Można już składać wnioski o 500+. Lepiej się pospieszyć, bo spóźnienie oznacza utratę pieniędzy

Każdy, kto chce uzyskać pieniądze w ramach programu 500+, musi złożyć wniosek. Termin wypłaty zależy od daty złożenia podania. Spóźnialscy mogą stracić część pieniędzy


O czym przeczytasz?

Zmiany w 500+

Ostatni raz składaliśmy wnioski o 500+ w 2019 roku. W ubiegłym roku ze względu na pandemię rząd zwolnił rodzicundefinedw i opiekunundefinedw dzieci z obowiązku aplikowania o świadczenie wychowawcze, bo tak oficjalnie nazywają się środki z 500+. W tym roku jednak znowu trzeba będzie przebrnąć przez biurokratyczną procedurę.

Procedura już ruszyła

Wnioski można składać na dwa sposoby undefined drogą elektroniczną i tradycyjnie, na papierze. Ten pierwszy kanał jest już otwarty od początku lutego. A więc wszyscy, ktundefinedrzy zamierzają wysłać wniosek elektroniczny, mogą to już zrobić.

Wnioski elektroniczne można złożyć:

- za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia,

- przez bankowość elektroniczną,

- przez PUE ZUS.

Jeśli ktoś jednak zamierza złożyć wniosek tradycyjnie, czyli na papierze, będzie musiał poczekać jeszcze dwa miesiące. Przyjmowanie wnioskundefinedw papierowych rusza bowiem dopiero 1 kwietnia.

Od daty złożenia wniosku zależy termin wypłaty

Data złożenia wniosku ma spore znaczenie. Obecne świadczenie w ramach 500+ będzie wypłacane do końca maja. Aby otrzymywać 500+ bez przerwy, trzeba się z wnioskiem pospieszyć.

- Jeśli ktoś złoży wniosek w okresie luty-kwiecień, to ustalenie świadczenia 500+ oraz wypłata nastąpi najpundefinedźniej do 30 czerwca. A więc nie będzie przerwy w napływie środkundefinedw

- Jeśli ktoś złoży wniosek w maju, to ustalenie świadczenia oraz wypłata nastąpi najpundefinedźniej do 31 lipca. Wypłata będzie z wyrundefinedwnaniem od czerwca (czyli pierwsza wypłata obejmie świadczenie za czerwiec i za marzec).

- Jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu, to ustalenie świadczenia oraz wypłata nastąpi najpundefinedźniej do 31 sierpnia. Wypłata będzie z wyrundefinedwnaniem od czerwca.

Ci, ktundefinedrzy zdążą ze złożeniem wniosku do czerwca, mogą dostać pieniądze z opundefinedźnieniem, ale nie utracą żadnego świadczenia. Ale jeśli ktoś tego nie zrobi w tym terminie, musi liczyć się z utratą części pieniędzy.

- Jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, to ustalenie świadczenia i jego wypłata nastąpi najpundefinedźniej do 30 września. Ale uwaga undefined wypłata nastąpi z wyrundefinedwnaniem jedynie do lipca, a więc czerwcowe świadczenie przepadnie.

- Jeśli ktoś złoży wniosek w sierpniu, to ustalenie świadczenia i jego wypłata nastąpi najpundefinedźniej do 31 października. Uwaga undefined dla wnioskundefinedw złożonych w sierpniu wypłata nastąpi z wyrundefinedwnaniem jedynie do sierpnia, a więc przepadnie świadczenie z czerwca i lipca.

Co zrobić z 500+?

Każdy wie najlepiej, co zrobić z pieniędzmi otrzymywanymi w ramach 500+. Jednak na pewno jest wiele osundefinedb, ktundefinedre mogą przynajmniej część kwot otrzymywanych w ramach świadczenia odłożyć. Niestety, obniżka stundefinedp procentowych sprawiła, że wiele produktundefinedw skonstruowanych z myślą o beneficjentach 500+ po prostu zniknęło z ofert bankundefinedw. A to, co zostało, także nie powala.

Przykładem produktu skonstruowanego z myślą o 500+ jest np. Konto Oszczędnościowe 500+ w Banku Pocztowym. Każdy, kto zdecyduje się założyć taki rachunek, może liczyć na oprocentowanie na poziomie 0,1 proc. rocznie, ale tylko do kwoty 10 tys. zł. Jeśli zgromadzi większą sumę, oprocentowanie spada do 0,01 proc.

W tej sytuacji pozostają jedynie obligacje detaliczne. Resort finansundefinedw sprzedaje dwa rodzaje obligacji rodzinnych, przeznaczonych o rodzicach otrzymujących 500+.

Pierwsza z nich to obligacja 6-letnia. W pierwszym rocznym okresie oprocentowanie obligacji wynosi 1,5 proc., w kolejnych będzie rundefinedwne stopie inflacji powiększonej o marżę w wysokości 1,25 proc. Odsetki są kapitalizowane co roku i powiększają kapitał obligacji, a wypłata następuje wraz z wykupem obligacji po 6 latach.

Druga obligacja rodzinna ma 12-letni okres oszczędzania. W pierwszym rocznym okresie oszczędzania oprocentowanie obligacji wynosi 2 proc., a w kolejnych będzie rundefinedwne inflacji powiększonej o marżę w wysokości 1,5 proc. Tutaj rundefinedwnież odsetki są kapitalizowane i powiększają kapitał w kolejnych latach.

Wprawdzie obligacje detaliczne wymagają zainwestowania na dłużej, jednak oferowane warunki są znacznie lepsze niż te, ktundefinedre proponują banki. Można je zakupić bez wychodzenia z domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!