Banki dogadały się w sprawie nowych wakacji kredytowych dla klientów. Niestety, nie dla wszystkich

Związek Banków Polskich poinformował o nowych zasadach, na jakich banki będą pomagać dotkniętym drugą falą pandemii


O czym przeczytasz?

Właściciel restauracji

Po pierwszej fali koronawirusa banki zaproponowały swoim klientom pomoc, m.in. w formie wydłużonych wakacji kredytowych. W trakcie drugiej fali ogłosiły, że nad taką pomocą pracują. Właśnie Związek Banków Polskich ogłosił jej zasady.

Tylko dla przedsiębiorców

Niestety, inaczej niż przy pierwszej fali, druga tura pomocy banków skierowana jest wyłącznie do przedsiębiorców. Jeśli więc ktoś, kto np. spłaca kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny, liczył, że skorzysta z drugich bankowych wakacji kredytowych, to nie mamy dla niego dobrych wiadomości – obecnie mogą one albo korzystać ze standardowych wakacji kredytowych w bankach albo ubiegać się o wakacje ustawowe ewentualnie o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Jeśli jednak jesteśmy przedsiębiorcami i borykamy się z problemami, wynikającymi z drugiej fali koronawirusa i obostrzeń, wprowadzanych przez rząd, to banki mogą nam pomóc.

Tylko dla solidnych kredytobiorców

Z oferty mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy, którzy mają uprawienie do świadczeń z Tarczy Finansowej PFR i którzy do tej pory solidnie spłacali swoje zobowiązania wobec banków, a więc nie mają opóźnienia w spłacie kapitału lub odsetek większego niż 30 dni. Przy czym data, od której odlicza się te 30 dni, to albo dzień złożenia wniosku, albo 29 lutego 2020 r

Takie osoby mogą liczyć na odroczenie spłat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych na 3 miesiące, jeśli wcześniej korzystali z pomocy w ramach specjalnej oferty bankowej z wiosny, albo na 6 miesięcy, jeśli do tej pory z wakacji kredytowych nie skorzystali.

Nie tylko kredyty

Wakacje kredytowe to niejedyna pomoc przygotowana z myślą o mikroprzedsiębiorcach. Jeśli na przykład osoba prowadząca działalność korzystała z produktów odnawialnych – takich jak kredyt w rachunku czy karta kredytowa – i wskutek epidemii przestała spełniać warunki, które pozwalają się w ten sposób finansować, ma mimo wszystko szanse na odnowienie tych produktów. Też na 3 miesiące – jeśli już korzystały z pomocy – lub na 6 miesięcy, jeśli z pomocy nie korzystały.

Także firmy, które korzystają z leasingu lub z faktoringu, mają szansę na zawieszenie lub obniżenie rat leasingowych lub odroczenie spłat w przypadku faktoringu. Okres tych wakacji jest taki sam jak przy innych produktach – też 3 lub 6 miesięcy.

Duzi też mogą dostać wakacje

Oferta banków dotyczy także średnich i dużych firm. W ich przypadku warunków jest nieco więcej – poza uprawnieniem do świadczeń z Tarczy Finansowej PFR muszą oni wykazać, że na koniec 2019 roku posiadali zdolność kredytową a ich problemy są przejściowe.

O pomoc nie mogą ubiegać się firmy, w stosunku do których złożono wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe, które są w likwidacji lub w stosunku do których prowadzona jest egzekucja.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować