Zamieszkaj w jaskini, poczuj się jak Flintstonowie

Dom ze słynnej kreskówki był dosyć prosty i skąpo urządzony. A jak wyglądają współczesne groty mieszkalne?


O czym przeczytasz?

Jaskinie na sprzedaż

Fot. rightmove.co.uk

W jednej z górskich wiosek w Południowej Walii, na sprzedaż wystawiono pięć jaskiń wraz z otaczającym je fragmentem lasu o powierzchni 2,5 akra. Groty znajdują się w obrębie malowniczego pasma górskiego Brecon Beacons, a ich obecnym właścicielem jest miejscowy rolnik, który wycenił swoje włości na 150 tys. funtów - donosi dailymail.co.uk. Poszperaliśmy w sieci i okazuje się, że transakcje, których przedmiotem są pieczary wcale nie należą do rzadkości. I choć zaadaptowanie jaskini na obiekt mieszkalny albo rekreacyjny to nie lada wyzwanie, nie brakuje śmiałków, którzy zdecydowali się je podjąć.

Choroba biznesmena przyczynkiem do budowy domu w jaskini 

Czasem nawet to, co wydawałoby się niemożliwe, staje się możliwe. Przykładem są liczące ponad 250 mln lat jaskinie, położone w brytyjskim hrabstwie Worcestershire, które zamieniono w hotel, znany dziś pod nazwą "Rockhouse Retreat". 

Właścicielem nieruchomości jest australijski biznesmen - Angelo Mastropietro, u którego w 2007 r. wykryto stwardnienie rozsiane. Diagnoza spowodowała, że postanowił zrobić coś wyjątkowego w swoim życiu. Tak narodził się pomysł na budowę domu w jaskini. Jak donosi portal en.newsner.com, Angelo kupił grotę za 62 tys. funtów,  a na jej renowację przeznaczyl około 100 tys. funtów. Prace trwały osiem miesięcy i wydobyto podczas nich ponad 70 ton skały. W efekcie jaskinia stała się przyjemnym domkiem z ogrzewaniem podłogowym, oświetleniem i ciepłą bieżącą wodą. Wystrój wnętrz jest bardzo prosty – w oczy rzucają się bielone ściany, ręcznie robione drewniane meble oraz grube, rustykalne płytki podłogowe.

W domu znajdują się: salon, sypialnia, kuchnia i łazienka z rzeźbioną ręcznie w skale umywalką. Goście mają też do dyspozycji taras z widokiem na las. Cena za dobę w Rockhouse Retreat to 165-245 funtów.

Hotel w jaskini

Hotel w jaskini

Hotel w jaskini

Fot. coolstays.com

Ekskluzywny hotel w pieczarze kusi nowożeńców 

W jaskini powstał także luksusowy hotel Beckham Creek Cave Lodge, znajdujący się w górach Ozark w amerykańskim stanie Arkansas. Budowa fasady zewnętrznej obiektu - którą wyposażono w liczne okna, by wpuścić światło - trwała cztery lata. Co ciekawe, w hotelu pozostawiono wiele oryginalnych elementów jaskini, a wśród nich naturalny wodospad. Do groty przynależy teren o powierzchni 256 akrów.

W Beckham Creek Cave Lodge odbywają się imprezy firmowe, zjazdy rodzinne, wesela. Wiele osób wybiera to miejsce na urlop albo miesiąc miodowy. Doba w tym nietypowym "pensjonancie" kosztuje 1200 dolarów.

Beckham creek

Beckham Creek

Fot. loveproperty.com

Kiedyś kamieniołom, dziś dom wakacyjny 

Dom wakacyjny Casa Tierra w hiszpańskiej Andaluzji, został zaprojektowany przez firmę Ummo Estudio. Powstał w wapiennym murze w miejscu dawnego kamieniołomu z czasów rzymskich - donosi serwis loveproperty.com. Wnętrza Casa Tierra są bardziej luksusowe niż można by się spodziewać. Uwagę zwracają polerowane betonowe podłogi i stylowe nowoczesne meble.  Do domu przynależy taras i ogród z basenem. 

Jaskinia w Andaluzji

Jaskinia w Andaluzji

Fot. loveproperty.com

Stara grota na Islandii i jej piękna historia

Tę jasknię w Laugarvatnshellir na Islandii zamieniono w dom na początku XX wieku. Jak podaje serwis loveproperty.com skrywa on piękną historię. W latach 1910-1922 mieszkały tu dwie pary, a w środku urodziło się dwoje dzieci. Nie ma źródeł, które pozwoliłyby określić, kto stworzył jaskinię, jednak według krążących plotek, byli to irlandcy mnisi. Obecnie w grocie w Laugarvatnshellir działa muzeum.

Jaskinia na Islandii

Jaskinia na Islandii

Fot. loveproperty.com

Te jaskinie czekają na nabywcę

Ci, dla których urlop w jaskini to za mało, mogą pójść o krok dalej i zostać jej właścicielem. Jak się okazuje, ofert nie brakuje. Co więcej, groty, wystawione na sprzedaż są często już zaadaptowane na domy, nabywca musi je z reguły tylko zmodernizować, albo po prostu urządzić po swojemu. Na portalu kyero.com na sprzedaż wystawiono np. grotę, znajdującą się w hiszpańskiej wiosce Galera. Została przystosowana do zamieszkania, a właściciel oczekuje za nią 75 tys. euro. W budynku znajdują się trzy sypialnie, kuchnia, salon i dwie łazienki. Przynależy do niego także patio, miejsce parkingowe i szopa. W domu można podłączyć internet.

Galera - jaskinia

Galera - jaskinia

fot. kyero.com

W tej samej wiosce, można znaleźć także znacznie tańszy dom w jaskini. Kosztuje 43 tys. Euro, a w środku znajdują się: przedpokój, kuchnia, salon z kominkiem, dwie sypialnie i łazienka.   

Galera - tańsza jaskinia

Galera - tańsza jaskinia

fot. kyero.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować