 24 h. Zobacz, jak wyglądają najładniejsze polskie domy „na zgłoszenie” o powierzchni do 35mkw.


O czym przeczytasz?

Dom modułowy w typie stodoły, czarny

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Modulo House. Pochwała prostoty 

Małe jest nie tylko piękne. Im mniejszy jest dom tym tańszy jest w budowie. Mniej skomplikowana bryła budynku i dachu również sprawia, że koszty budowy są mniejsze. Dlatego twórcy systemu domów modułowych Modulo House stworzyli Modulo House v_1 - całoroczny, mały, tani i energooszczędny dom prefabrykowany.  

Modulo to dom tani w budowie, ale również w użytkowaniu. Od początku przyświecał nam cel, aby stworzyć projekt domu, który można wybudować szybko i tanio zachowując wszystkie parametry domu energooszczędnego. Tak powstał projekt Modulo House 

- mówią twórcy systemu Modulo House

Dom modułowy eko

Dom modułowy z antresolą

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Prefabrykowane elementy domu Modulo House transportowane są na działkę i tam montowane na uprzednio przygotowanym fundamencie. Do wyboru inwestora są cztery wielkości domów – o powierzchni netto od 41,5 mkw. do 132,5 mkw. Powierzchnia jest tym większa, im dłuższa jest bryła domu, która wydłuża się po dostawieniu kolejnych modułów. W największej wersji bryła mieści również 2 miejsca garażowe. Modulo House oferuje domy w trzech opcjach wykończenia budynku: Standard (stan surowy zamknięty), Optimum i Premium (stan deweloperski i deweloperski plus).  

Sprawdź również: Polski Ład. Dom do 70 m2 tylko na zgłoszenie?

Moduł podstawowy Modulo House v_1, czyli opcja typu tiny house ma 27,5 mkw. powierzchni użytkowej i antresolę o wielkości 14 mkw. Powierzchnia zabudowy to 35 mkw. Dom ogrzewany jest ekologiczną pompą ciepła. Cena wersji Modulo House v_1 w wykończeniu Standard to od 122 tys. złotych.

SOLACE House

SOLACE House. Mieszkanie przyszłości

SOLACE to pierwszy plusenergetyczny dom prefabrykowany w Polsce. Prototyp został zaprezentowany w 2018 r. w Warszawie. SOLACE House to całoroczny i wytrzymały dom, który generuje więcej energii niż zużywa, jest zrównoważony środowiskowo, a wszystkie jego elementy są dostarczane w jednym kontenerze. Ideą, która przyświecała twórcom SOLACE house była zmiana sposobu, w jaki myślimy o budowie domu, a także stworzenie mieszkania dostępnego dla każdego.

Polski startup udowadnia, że budowa domu wcale nie musi być długim i kosztownym procesem. Łatwość montażu, kompaktowość oraz niska cena to tylko niektóre z zalet SOLACE House. Dom jest stworzony zarówno z dbałością o szczegóły, jak i środowisko. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. W instalację fotowoltaiczną prototyp wyposażyła firma IKEA.

Misją SOLACE jest zaprojektowanie domu o parametrach, które pozwolą na ograniczenie poboru energii, a tym samym kosztów utrzymania domu, do możliwego minimum. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plusenergetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu

– mówi Piotr Pokorski, architekt, jeden z założycieli firmy SOLACE

Przeczytaj również: Microliving. O jasnych i ciemnych stronach mikromieszkań

SOLACE House

SOLACE House

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Całoroczny dom SOLACE House można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni (sam montaż trwa jedyne 24h). Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu. Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska. Powierzchnia budynku wynosi 35 m2, jednak dzięki antresoli przestrzeń mieszkalna została powiększona o dodatkowe 10 mkw. Koszt domu to ok. 100 tys. złotych.

s

Prototypowy dom pokazowy SOLACE House został wyposażony w nowoczesny system zarządzania produkcją i konsumpcją energii elektrycznej SMART ENERGY. Wnętrze urządzono produktami z IKEA umożliwiającymi optymalne wykorzystanie miejsca wewnątrz. Projekt SOLACE House został wyróżniony nagrodą must have 2020 przyznawaną przez Łódź Design Festival.

Przeczytaj również: Najbardziej oryginalne mikrodomy. Małe domki o niezwykłej bryle

Mikrodom eko

BioDomek. Buduj jak z klocków

BioDomek to propozycja prefabrykowanego mobilnego modułu mieszkalnego, który można zestawiać w większe struktury, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. BioDomek został opracowany z materiałów naturalnych, dobrych dla zdrowia i środowiska.

Podstawowy moduł systemu BioDomek 1 ma powierzchnię 12,31mkw. Konstrukcja domku jest jednak tak przemyślana, aby można było rozbudowywać bryłę w górę lub na boki. BioDomek 2 to dwa połączone ze sobą (w parterze) moduły, które razem mają powierzchnię zabudowy 35mkw. BioDomek 2 można rozbudować również o moduł na dachu i w ten sposób uzyskać zielony taras. Dostępne są również większe, bardziej rozbudowane konfiguracje. Moduły da się dobudowywać w miarę rosnących potrzeb mieszkaniowych. 

Moduły zaprojektowaliśmy tak by można było w przyszłości bez większych zmian w postawionych modułach dokładać do nich kolejne jednostki, zwiększając powierzchnię użytkową i funkcjonalność. Swoją ofertę kierujemy głownie do osób, które cenią sobie przekształcalność i dynamikę. Moduły można dokładać wzdłuż osi wschód - zachód bądź na dachu, czyli w górę 

- mówi architektka Magdalena Górska prowadząca pracownię eKodama, współtwórczyni firmy BioDomek

Dom bez pozwolenia eko

BioDomek Junior

BioDomek Junior - projekt indywidualny z dwuspadowym dachem

Wymiary pojedynczego modułu BioDomek1 pozwalają na to, by mógł on być w całości przewożony na przyczepie standardowego tira niskopodłogowego. Ponieważ domek jest modułowy i wznoszony na fundamentach punktowych, po czasie można go przewieźć w inne miejsce.  

Do budowy BioDomku użyto głównie materiałów naturalnych i biodegradowalnych. Moduły są wykonane w konstrukcji szkieletowej z suszonego drewna klejonego KVH, wewnątrz wypełnione są ekologicznym materiałem izolacyjnym z celulozy produkowanej z makulatury, która stanowi świetną izolację termiczną i akustyczną. Z zewnątrz wykończone są deskowaniem modrzewiowym, olejowanym naturalnymi olejami. Zastosowanie fundamentów punktowych, wkręcanych znacznie przyśpiesza montaż i zmniejsza negatywną ingerencję w grunt, zmniejszając również negatywny ślad ekologiczny budowy. Budowa w systemie prefabrykowanym sprawia, że prace na budowie trwają o wiele krócej. Na placu budowy przygotowuje się jedynie posadowienie modułów na fundamentach, skręcenie oraz podłączenie do lokalnych mediów. BioDomek dostępny jest w stanie surowym zamkniętym, w standardzie deweloperskim lub deweloperskim plus.

Brda SK Architekci

BRDA SK Architekci. Wakacje jak dawniej

Biuro SK Architekci z Jeleniej Góry proponuje natomiast nowoczesną wersję domku BRDA. Ten autorski projekt domku, typu A-frame, zachwyca frontem z wielkimi przeszkleniami, które wpuszczają do wnętrza światło i otwierają je na widoki na zewnątrz. Dodatkowo kominek, hamak, nowoczesna łazienka, minimalistyczna kuchnia i sypialnia na antresoli sprawiają, że tak odmłodzona Brda staje się ideałem domku letniskowego. Co więcej, projektanci ze studia SK Architekci proponują dodanie przestronnego tarasu, który wsparty na konstrukcji o kształcie odwróconej litery A, wpasuje się w górski krajobraz i pozwala cieszyć się dodatkową powierzchnią nawet na stromym zboczu.

Budynek ma standardowo niecałe 35 mkw. powierzchni, tak więc sprawdza się jako całoroczny dom rekreacyjny, który można zbudować „na zgłoszenie”- bez pozwolenia na budowę. Możemy również zamówić większą wersję mieszkalną nowej Brdy SK Architekci, o powierzchni 80 mkw.

Zobacz także: Domy rekreacyjne 35-70m2. Najciekawsze projekty w Polsce 

Nowoczesny domek typu Brda

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Dzięki technologii bazującej na drewnianych prefabrykatach domek powstaje w kilka dni a jego montaż na działce, wraz z pokryciem, trwa ok. 2 tygodni. Dach pokrywany jest, do wyboru: łupkiem, dachówką, blachą, deskami lub panelami fotowoltaicznymi. Domek można posadowić na płycie lub palach, co zmniejsza koszt. Budynek jest wyjątkowo ciepły (ma współczynnik przenikania taki jak przy domach pasywnych). Wyposażony jest w ciepłe okna 3-szybowe. Projekt BRDA Karoliny Rogóż ze studia SK Architekci trzymał wyróżnienie must have 2020.

Więcej o domach typu A-frame, będących współczesną wersją BRDY, przeczytasz tutaj: Brda. Kultowy domek z czasow PRL-u wciąż inspiruje

Simple House SIM

Simple House SIM. Ucieczka za miasto

Właściciel Simple House Adam Czajkowski po kilkuletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych i zdobywaniu doświadczenia w budowaniu drewnianych domów szkieletowych wrócił do Polski z ideą założenia firmy, która będzie budowała prefabrykowane, energooszczędne i pasywne, optymalnie zaprojektowane drewniane domy szkieletowe. Domy te mialy stanowić realną alternatywę dla mieszkań w miastach. Długo szukał architekta, który podzieli jego wizję i pasję. W 2012 roku Adam Czajkowski i architekt Jakub Szczęsny spotkali się przy realizacji projektu domu rodzinnego. Idea Simple House chwyciła i szybko powstały pierwsze koncepcje domów modułowych.

Jakub Szczęsny, główny projektant i autor wszystkich koncepcji domów modułowych Simple House, jest uznanym architektem, wykładowcą akademickim i popularyzatorem architektury znanym m.in. z programów telewizyjnych. To amator obiektów w mikroskali oraz laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Jest pierwszym polskim twórcą, którego projekt – dom w wąskiej szczelinie między dwoma budynkami w Warszawie – Dom Kereta, w 2013 roku włączono do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. Od 2016 roku projektant prowadzi własne biuro SZCZ Jakub Szczęsny.

Simple House SIM

Simple House SIM

Dziś Simple House jest prężnie rozwijającą się firmą, która z roku na rok buduje coraz więcej domów szkieletowych w całej Polsce oraz jest coraz bardziej liczącym się na rynku producentem domów prefabrykowanych. Wyróżnia ją świetnie zaprojektowana bryła budynków modułowych oraz nowoczesny, uniwersalny design. Simple House buduje z wysokiej klasy materiałów i zapewnia wysoki standard wykonania. Każdy projekt Simple House traktowany jest indywidualnie i dostosowywany jest do potrzeb konkretnego klienta. Budowa Simple House odbywa się szybko, sprawnie i kompleksowo, nie angażując inwestorów w proces budowlany.

Domy Simple House dostępne są w trzech standardach energetycznych: letniskowy dom rekreacyjny, Dom energooszczędny oraz Dom pasywny. Możliwe są również trzy sposoby ogrzewania: gaz, prąd lub pompa ciepła.

Najmniejsze domy Simple House, czyli modele SIM 251 i SIM 351, przewidziane jako domy rekreacyjne, spełniają wymogi budynków niewymagających pozwolenia na budowę – do 35 mkw. powierzchni zabudowy i do 5 m wysokości od poziomu gruntu. Ich optymalnie zaprojektowane wnętrze mieści sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon. Dzięki antresoli z dodatkowym miejscem do spania, w domu SIM komfortowo spędzi urlop nawet 6 osób.

Zobacz także: Domki rekreacyjne 35-70m2. Najciekawsze projekty w Polsce 

Domki drewniane na zgłoszenie

EasyHome MAGBOS

EasyHome MAGBOS. Drewniane domki jak z bajki

MAGBOS jest rodzinną firmą z tradycjami zajmującą się budową domów z drewna. System EasyHome – to zrealizowana przez MAGBOS koncepcja prefabrykowanego drewnianego domu modułowego, spełniającego wszystkie funkcjonalne i techniczne wymogi domu całorocznego przy powierzchni zabudowy poniżej 35 mkw. Dom został zaprojektowany przez architekta Mateusza Trojanowskiego. Jest budowany w całości w hali produkcyjnej i w pełni przygotowany do użytkowania. Mobilny dom jest przywożony i montowany w ciągu jednego dnia. EasyHome został wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Optymalna powierzchnia zabudowy (dom jest dwupiętrowy) oraz gabaryty umożliwiające transport w całości, nie są przeszkodą do wydzielenia dwóch przytulnych, izolowanych akustycznie sypialni, funkcjonalnej kuchni. garderoby/pomieszczenia gospodarczego, łazienki z prysznicem oraz saloniku jadalnego. Dom ma również antresolę, która może być użytkowana jako gabinet lub pokój. Modułowość domu daje możliwość połączenia zespołu domów do wynajęcia lub zamieszkania. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów izolacyjnych oraz wysokiej jakości okien aluminiowych z potrójnym szkleniem daje gwarancję niskich kosztów eksploatacji. Dom jest przygotowany do montażu paneli fotowoltaicznych, które dodatkowo uniezależniają go energetycznie.

Tiny house transport

Zdjęcia pochodzą ze stron oraz materiałów prasowych producentów.

Powstała już druga część powyższego artykułu: Domki rekreacyjne 35-70m2. Najciekawsze projekty w Polsce 

Może Cię również zainteresować:

Najbardziej oryginalne mikrodomy

Najpiękniejsze polskie domki na kołach

TREND: Microliving. Wszystko o mieszkaniu w mikroskali

Co można wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia

Budowa domku letniskowego 35m2 bez MPZP i warunków zabudowy

Polski Ład. Dom do 70 m2 tylko na zgłoszenie?

Kochasz piękne wnętrza? Poszukujesz inspiracji? Chcesz znać najnowsze trendy w aranżacji? To wszystko i jeszcze więcej znajdziesz w naszym wydaniu specjalnym – do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku znajdziesz: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL – Trendbook WNĘTRZA 2021

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement