Rekordowa sprzedaż kredytów hipotecznych

Październik okazał się najlepszym w historii miesiącem pod względem wartości kredytów hipotecznych, sprzedanych przez banki – wynika z danych NBP


O czym przeczytasz?

Nowe osiedle

W październiku 2020 roku wartość umów kredytów mieszkaniowych, zawartych przez polskie banki, była najwyższa w historii.

Tak dużych kwot jeszcze nie było

Jak poinformował NBP, wyniosła ona aż 5,7 mld zł. Do tej pory jeszcze nie zdarzyło się, aby klienci banków jednego miesiąca zawarli umowy na taką kwotę. Poprzedni rekord, dotyczący wartości umów kredytowych zawartych jednego miesiąca, został ustanowiony również w tym roku, w lutym. Wtedy kwota kredytów wyniosła blisko 5,45 mld zł.

Co ciekawe, w tym roku był jeszcze jeden miesiąc, kiedy wartość nowych umów o kredyt mieszkaniowym przekroczyła 5 mld zł. Tak stało się we wrześniu. Tymczasem w roku ubiegłym, rekordowym pod względem udzielonych kredytów hipotecznych, tylko raz zdarzyło się, aby wartość umów kredytowych przekroczyła 5 mld zł. W lipcu 2019 roku było to ponad 5,3 mld zł.

Jest lepiej niż w roku 2019

Dane NBP, dotyczące wartości umów kredytowych, pokazują także, że ten rok jest lepszy od ubiegłego. W ujęciu banku centralnego, przez 10 miesięcy 2020 roku zawarto umowy kredytowe o wartości 47,4 mld zł. W tym samym okresie roku ubiegłego wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych gospodarstwom domowym wyniosła niespełna 45,9 mld zł.

Wzrost wartości udzielanych kredytów jest zjawiskiem naturalnym, biorącym się choćby ze wzrostu cen nieruchomości. Ale jednak fakt, że mimo epidemii udało się bankom sprzedać kredyty o większej wartości niż w roku 2019, robi duże wrażenie. I to mimo faktu, że pod względem wartości sprzedanych kredytów pierwsze miesiące tego roku były dla banków wyjątkowo dobre. Na przykład w lutym wartość udzielonych kredytów była o 1/3 większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W styczniu i marcu ten wzrost przekraczał 20 proc.

Dobra końcówka roku

Dane NBP pokazują, że końcówka roku 2020 może być pod względem wartości udzielonych kredytów równie dobra jak jego początek. Już we wrześniu wzrost wartości umów kredytowych był dwucyfrowy, przekraczał 11 proc. W październiku ten wzrost wynosił już ponad 18 proc. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to banki przynajmniej pod względem wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych wyraźnie pobiją rok ubiegły.

Argumentem przemawiającym za takim scenariuszem jest niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. W październiku 2019 roku wynosiło ono 4,4 proc., w październiku 2020 roku – 3 proc. I było niższe nawet w stosunku do września 2020 roku, gdy oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynosiło 3,1 proc.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat