Projektant, który tworzy magię

Architektoniczne "perełki" Jorge'a Luisa Veliza Quintany i technologia jutra.


O czym przeczytasz?

Każdy z nas chce mieszkać wygodnie i oryginalnie. Pod tym drugim pojęciem czasami kryją się jednak obrazy, ktundefinedre trudno opisać słowami. Takie właśnie są projekty kubańskiego architekta - Jorge'a Luisa Veliza Quintany, ktundefinedre już niedługo mogą się doczekać realizacji. Budynki, inspirowane kroplą wody albo diamentem to tylko promil jego twundefinedrczości. Dla jednych - stylowe i prestiżowe, dla innych - przekombinowane. A Ty co o nich sądzisz? Gdybyś mundefinedgł pomieszkać w jednym z nich, ktundefinedry byś wybrał?

Recykling kropli wody

Jorge Luis Veliz Quintana uważa, że w niedalekiej przyszłości praca architekta będzie się opierała na bezpośrednim obcowaniu ze sztuczną inteligencją, co pozwoli tworzyć budynki robiące kosmiczne wrażenie pod względem wizualnym. Artysta już podąża w tę stronę, projektując domy, zapierające dech w piersiach. Jedym z jego ostatnich dzieł jest "Sea Tear House", zaprojektowany w technologii modułowej.

Jeśli zastanawiasz się, czym inspirował się architekt, spundefinedjrz na wizualizację z lotu ptaka. To rozpryskująca się kropla wody. Na lokalizację dla - stojących na palach budynkundefinedw - wybrano oczywiście wybrzeże. Domy są ekologiczną i nadają się do recyklingu - tak samo jak kropla morskiej wody, z ktundefinedrej wytworzy się sundefinedl.

Jeden moduł ma 230 mkw.

Sea_tear_house

sea_tear_house

sea_tear_house

Fot. Amazing Architecture

Pęknięty diament

"Broken Diamond Houseundefined - dokładnie taką nazwę nadano projektowi, przedstawionemu na poniższych zdjęciach. Budynek przywodzi na myśl pęknięty diament, a każdy z jego "odłamkundefinedw" pełni odrębną funkcję. Dzięki dużym przeszkleniom na fasadzie z łatwością obejrzysz wnętrze rezydencji - z dużą sypialnią i przestronnym salonem. Co ciekawe, jeden z diamentowych "odłamkundefinedw" utworzył dreniano-betanową przystań dla łundefineddek.

broken-diamond

broken-diamond

broken-diamond

Fot. Amazing Architecture

"Reptile house", czyli bardzo nietypowy kamuflaż

Poniższe zdjęcia mogą przywodzić na myśl obrazy z filmundefinedw gatunku fantasy. Jorge Luis Veliz Quintana nazwał ten projekt "Reptile House", co w polskim tłumaczeniu oznacza "Terrarium", a więc miejsce do hodowli gadundefinedw i płazundefinedw.

Konstrukcja wygląda "groźnie", jednak założenie architekta było odwrotne. Dom ma chronić swoich mieszkańcundefinedw przed miejskim chaosem i stanowić pewnego rodzaju kamuflaż. Rozłożysty bydynek - dzięki organicznym kształtom - doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz. We wnętrzach dominują nierundefinedwności i krzywizny. Dom ma 322 mkw., a działka, na ktundefinedrej stoi - 867 mkw. Na lokalizację wybrano dla niego kanadyjskie lasy.

reptile-house

reptile-house

reptile-house

Fot. Amazing Architecture

Szklana kula bez schodundefinedw

Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown spowodowały, że bardziej doceniliśmy bliski kontakt z naturą. Koncepcja szklanej kuli bez schodundefinedw powstała po to, by połączyć funkcję ochronną z kontemplacją przyrody. Nie musisz opuszczać domu, by pooddychać świeżym powietrzem, posłuchać śpiewu ptakundefinedw i napawać się pięknymi widokami.

fishbowl-house

fishbowl-house

Fot. Amazing Architecture

Odskocznia od codzienności

Kopleks trzech domkundefinedw na skale to propozycja dla amatorundefinedw wspinaczki gundefinedrskiej i turystundefinedw, złaknionych kontaktu z naturą. Projekt powstał we wspundefinedłpracy Jorge'a Luisa Veliza Quintany z firmą Ta E. Drewniane chatki mają po 150 mkw. W środku znajdują się: sypialnia, kuchnia i łazienka, zaś na zewnątrz - duży taras, z ktundefinedrego można podziewiać gwiaździstre niebo i wschodzące słońce.

Domki o organicznych kształtach ulokowano na skałach, dzięki czemu sprawiają wrażenie jakby lewitowały. Także i te budynki idealnie wtapiają się otoczenie, stanowiąc pewnego rodzaju kamuflaż.

Domki na skałach

Domki na skałach

Fot. Amazing Architecture

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!