Oprocentowanie kredytów nie wzrośnie. RPP podjęła decyzję

Stopy procentowe NBP nie zmieniły się – tak zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej


O czym przeczytasz?

Gospodarka cierpi od pandemii

Decyzja o pozostawieniu stundefinedp procentowych bez zmiany nie była niespodzianką undefined tego właśnie spodziewali się analitycy.

Wzrost PKB spowolnił

Powody, dla ktundefinedrego RPP nie zmieniła stundefinedp procentowych, są dwa. Po pierwsze jesienny wzrost zachorowań i związane z nimi ograniczenia uderzyły, niestety, w gospodarkę. O ile w III kwartale widać było wyraźnie, że polska gospodarka się rozpędza i odrabia straty z wiosny, to IV kwartał będzie gorszy. Zdaniem RPP, PKB w IV kwartale obniży się wobec poprzedniego kwartału.

Przy kolejnym spowolnieniu wzrost trudno byłoby spodziewać się, że Rada podniesie stopy procentowe. Już prędzej można byłoby liczyć na obniżkę stundefinedp procentowych.

Jednak undefined i to jest drugi powundefinedd, dla ktundefinedrego stopy procentowe nie zmieniły się z żadna stronę undefined IV kwartał, choć gorszy niż III, nie zapowiada się rundefinedwnie fatalnie jak kwartał II, kiedy mieliśmy ostre hamowanie gospodarki. A więc nie trzeba było sięgać po dodatkowe metody wspierania gospodarki.

Na dodatek wszystkie prognozy na rok 2021 mundefinedwią o odbiciu tempa wzrostu PKB. W tej sytuacji obniżka stundefinedp procentowych miałaby jeszcze mniej sensu, bo nim jej efekty przełożyłyby się na gospodarkę, ta już zaczęłaby przyspieszać.

W roku 2021 nie odrobimy strat z 2020

RPP jest bardzo ostrożna w prognozach co do tempa wzrostu gospodarki w roku przyszłym. Choć potwierdza, że oczekuje przyspieszenia wzrostu, to jednocześnie napisała w komunikacie, że undefinedpoziom PKB prawdopodobnie pozostanie niższy niż przed pandemiąundefined.

Tym samym można oczekiwać, że RPP w najbliższym czasie nie zdecyduje się na podniesienie stundefinedp procentowych. Przypomnijmy, że z ostatniej projekcji inflacji wynikało, że zarundefinedwno w 2021, jak i w 2022 r. stopy procentowe pozostaną niezmienione. A więc głundefinedwna stop procentowa, referencyjna, nadal będzie wynosić 0,1 proc.

Dla kredytobiorcundefinedw to dobra informacja, bo oznacza, że nadal będą płacić niskie raty. I to przez co najmniej dwa lata.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!