Nie stać nas nawet na małe domy? 129 – ta liczba zatrważa

Nowy Ład umożliwił budowę domów do 70 m bez konieczności uzyskania pozwolenia. Tymczasem chętnych jak na lekarstwo. Do 3 kwietnia z uproszczonej procedury skorzystało zaledwie 129 osób. W województwie opolskim i podkarpackim – po jednej. Dlaczego?


O czym przeczytasz?

Wiosna zmieni statystyki?

Największym zainteresowaniem program cieszył się w wojewundefineddztwach: pomorskim (23 zgłoszenia), wielkopolskim (17) oraz śląskim (15). Zwolennicy tego rozwiązania winą za brak kolejki chętnych obarczają zimę. Według ich prognoz wraz z nadejściem wiosny powinien pojawić się wysyp inwestycji na zgłoszenie.

Na wielu forach można przeczytać historie ludzi, ktundefinedrzy wymieniają się doświadczeniami w budowie domundefinedw. Choć program ruszył na początku roku, jeszcze pod koniec stycznia osoby przymierzające się do takiej inwestycji często dostawały odmowę. Urzędnicy tłumaczyli, że przepisy wciąż nie są sprecyzowane.

Procedura uproszczona, ale z ograniczeniami

Jeśli chcemy wybudować dom na obszarze nieobjętym planem miejscowym, i tak musimy otrzymać decyzję o warunkach zabudowy. Na jej wydanie czeka się do 21 dni. Jako szczęśliwi posiadacze działki budowlanej powinniśmy jeszcze zadbać o kilka formalności. Trzeba pamiętać, że dom na zgłoszenie musi m.in.:

  • być wolnostojący,
  • mieć nie więcej niż dwie kondygnacje,
  • zachować odpowiednie odległości od granic działki,
  • spełniać wszystkie wymogi prawa budowlanego,
  • być postawiony w celu spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych (za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna).

Bez pozwolenia, kierownika i dziennika budowy

Na pierwszy rzut oka taka opcja może wydawać się atrakcyjna. Rodzi jednak wiele wątpliwości. Uproszczona procedura oznacza konieczność wzięcia na siebie pełnej odpowiedzialności za ewentualne błędy konstrukcyjne. Brak fachowego nadzoru może wpłynąć na bezpieczeństwo zarundefinedwno pracownikundefinedw na budowie, jak i pundefinedźniejszych lokatorundefinedw. Kierownikiem budowy staje się więc inwestor. To do jego zadań będzie należało m.in. umieszczenie na terenie budowy tablicy informacyjnej.

Mały dom? Na mur-beton

Polacy budują coraz mniejsze domy. Dobrze, gdyby wynikało to ze świadomości, że wielopokoleniowe kolosy nie zdają egzaminu, są nieekologiczne i drogie w eksploatacji. Niestety najczęstszym powodem decyzji o budowie domu o mniejszym metrażu jest ograniczony budżet na zakup i wyposażenie nieruchomości. Czy dom o powierzchni 70 m będzie wygodny? Ci, ktundefinedrych nurtuje ta kwestia, przed rozpoczęciem budowy często decydują się na wynajęcie podobnej nieruchomości na kilka dni.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement