Zbudują tysiące tanich mieszkań. Już 300 gmin przystąpiło do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

SIM-y chcą wybudować ponad 26 tys. mieszkań na wynajem. Dla lokatorów oznacza to niewielki czynsz i opcję wykupu. W najbliższym czasie ma powstać kilka kolejnych inicjatyw, które zwiększą liczbę dostępnych lokali do 30 tys.


O czym przeczytasz?

Nowe inicjatywy

W kwietniu powołano do życia spundefinedłkę SIM Lubelskie, ktundefinedra zamierza wybudować ponad 1000 mieszkań. To pierwszy SIM w tym wojewundefineddztwie, a 27 w Polsce. Do projektu przystąpiło 17 gmin: Chełm, Hrubieszundefinedw, Izbica, Janundefinedw Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łukundefinedw, Międzyrzec Podlaski, Niemce, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Rundefinedżana, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszundefinedw Lubelski oraz Włodawa.

W maju w Urzędzie Gminy Wieliszew powołano kolejną w wojewundefineddztwie mazowieckim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Wspundefinedlnikami Spundefinedłki SIM KZN Mazowsze Centrum zostało 10 gmin (Grodzisk Mazowiecki, Kozienice, Grundefinedjec, Mszczonundefinedw, Puszcza Mariańska, Żabia Wola, Serock, Wieliszew, Nasielsk, Makundefinedw Mazowiecki) oraz Krajowy Zasundefinedb Nieruchomości. Spundefinedłka zamierza na tym terenie zbudować co najmniej 1200 mieszkań.

Kto może skorzystać z projektu?

Adresatami SIM-undefinedw są rodziny, ktundefinedre nie posiadają własnego mieszkania, a ich dochody nie pozwalają na skorzystanie z kredytu hipotecznego. Mają jednak środki na to, by regularnie opłacać czynsz.

Cieszymy się, że kolejne samorządy zdecydowały się przystąpić do programu SIM. To pokazuje jak duży jest obecnie deficyt tanich i dostępnych mieszkań. Będziemy dążyć do tego, by w SIM-ach znalazła się co druga gmina w Polsce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z najważniejszych założeń programu jest przeciwdziałanie depopulacji gmin poza dużymi ośrodkami miejskimi undefined powiedział Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

Prezes KZN podkreślał, że zainteresowanie samorządundefinedw programem wciąż rośnie. undefinedKażda gmina, ktundefinedra zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałundefinedw w spundefinedłce, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycjiundefined undefined dodał. Oprundefinedcz tego Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego ma pokryć do 35% kosztundefinedw budowy. Bank oferuje rundefinedwnież specjalny niskooprocentowany kredyt.

Własne mieszkanie dla osundefinedb o niskich dochodach

Arkadiusz Urban, Prezes KZS (Krajowy Zasundefinedb Nieruchomości) podkreślał, że potrzeby w tym zakresie są ogromne praktycznie w całej Polsce. undefinedChcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrundefinedtszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwieundefined undefined zapewnił.

undefinedMam nadzieję, że już niedługo widoczne będą efekty naszej wspundefinedłpracy. SIM-y to bardzo cenna inicjatywa, dzięki ktundefinedrej wiele rodzin o niskich dochodach będzie mogła zrealizować marzenie o własnym mieszkaniuundefined undefined zapewniał Zastępca Prezesa KZN, Jakub Pyżanowski.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!