Ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich sytuacja zmieni się od początku roku

Nowy rok dla prowadzących mikrofirmy będzie oznaczał sporą zmianę. Na szczęście – zmianę na lepsze


O czym przeczytasz?

Nowe przepisy pomogą przedsiębiorcom

Od początku roku wchodzą w życie nowelizacje kodeksu cywilnego i ustawy o prawach konsumenta. Ich efektem będzie zmiana relacji między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą a instytucjami finansowymi.

Mikrofirmy jak koncerny

Jednym z dużych problemundefinedw, z jakimi stykali się prowadzący działalność gospodarcza, była ich bardzo niekorzystna sytuacja w stosunku do instytucji finansowych. Z punktu widzenia prawa bowiem mikrofirmy były traktowane identycznie jak duże koncerny, mające osobowość prawną. Ten problem rozciągał się nie tylko na produkty finansowe, ale także na relacje z innymi dużymi firmami undefined każdy zakup, choćby odkurzacza do biura, traktowany był identycznie jak zakup dokonany przez firmę. W efekcie mikroprzedsiębiorcy nie byli chronieni w taki sposundefinedb, jak wtedy, gdy podobnego zakupu dokonywali prywatnie.

I właśnie to się zmieni undefined od początku roku zostaną oni objęci ochroną zbliżoną do tej, jaką cieszą się prywatni konsumenci. Zbliżoną, ponieważ w przypadku mikroprzedsiębiorcundefinedw kluczowe będzie to, czy umowa zawarta w ramach działalności gospodarczej ma charakter zawodowy.

Mogą być problemy

Ten zapis nie jest zbyt precyzyjny, więc na przykład Rzecznik Finansowy obawia się, że będzie on nadinterpretowany.

Będziemy uważnie obserwować, jak szeroko rozumiana będzie przesłanka braku zawodowego charakteru umowy zawieranej przez przedsiębiorcę. Obawiam się, że część podmiotundefinedw będzie starało się wykazać, że prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą nie przysługują uprawnienia konsumenckie, gdyż nabywane usługi finansowe są ściśle powiązane z jego działalnością zawodową undefined zapowiada Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

O co dokładnie chodzi? Generalnie o rozrundefinedżnienie sytuacji, w ktundefinedrej mikroprzedsiębiorca kupuje coś (włącznie z produktami finansowymi) na rzecz firmy od takiej, w ktundefinedrej zawieranie takich umundefinedw jest sednem jego działalności. Przykładowo undefined inna będzie sytuacja przedsiębiorcy, ktundefinedry kupuje wspomniany już odkurzacz do firmy, aby posłużył do jej sprzątania, a inna, gdy zajmuje się on hurtowym zakupem odkurzaczy, ktundefinedre potem odsprzedaje.

Oczywiście, jak wspominał już Rzecznik Finansowy, wiele instytucji będzie starać się twierdzić, że oba przypadki są identyczne.

Już wiadomo, gdzie będą problemy

W przypadku instytucji finansowych dużym kłopotem mogą być np. umowy leasingowe. Wiele z nich zawiera zapisy, w ramach ktundefinedrych po zmianie stopy bazowej leasingodawca może, ale nie musi zmienić wysokości opłat leasingowych. Choć są to zapisy bliźniaczo podobne do tych, ktundefinedre kiedyś banki stosowały w umowach kredytundefinedw hipotecznych, to ze względu na stan prawny mikroprzedsiębiorcundefinedw nie można było uznać takich zapisundefinedw za nielegalne (czyli za klauzule abuzywne).

Teraz to się zmieni, a więc jest szansa, że przynajmniej część mikroprzedsiębiorcundefinedw odzyska pieniądze nadpłacone w ramach umundefinedw z instytucjami finansowymi, w ktundefinedrych to umowach zostanie stwierdzona abuzywność zapisundefinedw.

Będzie można szukać pomocy

Zmiana sprawia, że mikroprzedsiębiorcy, ktundefinedrzy zawarli takie czy podobne umowy z instytucjami finansowymi, będą mogli teraz szukać pomocy u Rzecznika Finansowego.

Obecnie rundefinedwnież wspieramy takie osoby w sporach z bankami czy ubezpieczycielami. Niestety w ich przypadku nie mogliśmy pomagać przy pomocy tych samych argumentundefinedw, jak w przypadku konsumentundefinedw, gdyż takie osoby nie były chronione w takim samym zakresie undefined mundefinedwi Mariusz Golecki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!