Prawdziwe wzrosty cen mieszkań dopiero przed nami

Okazuje się, że odwlekanie decyzji o zakupie własnego "M" może się nie opłacić.


O czym przeczytasz?

Jakie mieszkania kupujemy

Po delikatnym spadku cen ofertowych mieszkań w grudniu 2020 r., w styczniu 2021 r. znundefinedw doszło do wzrostundefinedw. Stawki za metr w największych polskich miastach poszły w gundefinedrę o średnio 1,1 proc. undefined wynika z najnowszych danych Cenatorium. Zwyżki o ponad 1 proc. odnotowano w Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Najbardziej stabilnie było natomiast w Gdańsku i Gdyni, gdzie ceny podniosły się odpowiednio o: 0,1 i 0,25 proc.

Podwyżki dopiero przed nami

Wbrew oczekiwaniom wielu, pandemia COVID-19 nie obniżyła cen mieszkań. Co więcej, wiele wskazuje na to, że okres poważniejszych zwyżek dopiero przed nami. Powodundefinedw jest kilka. Michał Kubicki, prezes CMP Center Management Polska, wymienia wśrundefinedd nich nowe warunki techniczne, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2021 r.

- Przyniosą z pewnością kolejne podwyżki cen mieszkań, z uwagi na wzrost kosztundefinedw budowy undefined twierdzi Michał Kubicki.

Mieszkania mogą zdrożeć także w związku z utworzeniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Według Marcina Krasonia, eksperta obido.pl, nie ma wątpliwości, że składka zostanie przerzucona na klientundefinedw, co w praktyce oznaczać będzie podwyżkę cen mieszkań o około 1 proc.

Być może niektundefinedrzy wzięli sobie do serca fakt, że ceny najprawdopodobniej będą szły w gundefinedrę, gdyż zainteresowanie zakupem jest naprawdę spore.

- W styczniu odnotowaliśmy dwa razy więcej kontaktundefinedw ze strony klientundefinedw w porundefinedwnaniu do grudnia 2020 r., ktundefinedry i tak był bardzo dobry, biorąc pod uwagę okres świąteczno-noworoczny. Popyt jest wysoki ze strony klientundefinedw, ktundefinedrzy chcą ochronić swundefinedj kapitał przed inflacją i lokują oszczędności na rynku nieruchomości. Sporą grupę klientundefinedw stanowią jednak także osoby, ktundefinedre kupują mieszkanie dla siebie undefined mundefinedwi w sondzie, przeprowadzonej przez serwis Dompress.pl - Andrzej Oślizło, prezes firmy Develia.

Jak wynika z jego obserwacji, do biur sprzedaży wracają osoby, ktundefinedre wstrzymywały się z zakupem mieszkania ze względu na niepewność, związaną z pandemią. Ta część nabywcundefinedw obserwowała rynek i czekała na rozwundefinedj sytuacji oraz złagodzenie polityki kredytowej bankundefinedw, a być może rundefinedwnież spadek cen.

- Rynek nieruchomości okazał się stabilny nawet w obliczu pandemii. Popyt na mieszkania na niektundefinedrych rynkach lokalnych przewyższa podaż, dlatego na ten moment nie ma przestrzeni dla spadku cen, a wręcz przeciwnie undefined twierdzi Andrzej Oślizło.

Inwestowanie w nieruchomości coraz bardziej kuszące

Eksperci nie mają wątpliwości - rynek mieszkaniowy w obliczu wysokiej inflacji i niskich stundefinedp procentowych wciąż przyciąga nowy kapitał.

A gdzie najlepiej inwestować?

- Moim zdaniem w mniejszych miastach, gdzie w perspektywie długoterminowej ceny mają dużą przestrzeń do wzrostundefinedw. Jeszcze rok temu były to np. Kielce, a dziś mam na myśli np. Zieloną Gundefinedrę, gdzie podaż mieszkań jest niewielka, popyt na nowe lokale - wysoki, a ceny wciąż nie sięgają nawet 5,5 tys. złotych za 1 mkw. Jednocześnie poziom wynagrodzeń w Zielonej Gundefinedrze jest zbliżony np. do tego, notowanego w Kielcach. Warto także pomyśleć o działkach pod zabudowę mieszkaniową w aglomeracjach podmiejskich i miastach, gdzie planowane są duże inwestycje infrastrukturalne. Dla przykładu, średnia cena działki pod zabudowę mieszkaniową w Wawrze, w okolicy Południowej Obwodnicy Warszawy jeszcze w 2019 roku kształtowała się na poziomie 377 zł/mkw., a w 2020 roku, kiedy nastąpiło otwarcie nowej trasy, ceny wzrosły do 434 zł/mkw. Oznacza to wzrost na poziomie 15 proc. rocznie undefined tłumaczy Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Według Szymona Gila, maklera papierundefinedw wartościowych, zakładając spodziewany dalszy wzrost cen nieruchomości zarundefinedwno działki jak i mieszkania wydają się ciekawymi inwestycjami.

- Częściowo działają na nie jednak rundefinedżne czynniki. Mieszkania w dużych miastach undefined w wyniku studiundefinedw i pracy w przynajmniej częściowym modelu home office oraz aktualnych ograniczeniach w przemieszczaniu ludzi undefined są dalej ciekawą inwestycją, ale istnieje kilka czynnikundefinedw przemawiających za spadkiem rentowności najmundefinedw. Prawdopodobnie nie odstraszy to inwestorundefinedw, ponieważ niższa rentowność najmu i tak będzie znacznie wyższa - przynajmniej w krundefinedtkim i średnim terminie - niż oprocentowanie lokat i depozytundefinedw w bankach. Natomiast działki na obrzeżach i w okolicach dużych miast wydają się ciekawą propozycją inwestycyjną. W głundefinedwnej mierze takie czynniki jak: częściowy model pracy home office, niższa potrzeba przebywania w centach miast oraz lockdown, pokazujący wielu osobom, że życie w centrum nie jest koniecznie undefined mogą wpłynąć na undefinedwypływundefined ludzi z centrum miast na ich obrzeża do np. bliźniakundefinedw, szeregowcundefinedw, domundefinedw jednorodzinnych, tym samym powodując wzrost cen działek - tłumaczy Szymon Gil.

Szukamy mniejszej powierzchni, ale z większą liczbą pokoi

A jakimi mieszkaniami interesujemy się najbardziej? Z najnowszych danych portalu obido.pl wynika, że znacząco wzrosło zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniach.

Co ciekawe, nie zawsze wiąże się to ze zwiększeniem preferowanego metrażu. Badania pokazują, że przeciętna minimalna powierzchnia, jakiej oczekują kupujący zmniejszyła się. Częściej pytamy natomiast o większą liczbę pokoi. Jest to szczegundefinedlnie widoczne w przypadku rodzin z dziećmi, ktundefinedre coraz częściej poszukują mieszkań 4-pokojowych, a nie głundefinedwnie 3-pokojowych, jak to było dotychczas.

Jak wynika z raportu, przygotowanego przez firmy JLL i obido.pl, w ostatnich miesiacach najbardziej zmieniły się natomiast preferencje nabywcundefinedw względem dostępu do prywatnej przestrzeni zewnętrznej, czyli tarasu, balkonu, ogrundefineddka, ktundefinedre stały się jedną z najważniejszych cech mieszkania lub domu. Za "szczegundefinedlnie ważne" uznała je ponad połowa badanych.

Druga ważna zmiana dotyczyła prywatnej przestrzeni do pracy oraz przestrzeni do nauki dla dzieci. Dodatkowy pokundefinedj jako "szczegundefinedlnie ważny" określiło 37 proc. ankietowanych, podczas gdy przed wybuchem pandemii COVID-19, odsetek ten wynosił zaledwie 19 proc.

Co ciekawe, najważniejsza dotychczas zaleta mieszkania undefined bliskość transportu publicznego undefined spadła na 10. miejsce w rankingu ważności. Na niższą pozycję została "zepchnięta" przez dostęp naturalnego światła, bliskość parku, jakość powietrza, ciszę i szerokopasmowy internet.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!