Lawenda na komary - jak działa i czy jest skuteczna?

Lawenda to nie tylko piękna ozdoba ogrodów, balkonów i tarasów. Roślina ta ma naprawdę liczne zastosowania, a jednym z nich jest odstraszanie komarów. Czy lawenda przeciw komarom rzeczywiście jest skuteczna?


O czym przeczytasz?

Lawenda na komary

Co sprawdzi się lepiej undefined świeża roślina, olejek czy może spray o zapachu lawendy? Przeczytaj i dowiedz się jak działa lawenda na komary.
Bzyczące nad uchem komary oraz ich swędzące ugryzienia są prawdziwą zmorą letnich wieczorundefinedw. W sklepach można kupić specjalne spraye, świece, spirale a także wtyczki do gniazdka z preparatami odstraszającymi komary. Jednak wiele osundefinedb nie lubi ich stosować, ponieważ zawierają sporo środkundefinedw chemicznych, a ich zapach często jest nieprzyjemny. Jak zatem poradzić sobie z tymi uciążliwymi owadami? Idealnym i bardzo prostym rozwiązaniem jest lawenda na komary.

Lawenda w doniczce na komary

Jeśli chcesz zastosować lawendę na komary, możesz z powodzeniem hodować ją w doniczce na parapecie lub w skrzynkach na balkonie. Nie jest to wymagająca roślina, dobrze znosi suszę i kwitnie praktycznie przez całe lato, jest też mrozoodporna. Ma drobne, srebrzysto-zielone listki i najczęściej fioletowe, drobne kwiaty, choć w zależności od gatunku mogą one być także białe lub rundefinedżowe. To nie tylko popularny kwiat odstraszający komary, ale też ładna ozdoba.

Lawenda wydziela intensywny zapach, ktundefinedrego komary wprost nie znoszą, dlatego trzymają się z daleka od miejsc, gdzie rośnie. Roślina ta działa odstraszająco też na inne insekty, np. pojawiające się latem w ogrodzie meszki czy kleszcze. Suszona lawenda w małych woreczkach powkładanych do szafy skutecznie odstrasza mole ubraniowe. Działa też na mrundefinedwki i inne owady biegające, dlatego jeśli zauważymy je w swoim domu, warto postawić w niedalekiej odległości doniczkę z lawendą.

Lawenda na komary - Jak działa zapach lawendy na komary?

Lawenda zawiera olejki eteryczne i to właśnie one działają odstraszająco na komary, przyciągają za to pszczoły, trzmiele i motyle. Jeśli nie mamy możliwości, aby posadzić tę piękną roślinkę w doniczce czy w ogrundefineddku, rundefinedwnie dobrym rozwiązaniem jest olejek z lawendy na komary. Wystarczy nim skropić wstążkę czy chusteczkę i powiesić ją w oknie, aby te uciążliwe owady nie wlatywały nam do domu. Taki olejek można też dodać do kominka zapachowego i postawić go na parapecie.

Z olejku eterycznego połączonego z wodą można zrobić domowy spray na komary. Lawenda w takiej postaci rozpylana w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest także bardzo skuteczna i wygodna w użyciu. Co więcej taki spray na komary jest całkowicie naturalny, nie zawiera żadnych środkundefinedw chemicznych, a dzięki temu jest bezpieczny dla otoczenia. Do jego przygotowania wystarczy dosłownie kilka kropli, ponieważ olejek ma naprawdę bardzo intensywny zapach.

Najczęstsze pytania dotyczące lawendy na komary:

Czy lawenda odstrasza komary?

Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin, ktundefinedre odstraszają komary. Podobne właściwości mają jeszcze komarzyca, kocimiętka, koper włoski, a także bodziszek korzeniasty. Skuteczność lawendy wynika z jej intensywnego zapachu, ktundefinedry dla ludzi jest bardzo przyjemny, natomiast komary wyjątkowo go nie lubią.

Lawenda undefined co odstrasza?

Oprundefinedcz komarundefinedw lawenda odstrasza też wiele innych insektundefinedw, jak np. meszki, muchy, mrundefinedwki, kleszcze, pająki, pluskwy i mole.

Czy lawenda jest dobra na komary?

Lawenda to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcemy by komary trzymały się od nas z daleka. Można ją hodować w doniczkach, albo wykorzystać intensywnie pachnący olejek z tej rośliny. Lawenda na komary jest nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!