W tym roku Sylwester droższy niż Wigilia

Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.


O czym przeczytasz?

Jeśli ktoś chce żegnać bieżący rok w Zakopanem, a jeszcze nie zarezerwował noclegu, to wydać będzie musiał krocie. Dane z popularnych serwisundefinedw rezerwacyjnych sugerują, że w dniach od 31 grudnia do 2 stycznia średnia stawka za dobę przekracza już tysiąc złotych. Podkreślamy undefined jest to średnia, a więc znaleźć możemy zarundefinedwno tańsze, jak i znacznie droższe propozycje.

Gdzie ofert brakuje, tam ceny szybują

Wysoka stawka wynika wprost z faktu, że oferta jest ekstremalnie wykupiona i na chętnych czekają już tyko najdroższe propozycje. Okazuje się bowiem, że w stolicy Tatr nocleg w okresie świątecznym (24.12-26.12) średnio kosztuje 670 zł, czyli o 370 złotych za dobę mniej.

Zjawisko to dotyczy wszystkich popularnych polskich kurortundefinedw undefined wszędzie tam nocleg w trakcie Sylwestra będzie droższy niż gdybyśmy postanowili spędzić z rodziną wyjazdową Wigilię. Rundefinedżnica w stawce za dobę wynosi od niecałych 140 złotych w Międzyzdrojach, do wspomnianych wcześniej 370 złotych w Zakopanem.

O ile nocleg w Sylwestra jest droższy niż w Święta

Sylwester nie tylko droższy, ale i bardziej popularny

Mechanizm tego fenomenu jest prosty do wytłumaczenia. Spędzanie Sylwestra poza domem jest po prostu znacznie bardziej popularne niż wyjazdy w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego sylwestrowa oferta jest bardziej przebrana, a ceny pozostających w ofercie propozycji są wyższe. Najlepiej pokazują to dane o obłożeniu miejsc noclegowych. Na prawie miesiąc przed końcem roku w okresie świątecznym wolnych jest w sumie i tak niewiele, bo 13% miejsc. W okresie sylwestrowym jest jednak znacznie gorzej. Na chętnych czeka o połowę mniej wolnych łundefinedżek niż w czasie Wigilii.

Święta w kurorcie do tanich nie należą

By spędzić tegoroczne Święta (24.12-26.12) poza domem musimy się przygotować na przeciętną stawkę na poziomie około 520 zł za noc. Okazuje się, że najbardziej nasze budżety nadszarpie pobyt w dwundefinedch gundefinedrskich miejscowościach undefined Zakopanem i Karpaczu. By tutaj spędzić okres świąteczny trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 670 i 616 zł za dobę dla 2 osundefinedb. Warto też zauważyć, że z rezerwacją pobytu należy się spieszyć, ponieważ w tych dwundefinedch ośrodkach zarezerwowanych jest już 95% noclegundefinedw, co oznacza jedynie 5% wolnych miejsc. Wśrundefinedd propozycji znajdziemy także tańszą alternatywę dla Zakopanego. Najtańszym miejscem okazuje się w tym roku Krynica-Zdrundefinedj, w ktundefinedrej średnia stawka za 2 osoby za dobę to 397 zł. Niewiele drożej jest także w Wiśle undefined 419 zł.

Święta nad morzem choć nieco tańsze, wcale nie odbiegają cenowo od Zakopanego czy Karpacza. W Świnoujściu średnio zapłacimy 78 zł mniej niż w stolicy Tatr undefined 591 zł, a w Sopocie z kolei 534 zł. W przypadku Sopotu z rezerwacją pobytu rundefinedwnież może być problem. W chwili obecnej zajętych jest już 94% miejsc noclegowych. Gdyby się okazało, że nie zdążymy zarezerwować noclegundefinedw w Sopocie czy Świnoujściu można zawsze udać się do Międzyzdrojundefinedw lub Kołobrzegu. Tu stawki są trochę niższe. Dwie osoby za jedną noc zapłacą tam odpowiednio 478 i 451 zł.

cena i obłożenie hoteli w Boże Narodzenie

undefinedale to stawki sylwestrowe są iście szampańskie

Ten kto planuje witać kolejny rok w rodzimym kurorcie musi liczyć się nie tylko z wyższymi stawkami, ale też z większym problemem jeżeli jeszcze nie zarezerwował pobytu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, cały sylwestrowy weekend kosztować może ponad 2 tys. zł. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że na chętnych czeka już tylko 3% miejsc noclegowych.

W pozostałych gundefinedrskich miejscowościach sytuacja wcale nie jest lepsza. W Szklarskiej Porębie sylwestrowe szaleństwo to z kolei koszt 850 zł za noc. Tu z rezerwacją noclegu może być jeszcze większy problem niż w Zakopanem undefined zajętych jest już 98% miejsc noclegowych. Najtańszymi gundefinedrskimi ośrodkami na sylwestra są podobnie jak i na święta Krynica-Zdrundefinedj i Wisła. Nocleg dla dwundefinedch osundefinedb w tych miejscowościach kosztuje odpowiednio 640 oraz 612 zł.

Sylwester nad morzem w najdroższym wydaniu to wydatek rzędu 832 zł za noc. Oferty takie znajdziemy w Sopocie, w ktundefinedrym dostępnych jest jeszcze 14% miejsc noclegowych. Trochę taniej będzie w Świnoujściu bo 732 zł. Jednak w tym mieście zostało już wolnych tylko 5% noclegundefinedw. Nawet tańsze propozycje (Kołobrzeg i Międzyzdroje) do tanich w sumie nie należą. W pierwszym z nich nocleg kosztuje średnio 619 zł, a w drugim 613 zł.

cena i obłożenie hoteli w Sylwestra

Hotelarze odrabiają pandemiczne straty

Tegoroczne stawki za noclegi mogą przyprawić o zawrundefinedt głowy kogoś, kto dawno nie korzystał z usług hoteli i pensjonatundefinedw. Z szacunkundefinedw HRE Investments wynika, że jeszcze przed epidemią w tych samych miastach, w analogicznym okresie za dobę można było zapłacić przeważnie 20-30% mniej niż obecnie. Trudno się dziwić panującej sytuacji undefined rok temu pandemia i lockdown zrobiły swoje, ograniczając ruch turystyczny w okresie świątecznym. W tym roku pundefinedki co na Święta czy Sylwestra nie planowane jest zamykanie obiektundefinedw.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!