Rynek kredytów hipotecznych przyspiesza. Sprzedaż w październiku wzrosła

W październiku zaciągnęliśmy 21,1 tys. kredytów mieszkaniowych. To o ok. 1,6 tys. więcej niż we wrześniu


O czym przeczytasz?

Sprzedaż kredytów wzrosła

Kolejne dobre dane z rynku kredytów hipotecznych. Ich sprzedaż w październiku wzrosła

Widać przyspieszenie

Jak poinformowało Biuro Informacji Kredytowej, w październiku zaciągnęliśmy 21,1 tys. kredytów hipotecznych. To spory wzrost w stosunku do września, gdy liczba kredytów na zakup własnego M wyniosła 19,5 tys.

W stosunku do października 2019 roku wynik też jest całkiem niezły. W tamtym miesiącu sprzedało się 21,5 tys. kredytów. Różnica wynosi więc zaledwie 400 umów. A warto pamiętać, że przed rokiem nie było ani epidemii, ani ograniczeń, tymczasem w październiku tego roku mieliśmy i bardzo stromo rosnącą liczbę zachorowań, i narastające ograniczenia, mające przeciwdziałać zakażeniom.

Jest więcej dużych kredytów

Z danych BIK wynika, że o ile pod względem liczby wziętych kredytów jest nieco gorzej, to pod względem wartości udzielonego finansowania wyniki tegorocznego października są lepsze niż te sprzed roku.

Banki udzieliły bowiem kredytów o wartości 6,256 mld zł, tymczasem przed rokiem było to 5,979 mld zł. To sugerowałoby, że pożyczamy większe kwoty – przeciętna wartość kredytu hipotecznego z października tego roku wynosiłaby ponad 296 tys. zł, podczas gdy przed rokiem było to 278 tys. zł.

Jednak faktycznie ta zmiana przeciętnej kwoty kredytu to efekt wzrostu liczby kredytów dużych, o wartości ponad 350 tys. zł. Jak wynika z danych BIK, w okresie od stycznia do października te duże kredyty pod względem wartości stanowiły już 47,5 proc. wszystkich sprzedanych w tym okresie.

W efekcie, wskutek zmiany struktury, chyba już pożegnaliśmy okres, kiedy przeciętna wartość kredytu spadała. W październiku był on już na poziomie zbliżonym do tego z marca-maja tego roku. W kolejnych miesiącach zapewne wartość przeciętnego kredytu będzie rosła dalej, bo ceny mieszkań nieustannie rosną.

Koniec roku może być jeszcze lepszy

Obecnie kończy się listopad, wkrótce zacznie się grudzień. I wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych w tych dwóch miesiącach zdecydują, jak wiele uda się jeszcze nadrobić. Licząc wszystkie 10 miesięcy roku bieżącego, sprzedało się łącznie 181,1 tys. kredytów hipotecznych o wartości 52,4 mld zł. Przed rokiem było to 201,3 tys. kredytów o wartości 54,6 mld zł.

Całkiem możliwe, że banki zdecydują się w końcówce roku przyspieszyć sprzedaż kredytów hipotecznych, bo to jeden z dwóch produktów kredytowych, w którym nie widać załamania (obok kredytów ratalnych). W kartach kredytowych i kredytach konsumpcyjnych jest źle i raczej jest mała szansa, aby bankom udało się poprawić wyniki, stawiając na ich sprzedaż. Trzeba więc pilnie obserwować oferty banków, bo w grudniu możemy mieć wysyp promocji kredytów hipotecznych. Z punktu widzenia banków położenie nacisku na kredyty mieszkaniowe i ratalne jest ponadto o tyle racjonalne, że są to długi, które Polacy najrzetelniej spłacają. Są to więc z punktu widzenia tych instytucji najmniej ryzykowne produkty.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować