Oprocentowanie kredytów nie wzrośnie. RPP podjęła decyzję

Stopy procentowe NBP nie zmieniły się – tak zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej


O czym przeczytasz?

Gospodarka cierpi od pandemii

Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmiany nie była niespodzianką – tego właśnie spodziewali się analitycy.

Wzrost PKB spowolnił

Powody, dla którego RPP nie zmieniła stóp procentowych, są dwa. Po pierwsze jesienny wzrost zachorowań i związane z nimi ograniczenia uderzyły, niestety, w gospodarkę. O ile w III kwartale widać było wyraźnie, że polska gospodarka się rozpędza i odrabia straty z wiosny, to IV kwartał będzie gorszy. Zdaniem RPP, PKB w IV kwartale obniży się wobec poprzedniego kwartału.

Przy kolejnym spowolnieniu wzrost trudno byłoby spodziewać się, że Rada podniesie stopy procentowe. Już prędzej można byłoby liczyć na obniżkę stóp procentowych.

Jednak – i to jest drugi powód, dla którego stopy procentowe nie zmieniły się z żadna stronę – IV kwartał, choć gorszy niż III, nie zapowiada się równie fatalnie jak kwartał II, kiedy mieliśmy ostre hamowanie gospodarki. A więc nie trzeba było sięgać po dodatkowe metody wspierania gospodarki.

Na dodatek wszystkie prognozy na rok 2021 mówią o odbiciu tempa wzrostu PKB. W tej sytuacji obniżka stóp procentowych miałaby jeszcze mniej sensu, bo nim jej efekty przełożyłyby się na gospodarkę, ta już zaczęłaby przyspieszać.

W roku 2021 nie odrobimy strat z 2020

RPP jest bardzo ostrożna w prognozach co do tempa wzrostu gospodarki w roku przyszłym. Choć potwierdza, że oczekuje przyspieszenia wzrostu, to jednocześnie napisała w komunikacie, że „poziom PKB prawdopodobnie pozostanie niższy niż przed pandemią”.

Tym samym można oczekiwać, że RPP w najbliższym czasie nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. Przypomnijmy, że z ostatniej projekcji inflacji wynikało, że zarówno w 2021, jak i w 2022 r. stopy procentowe pozostaną niezmienione. A więc główna stop procentowa, referencyjna, nadal będzie wynosić 0,1 proc.

Dla kredytobiorców to dobra informacja, bo oznacza, że nadal będą płacić niskie raty. I to przez co najmniej dwa lata.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat