Tak kiedyś wyobrażano sobie domy przyszłości

Czego spodziewali się nasi przodkowie i jak bardzo się pomylili? Odpowiadamy.


O czym przeczytasz?

To, jak będziemy mieszkać za sto, dwieście czy trzysta lat jest tak naprawdę jedną wielką niewiadomą. Jak się bowiem okazuje, w przewidywaniach bardzo łatwo się pomylić. Potwierdza to zestawienie, przygotowane przez serwis Angie's List. Zebrane w nim prognozy sprzed dziesiątek, a nawet setek lat, mogą zaskoczyć. Sprawdźcie sami.

Lata 30. XX wieku

W wydaniu amerykańskiego magazynu "Everyday Science and Mechanics" z września 1934 roku, pojawił się artykuł, w ktundefinedrym napisano, że kuliste domy - takie, jak te z poniższego zdjęcia - wkrundefinedtce staną się modne. Konstrukcje miały być ruchome, jednak w tekście nie wyjaśniono, czy i jakiego typu zabezpieczenia miałyby się znaleźć w środku, aby uniemożliwić przemieszczanie się meblom, przedmiotom użytkowym czy dekoracjom.

Rolling house

Fot. Angie's List

Lata 50. XX wieku

W latach 50. XX wieku amerykański magazyn "Science Fiction Adventures" - mianem "domu przyszłości" określił szklaną kopułę, umieszczoną w kosmosie. Lewitujące kule, zilustrowane przez portorykańskiego artystę - Aleksa Schomburga miały na dachu specjalne włazy dla pojazdundefinedw kosmicznych.

Space House

Fot. Angie's List

Lata 20. XX wieku

W latach 20. XX wieku spekulowano, że w przyszłości standardem staną się domy, zbudowane z nowego rodzaju szkła, przepuszczającego promieniowanie ultrafioletowe. W budynkach - określanych miastem "Vitaglass" - planowano korzystać z rtęciowych lamp łukowych.

Konstrukcję po raz pierwszy wykorzystano w jednym z miejskich ogrodundefinedw zoologicznych. Projekt okazał sie jednak komercyjną porażką. Glass House

Fot. Angie's List

Początek XX wieku

Na przełomie XIX i XX wieku, na niektundefinedrych paczkach papierosundefinedw pojawiła się grafika, autorstwa francuskiego artysty Jeana-Marca Cundefinedtundefined'a. Przedstawiała dom na kundefinedłkach, jadący przez wioskę. W ten sposundefinedb wyobrażano sobie życie za sto lat, a więc na przełomie XX i XXI wieku.

Moving House

Fot. Angie's List

Lata 60. XX wieku

W 1964 r., podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku, zaprezentowano Pawilon Futurama II, sponsorowany przez koncern General Motors (GM).

Odwiedzający mogli w nim zobaczyć, jak będzie wyglądało życie w 2024 roku. Podczas gdy świat zastanawiał się nad egzystowaniem w kosmosie, w Pawilonie przekonywano, że mamy na naszej planecie wciąż nieodkryte głębiny oceanu, ktundefinedre warto odpowiednio zagospodarować. Underwater House

Fot. Angie's List

Lata 40. XX wieku

Domy, przenoszone siłą ludzkich rąk? Czemu nie! W wydaniu magazynu undefinedThe Unfinished Worldundefined ze stycznia 1942 r. zaprezentowano koncepcję superlekkiego undefinedaerożeluundefined do tworzenia budynkundefinedw, odpornych m.in. na trzęsienia ziemi. Tak według - pokolenia naszych dziadkundefinedw - mieliśmy mieszkać obecnie.

Lightweight House

Fot. Angie's List

Lata 50. XX wieku

undefinedObecne badania nad energią słoneczną i architekturą wskazują, że do 1989 r. możesz mieszkać w domu, ktundefinedrego fasada wykonana jest w całości ze stali i twardego szkłaundefined - taki tekst widniał na okładce amerykańskiego magazynu "Mechanix Illustrated" w czerwcu 1957 roku.

Obrotowa kopuła miała umożliwić mieszkańcom efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Popularna miała stać się rundefinedwnież hydroponika [bezglebowa uprawa roślin - red.].

Co ciekawe, choć nadal nie jest ona standardem w przeciętnym ogrodzie XXI wieku, mundefinedwi się, że do 2023 r. światowa branża hydroponiczna potroi swoją wartość.

Dome House

Fot. Angie's List

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!