Już przed epidemią większość z nas mieszkała w domach

Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.


O czym przeczytasz?

Epidemia a miejsce zamieszkania

Jeszcze nigdy w historii Polacy nie podejmowali się budowy domu na własne potrzeby tak powszechnie jak obecnie undefined sugerują najnowsze dane GUS. W pierwszym pundefinedłroczu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 54 tysięcy nieruchomości. Standardem z ostatnich lat były raczej wyniki na poziomie 40-50 tysięcy. Wzrost jest więc wyraźny. Dynamika nie sugeruje jednak rewolucji, a raczej ewolucję. Dane te wpisują się bowiem w trend, ktundefinedry obserwujemy już od lat.

Liczba mieszkań a inwestorzy indywidualni

Ponad połowa mieszka w domach

Przy tym warto zauważyć, że nie wszystkim wyprowadzka np. do domu na wsi służy. Niekiedy decyzja taka okazuje się nieprzemyślana, co skutkuje potem powrotem do miasta. Często są to bardzo kosztowne przeprowadzki.

Nie zmienia to faktu, że już od kilkunastu lat domy stały się głundefinedwnym typem nieruchomości zamieszkiwanych przez Polakundefinedw. Zmieniło się to na początku wieku. Ostatnim rokiem, w ktundefinedrym w Polsce krundefinedlowały bloki, był rok 2006. Potem gundefinedrą zaczęły być już domy i przez kolejne lata ich przewaga rosła. Powundefinedd był prosty - większość nowych mieszkań powstawała w ramach inwestycji indywidualnych, a nie deweloperskich. W uproszczeniu znaczy to, że w Polsce więcej powstawało domundefinedw jednorodzinnych niż mieszkań w blokach, ktundefinedre przede wszystkim budują deweloperzy. W efekcie z roku na rok rundefinedsł odsetek obywateli mieszkających w domach jednorodzinnych. Szczyt został osiągnięty w 2016 roku, kiedy nawet 57% Polakundefinedw mieszkało w domach.

Potem znowu jednak trend się zmienił i przez kolejne lata odsetek osundefinedb mieszkających w blokach zaczął rosnąć. Czas pokaże, czy obserwowane dziś wzmożone poszukiwania działek pod własne undefinedcztery ścianyundefined i większa liczba rozpoczynanych budundefinedw domundefinedw będą wystarczające, aby ten trend ponownie przełamać. Pundefinedki co wydaje się to mało prawdopodobne.

Gdzie mieszkają Polacy (w %)

W Europie krundefinedlują domy

Co ciekawe, zamiłowanie do domundefinedw jest charakterystyczne dla większości krajundefinedw Europejskich. W 21 krajach na 31 przebadanych przez Eurostat ponad połowa obywateli mieszka w domach, a nie mieszkaniach. Szczegundefinedlnie mocno widać to w Irlandii. Tam w bloku mieszka tylko jedna osoba na 12. W czołundefinedwce jest też Wielka Brytania, w ktundefinedrej aż 85% obywateli mieszka w domach. Budynki jednorodzinne krundefinedlują też w Chorwacji, Norwegii, Belgii, Holandii, Słowenii, ale też na Cyprze czy na Węgrzech. We wszystkich tych krajach ponad 70% obywateli mieszka w domach.

Blokowiska też mają swoich amatorundefinedw

Nie wszędzie jest jednak tak samo. Jest całkiem spora grupa krajundefinedw, w ktundefinedrych większość obywateli mieszka w blokach. Dotyczy to tak samo krajundefinedw naszego regionu: Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec czy nawet Czech, jak i krajundefinedw dalszych: Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji czy Malty.

Jaka część obywateli mieszka w domach


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!