Top 7 wyjątkowych konstrukcji z drewna

Ponad 1300 lat – tyle liczy najstarszy działający hotel zbudowany z drewna, a 84 metry najwyższy drewniany blok mieszkalny na świecie. Prezentujemy drewniane konstrukcje, które są wyjątkowe z różnych względów.


O czym przeczytasz?

Magazyn drewna. Deski drewniane i drewno

Choć drewno jako materiał budowlany jest wykorzystywane od tysięcy lat to raczej nie kojarzymy go z wspundefinedłczesnymi wieżowcami, blokami czy hotelami. Jak się okazuje coraz częściej materiał ten jest rundefinedwnież wykorzystywany przy wznoszeniu najśmielszych idei zrodzonych na deskach kreślarskich architektundefinedw na całym świecie. Tym razem HRE Investments przedstawia drewniane konstrukcje z kategorii undefinednajundefined. Znajdziemy tu najstarsze, najwyższe czy najbardziej oryginalne realizacje architektoniczne, ktundefinedre łączy jedno undefined materiał, z ktundefinedrego są wykonane.

Najstarszy drewniany hotel

Zacznijmy od rozprawienia się z mitem, że drewniane konstrukcje nie są trwałe. Zupełnie przeczy temu japoński hotel. W podnundefinedży gundefinedr Akaishi w otoczeniu malowniczych lasundefinedw i gorących źrundefineddeł znajdziemy najstarszy drewniany hotel. Miano najstarszego zostało potwierdzone nawet w Księdze Rekordundefinedw Guinnessa w 2011 roku. Ośrodek został założony w tym budynku w 705 roku i od tego czasu undefined dokładnie od 52 pokoleń jest prowadzony przez tę samą rodzinę.

Poza konstrukcją budynku znajdziemy tu rundefinedwnież inne drewniane elementy undefined tradycyjne japońskie meble, stolarkę, drzwi, przedmioty dekoracyjne czy podłogi tatami (rodzaj drewnianej maty). Wszystkie te elementy znajdziemy w 37 pokojach i przynależącej do hotelu restauracji.

I choć od 705 roku właściciele się nie zmienili to zmieniła się forma płatności za nocleg. Początkowo pokundefinedj w hotelu mundefinedgł nas kosztować garść ryżu czy kilka grotundefinedw strzał. Obecnie usługa rozliczana jest oczywiście w gotundefinedwce. Przykładowo undefined chcąc spędzić tam walentynki trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 2 lub 2,5 tys. zł w zależności od pokoju.

Podczas pobytu można jednak doświadczyć leczniczego wpływu wundefinedd z domieszką minerałundefinedw tj. sodu, siarki, chlorkundefinedw i azotanundefinedw wapnia. Do tego warto skorzystać z łaźni na świeżym powietrzu, gdzie można zażyć kąpieli w wodzie wypływającej z wnętrza ziemi o stałej temperaturze 40undefinedC.

Drewniany hotel japonia

Źrundefineddło: www.booking.com

Norwegia drewnem stoi

W powszechnej opinii drewno nie nadaje się ponadto do budowy wieżowcundefinedw czy blokundefinedw. Kłam temu twierdzeniu zadali Norwegowie. Jak się okazuje aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynkundefinedw mieszczą się właśnie w tym kraju. Najwyższy z nich znajduje się w miejscowości Brumunddal położonej we wschodniej części Norwegii nad jeziorem Mjundefinedsa.

Drewniany wieżowiec ma wysokość 84,5 metra, na co składa się 18 pięter. Do jego budowy wykorzystano 3,5 tys. metrundefinedw sześciennych drewna, czyli około 14 tys. drzew. Został on oddany do użytkowania w 2019 roku.

Jedynymi niedrewnianymi elementami budynku są betonowe stropy na siedmiu ostatnich piętrach, co ma chronić obiekt przed silnymi wiatrami. Na tych piętrach poza mieszkaniami znajdziemy rundefinedwnież pięciogwiazdkowy hotel i restaurację.

Drewniany wieżowiec w Norwegii

Źrundefineddło: www.architektura.muratorplus.pl

Inny przykład z Norwegii znajdziemy w Bergen. Budynek ten o powierzchni 4,5 tys. m kw. i 14 piętrach oddano do użytkowania w 2015 roku. Swoim stylem nawiązuje on do tradycji budowlanej tego skandynawskiego kraju. Co ciekawe, mieszkania zostały przygotowane w technologii prefabrykacji, dzięki czemu pojedyncze moduły mieszkalne złożono na miejscu. Takich modułundefinedw, czyli lokali mieszkalnych znajdziemy w budynku 62. Do tego mieszkańcy korzystać mogą z sali fitness czy tarasu na ostatnim piętrze.

Oczywiście warunki pogodowe panujące w Bergen nie są sprzymierzeńcem drewnianych wysokich budynkundefinedw. Betonowe płyty umieszczone na dwundefinedch poziomach stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wiatrem i utratą stabilności budynku, a stal i szkło, ktundefinedrymi są pokryte fasady obiektu to z kolei ochrona przed wilgocią.

Treet Bergen, Norwegia

Źrundefineddło: www.urbannext.net

Drewniany wieżowiec w Amsterdamie

Śladem Norwegii postanowili podążać rundefinedwnież Holendrzy. W Amsterdamie bowiem w budowie jest jeszcze wyższy niż w Bergen drewniany budynek mieszkalny mierzący 73 metry wysokości i 21 pięter. Po ukończeniu stanie się on najwyższym drewnianym budynkiem w Holandii. Cały obiekt to 55 mieszkań, parking rowerowy i samochodowy o łącznej powierzchni 14,5 tys. m kw.

Mieszkańcy budynku będą mieć do dyspozycji rundefinedwnież ogrundefinedd miejski, w ktundefinedrym można będzie np. uprawiać własne warzywa.

Haut Amsterdam drewniany wieżowiec

Źrundefineddło: www.arup.com

Największa barokowa świątynia

Drewniane rekordy budowlane znajdziemy także w Polsce. W Świdnicy na przykład znajduje się obiekt sakralny, ktundefinedry w księdze rekordundefinedw Guinnessa posiada miano największej drewnianej świątyni barokowej na świecie. Kościundefinedł ten został zbudowany w 2 połowie XVII wieku jako gest tolerancji w stronę ewangelikundefinedw.

Zbudowany na planie krzyża greckiego budynek ma 44 metry długości oraz 30,5 m szerokości. Tak imponujące wymiary pozwalają pomieścić 7,5 tys. osundefinedb. W środku świątyni znajdziemy natomiast wyjątkowe dzieła tj. rzeźbione ołtarze, ambony, płaskorzeźby czy organy z ruchomymi figurami aniołundefinedw. To wszystko sprawiło, że wyjątkowość obiektu dostrzegło rundefinedwnież UNESCO, wpisując świątynię w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa.

Drewniany kościundefinedł Świdnica

Źrundefineddło: www.biurorekordow.pl

Najwyższa drewniana konstrukcja

W księdze rekordundefinedw znajdziemy rundefinedwnież inny polski, drewniany obiekt. Mowa tutaj o drewnianej wieży w Gliwicach, ktundefinedra jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie undefined mierzy bowiem 118 metrundefinedw. Obiekt ten wzniesiono 85 lat temu jako maszt radiowy. Choć oczywiście drewno jako surowiec na antenę może wydawać się kontrowersyjnym materiałem to wybrano je nie bez powodu. Zgodnie z planami wewnątrz wieży miała znajdować się pionowa antena. Tak więc gdyby konstrukcja była wykonana ze stali, zakłundefinedcałoby to fale radiowe.

Do budowy drewnianej wieży radiowej wykorzystano belki modrzewiowe, ktundefinedre połączone są 16 tys. śrub, a podstawę obiektu stanowią 4 betonowe fundamenty o wadze 87 ton każdy. Niestety osoby chcące zobaczyć budowlę na własne oczy powinny się spieszyć undefined szacuje się, że konstrukcja będzie stać jeszcze 15 do 20 lat.

Najwyższa konstrukcja z drewna na świecie

Źrundefineddło: www.biurorekordow.pl

Drewno w krajobrazie Londynu

Poza istniejącymi, imponującymi drewnianymi konstrukcjami wiele obiektundefinedw jest w fazie projektundefinedw i pomysłundefinedw, można wręcz stwierdzić, że drewno jako materiał budowlany przeżywa obecnie swundefinedj renesans. Jako ciekawostkę prezentujemy londyński Oakwood Tower w Londynie, ktundefinedry gdyby został wybudowany zostałby najwyższym drewnianym budynkiem na świecie oraz drugim najwyższym drapaczem chmur w stolicy Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z projektem drewniana wieża ma liczyć 300 metrundefinedw wysokości oraz 80 pięter, a całkowita powierzchnia użytkowa obiektu będzie wynosić 93 tys. m kw. W ramach inwestycji ma tutaj rundefinedwnież powstać 1 tys. nowych lokali mieszkalnych.

Oakwood Tower - drewniana budowla w Londynie

Źrundefineddło: www.treehugger.com


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!