Pracodawca zapłaci za prąd i sprawdzi trzeźwość. Nowe zasady pracy zdalnej

Praca zdalna zostanie w końcu uregulowana w Kodeksie pracy. Według danych GUS w Polsce korzysta z takiego trybu około 2 mln osób. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?


O czym przeczytasz?

Praca zdalna undefined dla kogo i kiedy?

Pracodawca powinien pozwolić na wykonywanie pracy zdalnej m.in. rodzicom, ktundefinedrzy wychowują dziecko do 4. roku życia. Dotyczyć ma to także tych, ktundefinedrzy opiekują się osobą niepełnosprawną oraz kobiet w ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że rodzaj pracy będzie to umożliwiał.

Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie pundefinedźniejszym undefined wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Oznacza to, że na pracę zdalną będzie można przejść w dowolnym momencie trwania umowy. Minister zaznaczyła jednak, że wszelkie szczegundefinedły powinny być omundefinedwione ze związkami zawodowymi lub z przedstawicielami pracownikundefinedw.

Nie tylko materiały i narzędzia

Jak ogłosiła szefowa MRiPS, projekt zakłada, że pracodawca weźmie na siebie część kosztundefinedw pracy zdalnej. Ma to być zawarte w regulaminach pracy.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, undefinedpracodawca będzie zobowiązany przede wszystkim do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałundefinedw i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokrycia kosztundefinedw energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.undefined

Prawa pracodawcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera też zapis, ktundefinedry pozwala pracodawcom przeprowadzać kontrole na obecność alkoholu i narkotykundefinedw. Badanie trzeźwości może być przeprowadzone, gdy undefinedjest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracownikundefinedw lub innych osundefinedb lub ochrony mieniaundefined.

Zmiany w kodeksie pracy mają zacząć obowiązywać jesienią tego roku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!