Niezwykłe rękodzieła do Twojego domu

Nietuzinkowe, finezyjne, wyjątkowe - to tylko niektóre z przymiotników, jakimi można określić prace tych artystów. Dodasz coś od siebie?


O czym przeczytasz?

Urządzając wnętrza domów i mieszkań chcemy, by były one nie tylko praktyczne i wygodne, ale też jedyne w swoim rodzaju. To prawda, miło jest usłyszeć od gości, jak to wspaniale zaaranżowaliśmy przestrzeń. Jeszcze milej, jeśli usłyszymy do od samych siebie, w końcu nasz dom ma być wyjątkowy przede wszystkim dla nas.

Czasami, by tak się stało wystarczy drobny element -  dekoracja ścienna czy bibelot, które wprowadzą do wnętrza "to coś". Chcesz się przekonać? 

Poniżej prezentujemy rękodzieła pięciu różnych twórców. Choć każde z nich zostało stworzone z innych materiałów i przy użyciu innej techniki, wspólnym mianownikiem jest nietuzinkowość z prawdziwego zdarzenia.

Zabawa mchem i kolorem

Kiedy pochodząca z Indii Nupur Dasgupta była małą dziewczynką, uwielbiała film "Mała Syrenka", wyprodukowany przez Disney'a. Wierzyła, że Ariel i jej podwodny świat istnieją naprawdę, a sama w przyszłości planowała zamieszkać nad wodą. Imitację swojej wymarzonej przestrzeni życiowej udało jej się stworzyć na obrazie, powstałym przy użyciu kolorowego mchu (pierwsze zdjęcie poniżej). Materiał ten zapoczątkował jej przygodę z tworzeniem rzeczy niezwykłych, które "ożywią" każde wnętrze.

roślinna kompozycja

obraz

terrarium

Fot. mossartbyrishstudio.com

Lalki marzycielki-romantyczki 

Helena Oplakanska od 16 lat wykonuje ręcznie niezwykłe lalki-marzycielki. Artystka nie tylko rzeźbi sylwetki swoich postaci, ale też maluje je, dba o ich stroje i fryzury. Co ciekawe, inspiracją dla pierwszych kukieł artystki byli mężczyźni - baroni, królowie, książęta, a nawet gangsterzy. Później Helena zaczęła tworzyć miniatury kobiet i dzieci. Natchnienia szuka wszędzie, gdzie tylko się da - w filmach i muzyce, na ilustracjach i fotografiach, a nawet podczas podróży.

- Zdarza się nawet, że kawałek tkaniny w stylu vintage "zasugeruje" mi motyw nowej kolekcji lalek - zdradza Helena serwisowi Bored Panda.

Stworzenie jednej postaci zajmuje artystce około miesiąca. Najpierw sporządza szkic na papierze, a następnie wybiera tkaniny, w które chciałaby ubrać postać. Kolejnym etapem jest rzeźbienie. Helena nie używa form, dzięki czemu jej lalki całkowicie różnią się między sobą.

Sama opowiada o nich jako o "delikatnych, kruchych, tajemniczych wróżkach", albo "zakochanych dziewczynach". Choć na pierwszy rzut oka możesz stwierdzić, że lalki, wykonane przez Helenę są smutne, sama zainteresowana przekonuje, że wcale tak nie jest. To marzycielki-romantyczki, przeżywające różne emocje. Każda z nich ma swoją historię i swój niepowtarzalny charakter.

lalki

lalki

lalka

Fot. Instagram_@oplakanska

Kiedy zwierzę tworzy zwierzę

Pochodzący z Melbourne Nathan Ferlazzo tworzy rysunki zwierząt, wykreowanych ze... zwierząt. Jego prace powstają w hołdzie dla bioróżnorodności Ziemi oraz dzikiej przyrody, rozproszonej po całym świecie.

Prace artysty można kupić na stronie Marini Ferlazzo w cenie 195 Euro. Część zysków ze sprzedaży Nathan przekazuje organizacjom, zajmującym się ochroną przyrody - w tym World Animal Protection, Australian Wildlife Conservancy i Painted Dog Conservation. 

Nathan Ferlazzo studiował projektowanie multimediów na australijskim Uniwersytecie Monash. Pasjonuje się nie tylko sztuką i dziką przyrodą, ale także nauką. Zainspirowany działalnością brytyjskiego biologa - Davida Attenborougha oraz postaciami Mowgli'ego i Bagheery z "Księgi dżungli", nieustannie poszerza swoją wiedzę o Ziemi i na tej podstawie tworzy swoje rysunki. 

rysunek - niedźwiedź

rysunek - słoń

Jaguar

Fot. Marini Ferlazzo

Magiczna moc igły i nitki

Amerykanka - Megan Zaniewski jest hafciarką ręczną, która wykorzystuje technikę malowania nici do tworzenia szczegółowych portretów zabawnych i ekspresyjnych zwierząt. Koncentruje się na uchwyceniu możliwie najmniej upozowanego i statycznego spojrzenia na naturę. 

haft

Haft

hafty

Fot. @megembroiders

Washi - papier, który czyni cuda

Brytyjka Pippa Dyrlaga niemal od dekady zajmuje się tworzeniem niezwykłych ozdób z papieru. Artystka samodzielnie rysuje, a następnie wycina wzory przy użyciu noża xacto. W pracy wykorzystuje tradycyjny japoński papier - Washi, wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jego gramatura waha się od 36 do 90 gram na 1 mkw.

Papierowe grafiki Pippy są inspirowane naturą i architekturą. Wykonanie każdej z nich zajmuje od 10 do 40 godzin.papierowe ozdoby

papierowe ozdoby

papierowe ozdoby

Fot. Instagram_@bearfollowscat

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement