W Warszawie powstał Dom Odbudowy Ukrainy. „Czas na kolejny poziom wsparcia”

Nasza stolica wie, z czym wiąże się odbudowa miasta po wojnie. Dlatego właśnie tu powstał Dom Odbudowy Ukrainy. W ramach tej inicjatywy uruchomiono m.in. zbiórkę środków na zabezpieczenie zabytków.


O czym przeczytasz?

Idea, a nie budynek

Niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Warszawie rozpoczęła się zbiundefinedrka materiałundefinedw do ochrony ukraińskich zabytkundefinedw.

Zebraliśmy ponad 500 kocundefinedw gaśniczych, a także tkaniny niepalne, paczki taśm mocujących, płyty OSB i agregaty prądotwundefinedrcze oraz blisko 2000 gaśnic. Dzięki materiałom nadesłanym z Polski zabezpieczone zostały zabytki we Lwowie, a worki na piasek zostały wykorzystane do ochrony pomnikundefinedw w Charkowie. Zbiundefinedrka trwa nadal, ale przyszedł czas na kolejny poziom wsparcia. Dlatego powołujemy Dom Odbudowy Ukrainy undefined mundefinedwi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, undefinedDom Odbudowy Ukrainy to nie budynek, a idea. Składa się na nią pakiet inicjatyw, w tym: platforma wymiany informacji miast polskich i ukraińskich, zbiundefinedrka materiałundefinedw do zabezpieczenia zabytkundefinedw, wsparcie Warszawy we wpisaniu ukraińskich miast na listę UNESCO, fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy oraz prace nad planem odbudowy ukraińskiego dziedzictwa z ekspertami rundefinedżnych dziedzin.undefined

Ukraińskie miasta na liście UNESCO

Warszawa wspiera także Ukrainę w staraniach o wpis trzech miast na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chodzi o Odessę, Czernichundefinedw oraz Charkundefinedw. Pomoc polega na wspundefinedłpracy przy przygotowaniu wnioskundefinedw. Ukraińskie Ministerstwo Kultury złoży je w organizacji UNESCO.

Wspundefinedłpraca podczas odbudowy

W Domu Odbudowy Ukrainy mają toczyć się także rozmowy ekspertundefinedw, ktundefinedrzy zaprezentują swoje pomysły na rekonstrukcję ukraińskich miast. To jest oczywiście plan na czasy powojenne. Mimo to, już teraz władze Warszawy zachęcają do wspundefinedłpracy wszystkich konserwatorundefinedw i badaczy, ktundefinedrym leży na sercu ochrona dziedzictwa ukraińskiego.

Jak czytamy na stronie Urzędu m.st. Warszawy, undefinedkluczowy głos będą mieli specjaliści ze strony ukraińskiej. Rekomendacje będące wynikiem spotkań tych rundefinedżnych środowisk zostaną przekazane do partnerundefinedw w miastach ukraińskich.undefined

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!