Świadczenie za przyjęcie Ukraińców przedłużone. Wiemy, na jak długo

Od inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. 600 tys. z nich przebywa u Polskich rodzin. Według rządzących to i tak niewiele, bo spodziewano się, że z takiego wsparcia skorzysta nawet milion Ukraińców.


O czym przeczytasz?

Świadczenie przedłużone do 120 dni

40 zł za osobę undefined taka jest dzienna wysokość świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy. Początkowo zakładano, że będzie wypłacane przez 60 dni. Rząd zapowiedział jednak, że przedłuży okres korzystania ze wsparcia.

undefinedW związku z tym, że potrzebne są konkretne decyzje dotyczące dalszych działań, obecności i funkcjonowania tych osundefinedb w Polsce, rząd przedstawi propozycję przedłużenia tego czasu o kolejne 60 dniundefined undefined ogłosił Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźcundefinedw wojennych.

Jak podkreśla, dodatkowy czas jest potrzebny Ukraińcom na adaptację i znalezienie pracy.

Wyłudzanie świadczeń

Samorządy od początku działania programu sygnalizowały, że istnieje duże ryzyko wyłudzania świadczeń. Apelowały o narzędzie do oceny wnioskundefinedw. Tymczasem brak było centralnego rejestru osundefinedb korzystających ze świadczenia.

Znane są przypadki Polakundefinedw, ktundefinedrzy pobierali pieniądze, choć obywatele Ukrainy już u nich nie mieszkali. Działo się też czasem tak, że ktoś rzeczywiście gościł Ukraińcundefinedw, ale pobierał od nich opłaty.

Uchodziło im to płazem, bo nie musieli nawet dokumentować wydatkundefinedw. Ci, ktundefinedrzy złożyli nieprawdziwe oświadczenie, powinni się spotkać z odmową wydania pieniędzy. Jednak weryfikacja była do tej pory bardzo trudna.

Nowe regulacje

Zgodnie ze znowelizowaną specustawą pomocową, wniosek o świadczenie zakwaterowanie Ukraińcundefinedw wymagać będzie podania nr PESEL. Do tej pory wystarczyło podać imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania. Miejsce na PESEL należało wypełnić, undefinedjeżeli posiadaundefined. Obecnie podanie tego numeru jest obowiązkowe. Wszystkie dane osobowe uchodźcundefinedw wskazanych we wnioskach mają być rundefinedwnież rejestrowane w centralnej bazie.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement