Musimy walczyć o każdy ułamek stopnia. Najnowszy międzynarodowy raport o klimacie

Jeszcze nigdy sytuacja planety nie była tak poważna. Raport IPCC jest apelem do wszystkich obywateli świata: przedsiębiorców, polityków, głów państw. To apel do Ciebie. Ekologia powinna być naszym priorytetem - jesteśmy to winni naszym dzieciom.


O czym przeczytasz?

Świadkowie katastrofy klimatycznej

Zwiększenie globalnej temperatury o 1,5undefinedC względem średniej z lat 1850-1900 jest najpewniej nieuniknione i wydarzy się za 20 lat. Najbardziej czarny scenariusz zakłada, że ocieplenie klimatu o 2undefinedC nastąpi za 30 lat. Czyli prawdopodobnie za Twojego życia, a na pewno za życia bliskich Ci osundefinedb.

Wzrost temperatury o każdą dziesiętną stopnia skutkuje pogłębianiem się zmian klimatu, ktundefinedrych doświadczamy z coraz większą mocą. Walka o spowolnienie globalnego ocieplenia jest rundefinedwna opundefinedźnieniu jego katastrofalnych następstw, albo ich ograniczeniu. Mundefinedwimy o życiu milionundefinedw ludzi, ktundefinedrzy mogą je stracić na skutek powodzi, pożarundefinedw i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, a także emigracji klimatycznej i braku dostępu do wody jeszcze w tym stuleciu.

Czerwony alarm dla ludzkości i podzwonne dla paliw kopalnych

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nie ma wątpliwości, że raport IPCC jest czerwonym alarmem dla ludzkości. Globalne ocieplenie jest faktem, a zgodnie z najnowszymi ustaleniami, bezsprzecznie to my, ludzie, ponosimy odpowiedzialność za jego powstanie.

Guterres postuluje zaprzestanie budowy elektrowni węglowych od przyszłego roku i całkowitą rezygnację z węgla do 2030 roku we wszystkich krajach Organizacji Wspundefinedłpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do ktundefinedrej należy rundefinedwnież Polska. W przypadku pozostałych krajundefinedw konieczne jest wprowadzenie tych zmian dekadę pundefinedźniej.

Na ten moment Polska planuje zaprzestać używania węgla w roku 2049, jednak najnowsze doniesienia naukowe, w tym raport IPCC wskazują, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusi na krajach wspundefinedlnoty wcześniejsze odejście od tego surowca.

Olbrzymim problemem pozostają Chiny, ktundefinedre 9 sierpnia zapowiedziały zwiększenie wydobycia węgla i jego spalania, pomimo swoich deklaracji na temat zrundefinedwnoważonej polityki klimatycznej.

Przeczytaj raport IPCC - wersja oryginalna (w języku angielskim, .PDF)

Metan i CO2 - ograniczenie ich emisji jest konieczne teraz

Spalanie węgla i paliw kopalnych jest największym trucicielem świata. W ten sposundefinedb emitujemy miliardy ton dwutlenku węgla, ktundefinedry koncentruje się w atmosferze, stając się termoizolacją dla naszej planety. Docierające do powierzchni Ziemi promienie słoneczne nie są w stanie z niej wypromieniować. Coraz wyższa temperatura w atmosferze podgrzewa wodę, prowadząc do jej szybszego parowania, a następnie występowania gwałtownych ulew, powodzi i tornad. Globalna wyższa temperatura to rundefinedwnież niemożliwe do opanowania pożary, ktundefinedre aktualnie śledzimy w Turcji czy Grecji, susze niszczące uprawy i windujące ceny żywności oraz niebezpieczne dla zdrowia ekstremalne upały, jak bezprecedensowy tegoroczny heat dome w Kanadzie i USA.

Nasze tempo emisji dwutlenku węgla jest większe o 200 razy niż w epoce sprzed rozwiniętego przemysłu. Przez to w niespotykanej do tej pory skali wzrastają emisje metanu, ktundefinedry uznawany jest za najgorszy z gazundefinedw cieplarnianych. Uwalniany jest on z tzw. wiecznej zmarzliny na Alasce i Syberii, ktundefinedra topnieje pod wpływem ocieplenia się klimatu.

Raport IPCC ostatecznie potwierdza to, co naukowcy wiedzą od dawna, a politycy, władze koncernundefinedw i osoby zaprzeczające zmianom klimatycznym starały się od siebie odsuwać. Nie istnieją alternatywne sposoby interpretacji aktualnych zjawisk pogodowych, stanu poziomu mundefinedrz, topnienia lodowcundefinedw i wzrostu temperatury. Od dzisiaj negując zmiany klimatyczne stajemy w absolutnej sprzeczności z udokumentowaną wiedzą naukową.

Walka o każdy ułamek stopnia postulowana przez naukowcundefinedw podpisanych pod raportem IPCC jest walką każdego z nas. Nasze wybory konsumpcyjne i polityczne mają moc sprawczą, od ktundefinedrej jeszcze nigdy w historii naszej planety nie zależało tak wiele.

Raport IPCC w pigułce

Co to jest IPCC?

IPCC czyli Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (z ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) to zespundefinedł naukowcundefinedw z 65 krajundefinedw, ktundefinedrzy tworzą raporty na zasadzie consensusu. Oznacza to, że na zawarcie w raporcie konkretnych wnioskundefinedw muszą zgodzić się przedstawiciele wszystkich zaangażowanych krajundefinedw. Dzięki temu ich praca jest w pełni obiektywna, wyważona i pozbawiona prywatnych opinii, a w raportach nie ma treści nastawionych na medialną sensację.

Nad szundefinedstym raportem IPCC pracowało 234 naukowcundefinedw, ktundefinedrzy przeanalizowali aż 14 tysięcy publikacji naukowych.

Najważniejsze wnioski z raportu IPCC 2021:

  • Bezsprzecznie Ziemia staje się coraz cieplejszą planetą ze względu na działalność człowieka. Zmiany klimatyczne są rozległe i dotyczą każdego regionu świata. Część z nich jest już nieodwracalna.
  • Wspundefinedłczesna nauka dysponuje niepodważalnymi dowodami na to, że jako ludzie wpłynęliśmy na klimat. Stan planety powodowany jest wyłącznie przez emisje będące skutkiem naszej działalności.
  • Niezależnie od przyjętego scenariusza, wzrost temperatur na Ziemi o 1,5undefinedC jest nieunikniony. W najlepszym wypadku, jeśli wdrożymy intensywne działania na rzecz redukcji gazundefinedw cieplarnianych, osiągniemy 1,5undefinedC w czwartej dekadzie XXI wieku, ale pod koniec wieku temperatura spadnie do 1,4undefinedC.
  • Powinniśmy ograniczyć bezzwłocznie emisję gazundefinedw cieplarnianych: nie tylko dwutlenku węgla, ale rundefinedwnież metanu.
  • Środowisko naturalne czeka dalsza degradacja.
  • Zdaniem naukowcundefinedw ilość dwutlenku węgla, ktundefinedrą możemy jeszcze wyemitować do atmosfery to około 400 mld ton, jeżeli chcemy utrzymać 67% szans na utrzymanie wzrostu średnich temperatur poniżej 1,5undefinedC. To jedynie około 10 lat funkcjonowania tak, jak w chwili obecnej. Mundefinedwiąc prościej: wyczerpaliśmy możliwość używania paliw kopalnych.

Świadomość ekologiczna jest naszym obowiązkiem.

Tylko dzięki niej możesz działać i wybierać rozważnie.

Przeczytaj raport IPCC - wersja oryginalna (w języku angielskim, .PDF)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!