Nowe mieszkania nad Wisłą mają wzięcie

Popularność mieszkań deweloperskich w Polsce należy do największych w Europie


O czym przeczytasz?

udział rynku pierwotnego jest ogromnyPolacy należą do europejskich liderów w zakupach nowych mieszkań. Udział rynku pierwotnego w całkowitym obrocie mieszkaniami wynosi 42,4 proc. – podaje Eurostat. Więcej, bo 45,3 proc. jest tylko na Słowacji.  

Nowy metraż ma branie  

W ostatnich dziewięciu latach udział rynku pierwotnego w ogóle transakcji mieszkaniowych przeprowadzonych nad Wisłą zwiększył się o 9,2 pkt. proc. O znaczącym popycie na nowe mieszkania świadczą także wyniki sprzedażowe deweloperów, które w ostatnim czasie z roku na rok były coraz lepsze. Przykładowo, w I kwartale 2020 r. czternastu polskich deweloperów, notowanych na giełdzie (rynek główny i Catalyst) poprawiło sprzedaż o 4 proc. Jak wylicza serwis RynekPierwotny.pl, w sumie znaleźli oni amatorów na 6241 lokali mieszkalnych, wobec 6018 zakontraktowanych rok wcześniej. Znaczące osłabienie sprzedaży przyniósł drugi kwartał 2020 r., kiedy to w Polsce wybuchła pandemia COVID-19. Według danych portalu Bankier.pl, który przeanalizował wyniki sprzedaży dwunastu największych deweloperów w Polsce, były one aż o 32,3 proc. gorsze niż przed rokiem.  

W związku z niepewnością rynkową, a zarazem utrudnioną pracą organów, wydających pozwolenia na budowę, wiele spółek wstrzymało inwestycje.  

Stagnacja nie trwała jednak długo. Sierpniowe dane GUS pokazują, że deweloperzy znów budują prawie tyle, co przed rokiem.  

- Zawsze głównym wyznacznikiem inwestycyjnej koniunktury mieszkaniowego rynku pierwotnego jest ewolucja statystyk mieszkań rozpoczętych. Tym razem rezultat ogółem za osiem miesięcy 2020 r. osiągnął poziom ponad 141 tys. lokali, co oznacza spadek rok do roku dokładnie o jedną dziesiątą. Jednak wyniki miesięczne liczone rok do roku są już niemal identyczne, zarówno dla deweloperów jak i inwestorów, budujących na własne potrzeby, a także odpowiadające średniej miesięcznej z ostatnich lat. Są to jednoznaczne sygnały utrzymywania się bardzo dobrej passy rynku pierwotnego w jego odsłonie inwestycyjnej – twierdzi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Tylko w sierpniu 2020 r. deweloperzy wystartowali z budową 11 tys. nowych mieszkań.  

Jest to wynik niemal taki sam jak przed rokiem. Informacje te mogą sugerować, że w biurach sprzedaży deweloperów nie brakuje kupujących. Na pierwsze twarde dane, które będą mogły potwierdzić to przypuszczenie, poczekamy jeszcze 2-3 tygodnie. Póki co, taki rozwój wydarzeń potwierdza nie tylko skłonność deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji, ale też ruch w internecie. Z tego drugiego wynika, że po pierwszym uderzeniu epidemii zainteresowanie mieszkaniami w dużych miastach szybko się odbudowało. Jeszcze w lipcu było ono trochę niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale już dane za sierpień i wrzesień dają nadzieję na poprawę zeszłorocznych wyników – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. 

Jak tłumaczy, w niepewnych czasach wiele osób zwraca się w kierunku rynku mieszkaniowego widząc w nim bezpieczną przystań dla kapitału. 

- I choć teraz wynajem mieszkań jest biznesem trudniejszym niż przed rokiem, to wciąż wizja rocznego zarobku odpowiadającego 4 proc. wartości nieruchomości wiele osób może kusić – dodaje Bartosz Turek.  

Deweloperzy prą do przodu  

Potwierdzeniem tego, że w deweloperce znów zrobiło się pracowicie, są wyniki najnowszej analizy serwisu Dompress.pl. Spółki zapewniają, że mają co robić.   

- Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem nowych inwestycji w Warszawie i w Pruszkowie, a także Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Chorzowie. Będziemy również kontynuować rozbudowę osiedla Villi Campina w Ożarowie Mazowieckim – informuje Małgorzata Ostrowska, członek zarządu J.W. Construction Holding. 

Firma Home Invest na jesień 2020 r. zaplanowała rozpoczęcie budowy dwóch nowych inwestycji w Warszawie. 

- Będą to Apartamenty Przy Agorze 6 na Bielanach oraz drugi etap inwestycji Warszawski Świt na pograniczu Pragi Północ i Targówka. Obie inwestycje są już w sprzedaży - mówi Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest. 

Spółka Matexi Polska w tym roku planuje rozpocząć budowę dwóch kolejnych inwestycji w Warszawie i jednej w Krakowie, z kolei Aria Development przygotowuje kilka projektów i przymierza się do nowej inwestycji w Rembertowie.  

- W najbliższych tygodniach, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, rozpoczynamy sprzedaż i budowę Nowego Osiedla Natura II w Wieliszewie. W pierwszym etapie do sprzedaży trafi 70 mieszkań, a finalnie będzie ich 230 – informuje Agata Zambrzycka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Aria Development. 

Zróżnicowanie na mapie Europy 

Według najnowszych danych Eurostatu, najmniejszy udział rynku pierwotnego w całkowitym obrocie mieszkaniami mają Duńczycy. Wynosi on 1,1 proc. Tylko trochę lepsze wyniki uzyskali Słoweńcy – 4,4 proc. Jeśli zaś chodzi o największy udział nowych lokali w ogóle transakcji na rynku mieszkaniowym, to na trzecim miejscu - po Słowacji i Polsce - znaleźli się Estończycy z wynikiem 41,7 proc.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat