Opodatkowanie dochodów z najmu ryczałtem zyskuje na popularności

Opłacanie podatków ryczałtem staje się coraz bardziej popularne wśród osób czerpiących wpływy z wynajmu mieszkań


O czym przeczytasz?

Rozliczenie podatku

Zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych to jedna z metod rozliczania dochodów z wynajmu nieruchomości. I to metoda szybko zyskująca na popularności.

Prawie 1,35 mln ryczałtowców

Ministerstwo Finansów podało dane, dotyczące liczby podatników, rozliczających się w 2019 r. ryczałtem, czyli opłacających zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. W ubiegłym roku tę metodę wybrało prawie 1,35 mln podatników.

Nie wszyscy z nich zajmowali się wyłącznie najmem. Duża część z tej grupy to przedsiębiorcy, którzy wybrali tę metodę opodatkowania. Takich podatników było w ubiegłym roku ponad 635 tysięcy. Jednak zdecydowana większość osób rozliczających się ryczałtem to ci, którzy czerpią dochody z najmu. W ubiegłym roku tę metodę opodatkowania wybrało prawie 712 tys. osób. Jeśli jeszcze dodać do tej grupy tych przedsiębiorców, którzy w ramach ryczałtu rozliczyli przychody z najmu, które nie były związane z ich działalnością gospodarczą, to liczba podatników płacących ryczałt od najmu wyniosła w 2019 roku 727 tys.

Ta metoda zyskuje na popularności

To spory wzrost liczby osób, rozliczających ryczałtem przychody z najmu. W 2018 roku osób, rozliczających ryczałtem dochodu z najmu (łącznie z przedsiębiorcami, dla których najem nie stanowił działalności gospodarczej) było niecałych 638 tys. A więc w ciągu roku przybyło blisko 90 tys. ryczałtowców.

Ten wzrost to głównie efekt wykorzystania tej metody rozliczeń z fiskusem przez osoby, które czerpią wpływy z wynajmu. Grupa osób, rozliczających ryczałtem wyłącznie najem, wzrosła w ciągu roku o prawie 88 tys. osób, czyli o 14 proc. Dla porównania – łączna liczba ryczałtowców wzrosła o 11 proc.

Szybko rośnie grupa tych, którzy ryczałtem rozliczają wpływy z najmu okazjonalnego. W 2018 roku takich podatników było nieco ponad 20 tys., w roku 2019 – już ponad 32 tys. A więc ryczałtowców od najmu okazjonalnego przybyło prawie 60 proc. w ciągu roku.

Ile można zarobić na najmie?

Dane MF obejmują także przychody, jakie uzyskują ryczałtowcy. Okazuje się, że średni przychód, wykazywany w zeznaniu ryczałtowca czepiącego przychody tylko z najmu, w 2019 roku wynosił prawie 20,95 tys. zł i był wyższy o tego z roku 2018 o ponad 500 zł.

Niższe wpływy uzyskiwały osoby, które zajmują się wynajmem okazjonalnym. Średni przychód na zeznanie z tego tytułu w 2019 roku wynosił 14,5 tys. zł. Jednak w stosunku do roku 2018 jego wysokość wyraźnie wzrosła. Wtedy bowiem średni przychód na zeznanie wynosił niespełna 12,7 tys. zł. A więc w ciągu roku średnia kwota przychodu wzrosła o 1,7 tys. zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować