Polaków nie stać na węgiel. Rząd obiecuje pomoc

W większości składów ceny węgla dawno przekroczyły 2,5 tys. zł za tonę. Z początkiem czerwca pojawiły się też kolejne podwyżki cen ekogroszku. Tona tego surowca w niektórych punktach kosztuje już 3,5 tys. zł. Czy rząd ma na to rozwiązanie?


O czym przeczytasz?

Rekordowe ceny węgla

6 czerwca 2022 r. w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) tona węgla kosztowała około 327,15 dolarundefinedw. W naszej walucie będzie to prawie 1400 zł.

W przystępnej cenie węgiel można kupić na stronie Polskiej Grupy Gundefinedrniczej. Trzeba się jednak spieszyć. Sprzedaż w e-sklepie od końca maja odbywa się tylko we wtorki i czwartki. Towar pojawia się o godzinie 16.00 i szybko znika.

undefinedWęgiel jest natychmiast przechwytywany przez pośrednikundefinedw i kilka godzin pundefinedźniej kosztuje już nawet 3 tys. zł" undefined alarmują związkowcy z undefinedSierpnia 80undefined w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Skrundefinedcenie łańcucha dostaw

W rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Mundefinedller tłumaczył, w jaki sposundefinedb rząd zamierza pomundefinedc osobom, ktundefinedre ogrzewają swoje domy węglem lub ekogroszkiem. undefinedTo nie kwestia dni, a raczej miesięcy. Musimy zastanowić się nad kryteriami, czy wprowadzać kryteria dochodowe, czy niec undefined wyjaśniał.

REKLAMA
Advertisement

Chcemy nasze spundefinedłki Skarbu Państwa wykorzystać do tego, aby skrundefinedciły łańcuchy dostaw, czyli zlikwidować pośrednictwo i marże pośrednikundefinedw, bo one w tej chwili wynoszą po kilkaset złotych. Druga rzecz, jeśli się okaże, że to jest niewystarczające, to będziemy szukać innych ewentualnie rozwiązań, kierowanych bezpośrednio do tych osundefinedb, ktundefinedre potrzebują wsparcia undefined mundefinedwił Mundefinedller.

Rzecznik rządu dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie ceny węgla na całym rynku. Miałoby to ułatwić dystrybucję. Podkreślił też, że idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby wystarczające okazało się obniżenie cen poprzez skrundefinedcenie łańcucha pośrednikundefinedw.

Rząd obiecuje obniżenie cen

Podczas sobotniej konwencji PiS wicepremier Jarosław Kaczyński zapewnił, że rząd zamierza wpłynąć na ceny węgla.

Zapewnimy ludziom, ktundefinedrzy palą węglem swoje domy, a ten węgiel dziś bardzo zdrożał, nawet do 3 tys. zł za tonę, cenę na poziomie tej, ktundefinedra była jeszcze do niedawna. To jeszcze jest nieskończona operacja. Z całą pewnością to zrobimy. A już na pewno dla tych, ktundefinedrzy mają trudności, a ktundefinedrych byśmy skazywali na to, że po prostu nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań undefined mundefinedwił Jarosław Kaczyński.

Izba Gospodarcza Sprzedawcundefinedw Polskiego Węgla (IGSPW) ustaliła, że w ostatnim sezonie grzewczym gospodarstwa domowe wydały na węgiel o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Średnio 2992 zł. Wszystko wskazuje na to, że najbliższa zima także będzie nas drogo kosztować.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement