Oprocentowanie lokat wytraca impet

Przez ostatnie kilka miesięcy można było obserwować dynamiczną poprawę ofert lokat i rachunków oszczędnościowych. I choć banki nadal podwyższają oprocentowanie tych produktów to wydaje się, że najwyższe podwyżki już za nami.


O czym przeczytasz?

Oprocentowanie lokat wytrąca import

Lipiec był 9 z rzędu miesiącem, w ktundefinedrym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych. Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5% w skali roku. Jest to ogromna zmiana bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3%.

Zmiany te widać jeszcze wyraźniej, jeśli spojrzymy na dane dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat (dłuższe niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku). Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stundefinedp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17% w skali roku. Najnowsze dostępne informacje podsumowują czerwiec bieżącego roku. Wtedy to przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6%.

Trzeba przy tej okazji podkreślić, że w maju i czerwcu obserwowaliśmy najwyższe zmiany oprocentowania. Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć jeśli porundefinedwnamy czerwiec i lipiec.

Czy to już koniec dynamicznych podwyżek?

I choć bank centralny nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca to można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza. Tak przynajmniej sugerują zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych.

W maju średnie oprocentowanie najlepszych produktundefinedw w naszym zestawieniu opiewało na niemal 4,0%. Miesiąc pundefinedźniej było to prawie 5,3%, a to oznacza podwyżkę w ciągu miesiąca o 1,3 pkt. proc. Porundefinedwnując jednak najświeższe informacje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunkundefinedw oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc. Dalej więc mamy wzrost jednak jest on skromniejszy niż to co obserwowaliśmy w maju i czerwcu.

W naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich w ramach, ktundefinedrych powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach ktundefinedrych trzeba skorzystać z produktundefinedw dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztundefinedw aktywnie korzystając z karty lub konta.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Lokaty idą w parze ze stopami NBP

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, że najważniejsze zmiany już za nami. Mowa tutaj o stopach procentowych NBP. Co najmniej część z obserwowanego wzrostu oprocentowania depozytundefinedw wynika wprost z podwyżek stundefinedp procentowych. Widać to jeszcze dobitniej jeśli porundefinedwnamy te dane. Okresy niskich stundefinedp procentowych przeplatane były momentami niskiego średniego oprocentowania lokat i odwrotnie.

Jest to o tyle istotne, że ostatnio mogliśmy usłyszeć nieoficjalne doniesienia mundefinedwiące o czekającej nas już ostatniej podwyżce stundefinedp procentowych i to niewielkiej, bo o 25 punktundefinedw bazowych. Nie można jednak tej informacji traktować jako pewnej pundefinedki nie odbyło się posiedzenie RPP.

Znacznie pewniejszym źrundefineddłem informacji niż nieoficjalna wypowiedź prezesa NBP mogą być jednak notowania kontraktundefinedw terminowych (FRA). Te natomiast zaczęły ostatnio sugerować, że podstawowa stopa procentowa w Polsce docelowo wzrośnie nie do poziomu ponad 8%, ale mniej więcej w okolice 7-7,5%. To mogłoby sugerować, że oprocentowanie lokat już znacznie nie wzrośnie.

Przeciętne oprocentowanie lokat

Trzeba przy tym rundefinedwnież podkreślić, że startujące kilka dni temu wakacje kredytowe rundefinedwnież mogą zwiastować wyhamowanie promocji na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Dzieje się tak dlatego, że jest to rozwiązanie, ktundefinedre będzie kosztować banki wiele miliardundefinedw złotych. Można się spodziewać, że niestety część z tych kosztundefinedw zostanie przerzuconych na klientundefinedw. Innymi słowy może to oznaczać między innymi skromniejsze warunki na lokatach i rachunkach oszczędnościowych bądź też właśnie mniejszą skłonność do podnoszenia oprocentowania depozytundefinedw.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Narodowy Bank Polski Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!