Ponad 5,5 tys. zł za najem w Warszawie

5507 zł – tyle obecnie wynosi średnia cena wynajmu mieszkania w stolicy według najnowszego raportu portalu Otodom. To wciąż dużo, jednak trochę mniej w porównaniu z rekordowym kwietniem.


O czym przeczytasz?

Trudno dziś ocenić, ile kosztują mieszkania

Ceny mieszkań w stolicy należą do najwyższych w kraju. undefinedCałkowite średnie ceny najmu mieszkań osiągnęły swundefinedj szczyt cenowy w kwietniu br. Na przykład w Warszawie rekordową cenę 6 248 zł portal Otodom zanotował 1 kwietnia br. - był to skok o 1 694 zł w stosunku do 4 554 zł z 24 lutego br.undefined undefined ogłoszono w poniedziałkowym raporcie.

W maju natomiast za wynajem mieszkania w Warszawie trzeba przeciętnie zapłacić 5,5 tys. zł. Przy tym warto podkreślić, że mamy obecnie do czynienia z bezprecedensową sytuacją na rynku najmu. Średnie ceny podawane przez portale ogłoszeniowe mogą być mylące, bowiem ofert jest mało, a ceny bywają przypadkowe.

Maleje liczba dużych mieszkań

Potwierdza to nawet pobieżny rzut oka na strukturę oferty. Jak się bowiem okazuje, z rynku ubyło mieszkań dużych i drogich. Na ich miejsce wskoczyły mieszkania małe i średnie, a tym samym tańsze. To chyba najlepiej pokazuje, że spadek średniej stawki za najem obliczonej dla całego miasta i dla mieszkań o każdej możliwej wielkości wcale nie musi przekładać się na spadek cen.

Jakich ofert jest najwięcej?

Potwierdzają to inne wyliczenia przytoczone w raporcie Otodom: undefinedśrednie mieszkania (40-90 m kw.) podrożały o 4,7 proc. kw/kw, natomiast tempo wzrostu cen największych lokali, o powierzchni powyżej 90 mkw., dalej hamowało i wyniosło 2,8 proc. kw/kwundefined. Dlaczego więc spadła przeciętna stawka wyliczona dla całego miasta? Analitycy sugerują, że winny jest fakt, że w ofercie jest więcej niż przed miesiącem mieszkań małych, a mniej dużych lokali.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement