Warszawskie ekowiaty - “zjadają” CO2, obniżają temperaturę na przystanku i… dobrze wyglądają!

Na ulicy Batumi w stolicy pojawiła się ekowiata. Łącznie planowanych jest 20 takich przystanków. Projekt jest przyjazny dla ludzi i ptaków, a dodatkowo ma realny wpływ na poprawę klimatu miejskiego.


O czym przeczytasz?

fot. materiały AMS

Zielone przystanki - dosłownie i w przenośni

Ekowiaty to przystanki wyposażone w opracowany specjalnie do tego celu stelaż, na ktundefinedrym możliwe jest posadzenie trawy, kwiatundefinedw i krzewundefinedw. Zdecydowanie wyrundefinedżniają się na tle klasycznych przystankundefinedw, ktundefinedre w obecnej formie głundefinedwnie wykorzystywane są jako miejsca reklamowe. Ekoprzystanki pojawiły się w stolicy już w ubiegłym roku, ale teraz planowane jest dokończenie projektu i zrealizowanie 20 inwestycji.

Ekoprzystanek pokryty jest zadarnionym dachem o powierzchni 9 metrundefinedw kwadratowych. Chociaż może się wydawać, że to stosunkowo niewiele, warto zapoznać się z undefinedosiągnięciamiundefined takich wiat. Jeden przystanek jest w stanie nie tylko schłodzić przestrzeń, ale rundefinedwnież zmagazynować wodę (i to aż 90 litrundefinedw!) oraz oczyścić powietrze ze smogu. Posadzone na dachu wiaty rośliny undefinedmają mocundefined zmniejszenia zapylenia powietrza w okolicy o 15-20 procent. W perspektywie roku, ekowiata pochłania ponad 7 kilogramundefinedw CO2. W czasie upałundefinedw przebywanie na takim przystanku może okazać się prawdziwą przyjemnością - oczekiwanie na autobus czy tramwaj odbywa się w temperaturze nawet o 5 stopni niższej niż ta dokoła. Przystanki te są przyjazne rundefinedwnież dla ptakundefinedw - uzyskują one miejsce do gniazdowania i odpoczynku w sercu miasta, w ktundefinedrym nierzadko trudno im znaleźć azyl. Wiaty są w pełni bezpieczne pod względem konstrukcyjnym. Alergikundefinedw rundefinedwnież można uspokoić - na pokrycie zielonych przystankundefinedw wykorzystywane są rośliny o niskim ryzyku pylenia.

Ekowiaty powoli zaczynają się pojawiać rundefinedwnież w Krakowie, Lublinie, Białymstoku i Poznaniu. Warszawski projekt realizowany jest przez firmy LundefinedOrundefinedal i AMS we wspundefinedłpracy z ZTM.

Ekowiaty są alternatywnym trendem do polskiej "betonozy".

Przeczytaj, jak drzewa w miastach mogą nas uratować!

Małe kroki, wielka zmiana

Sceptycy zawsze mogą powiedzieć, że jedna jaskundefinedłka wiosny nie czyni. Faktycznie, kilka, a nawet kilkanaście przystankundefinedw w metropolii takiej, jak Warszawa, nie zredukuje do optymalnego poziomu smogu i nie zniweluje efektu miejskiej wyspy ciepła. Tego typu inicjatywy jednak przynoszą realne efekty w skali mikro, a dodatkowo undefinedoswajająundefined z ekologicznymi projektami. Wprowadzanie małych zmian bywa z perspektywy czasu bardziej efektywne niż pojedyncze, wielkie przedsięwzięcia, na ktundefinedre nierzadko czeka się latami. Oczywiście, potrzebujemy jednych i drugich, ale to niewielkie projekty - takie jak właśnie ekowiaty, uprawianie miejskich ogrundefineddkundefinedw, ograniczanie wycinki starodrzewu, elektryfikacja floty transportu publicznego dają społecznościom poczucie sprawczości. I przynoszą korzyści - nawet, jeśli są one jedynie lokalne. Z takich lokalnych inicjatyw składa się w końcu globalna zmiana.

Dowiedz się, dlaczego powinniśmy walczyć o każdy ułamek stopnia - przeczytaj raport IPCC

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!