Mniej znaczy drożej! Deficyt mieszkań sprawił, że ceny wynajmu wzrosły nawet o 44%

Od 24 lutego liczba mieszkań na wynajem w największych miastach w Polsce spadła o kilkadziesiąt procent. Inwazja Rosji spowodowała napływ uchodźców szukających schronienia w naszym kraju. To głównie oni generują zwiększony popyt na mieszkania.


O czym przeczytasz?

Jak informuje Straż Graniczna, w ciągu niespełna 2 miesięcy granicę z Polską przekroczyło 2,68 mln osundefinedb uciekających przed wojną. Wielu Polakundefinedw udostępnia uchodźcom mieszkania za darmo lub pobiera jedynie niewielkie opłaty za media. Wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania, a te, jeśli już są dostępne, często okazują się poza zasięgiem najemcundefinedw.

Ceny mieszkań na wynajem poszybowały gundefinedrę

Rosnący popyt wpłynął na wzrost stawek. Te zmieniają się na niekorzyść najemcundefinedw w ekspresowym tempie. Podniesienie przeciętnej ceny ofertowej (proponowanej przez właścicieli) mieszkań do wynajęcia najmocniej dotknęło Wrocław, gdzie zanotowano 44% wzrost. Dużo więcej zapłacimy za wynajem rundefinedwnież w Krakowie i Gdańsku (odpowiednio 39 i 35%). Co ciekawe, Warszawa, w ktundefinedrej zatrzymało się najwięcej uchodźcundefinedw, zanotowała wcale nie najwyższy, bo 32% wzrost.

Mieszkania coraz mniej dostępne

Deficyt mieszkań na wynajem dostrzegalny jest niemal we wszystkich większych miastach w Polsce. Jednak według opracowań analitykundefinedw HRE Investments, obecnie odczują go najmocniej ci, ktundefinedrzy zechcą zamieszkać w Opolu i Wrocławiu. Tam liczba dostępnych lokali spadła o ponad 70%. Niewiele lepiej sytuacja prezentuje się w Krakowie, Gdańsku czy Szczecinie (kolejno: -69, -66, -64%). O ponad połowę mniejszy wybundefinedr lokali mają ci, ktundefinedrzy będą szukać mieszkania w Warszawie, Zielonej Gundefinedrze czy Poznaniu.

Drogo już było

Wzrost cen najmu nie jest spowodowany jedynie napływem uchodźcundefinedw. Już w ciągu 2021 roku stawki za wynajem wzrosły o kilkanaście procent. Wpływ na to miał m.in. powrundefinedt studentundefinedw do stacjonarnego nauczania czy pracownikundefinedw do biur. Ostatni rok przyniundefinedsł też podwyżki czynszundefinedw i doinwestowanie przez właścicieli lokali na wynajem, ktundefinedre po metamorfozie wrundefinedciły na rynek zarundefinedwno piękniejsze, jak i droższe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!