Mieszkania sprzedają się na pniu

Lokale gotowe do zamieszkania stanowią tylko mały ułamek oferty deweloperskiej. Większość osiedli wyprzedaje się jeszcze na etapie budowy.


O czym przeczytasz?

Mieszkanie od dewelopera

Serwis Dompress.pl sprawdził, co deweloperzy mają do zaoferowania osobom, które chciałyby kupić ukończone już mieszkanie. Jak się okazuje, propozycji jest niewiele. 

Większość spółek ma w sprzedaży jedynie pojedyncze lokale.  

- Gotowe mieszkania stanowią zaledwie 3 proc. całej naszej oferty. Są to w większości lokale trzypokojowe oraz pojedyncze, mniejsze w kilkunastu inwestycjach w Warszawie - mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w spółce Robyg. 

Ofertowe ostatki  

Podobną sytuację ma deweloper Develia.  

- Praktycznie nie posiadamy gotowych mieszkań. Ostatnie lokale z terminem oddania na 2020 r. i początek 2021 r. można znaleźć w inwestycjach Bastion Wałowa w Gdańsku, Mały Grochów w Warszawie, czy Osiedle Kamienna 145 we Wrocławiu. Dostępne lokale mają od 27 mkw. i kosztują od 8 tys. zł za 1 mkw. – informuje Paweł Ruszczak, p.o. prezesa spółki Develia. 

O tym, że nieruchomości sprzedają się na pniu mówi także Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic. 

- W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę na ostatnie gotowe mieszkanie w gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Na osiedlu Moja Północna na warszawskim Tarchominie dostępne są jeszcze mieszkania dwupokojowe o powierzchni 38-40 mkw. i trzypokojowe o metrażu 65-71 mkw., i cenie od 7,8 tys. zł za 1 mkw. W apartamentowej inwestycji Przy Arsenale położonej w sąsiedztwie warszawskiej Starówki mamy natomiast jeszcze kilka lokali jedno- i dwupokojowych oraz kilka apartamentów o powierzchni 100 mkw. z widokiem na panoramę miasta – informuje Zuzanna Należyta 

Mały metraż znika najszybciej  

Z wypowiedzi deweloperów wynika, że w ofercie ukończonych lokali dominują te o największej powierzchni. 

Na Osiedlu Łomianki zostały już tylko trzy gotowe mieszkania, o powierzchni 102 mkw., 95 mkw. i 82 mkw. Ich ceny wynoszą odpowiednio 499,5 tys. zł, 463 tys. zł i 415 tys. zł. Budowa tego etapu osiedla zakończyła się wiosną 2020 r., a pozwolenie na użytkowanie uzyskaliśmy w lipcu – mówi Agata Zambrzycka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Aria Development. 

Większe powierzchnie charakteryzują też ukończone lokale z oferty spółki Atal. 

- Wśród gotowych mieszkań oraz tych z krótkim terminem do odbioru kluczy, mamy w sprzedaży głównie lokale o dużych metrażach. W Warszawie dostępnych jest osiem ukończonych mieszkań w inwestycji Osiedle Warszawa Aleje Jerozolimskie. Mają 72-100 mkw., a ich ceny zaczynają się od 6,8 tys. zł za 1 mkw. Niebawem klucze odbierać będą mogli również klienci zainteresowani zakupem w naszych dwóch innych warszawskich inwestycjach – Centro Ursus, gdzie pozostały mieszkania o metrażu 78-87 mkw. i Nowa Grochowska – w tym przypadku dostępne są lokale o powierzchni 57-130 mkw. – mówi Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal. 

W stolicy deweloper oferuje także mieszkania na osiedlu Nowa Grochowska Mikroapartamenty Inwestycyjne. Ich powierzchnia wynosi 24-42 mkw. 

- W Łodzi gotowe mieszkania mamy w sprzedaży na osiedlu Pomorska Park. Mają 69-84 mkwWkrótce będzie można się też wprowadzić do Apartamentów Drewnowska 43. W ofercie mamy tu lokale o powierzchni 57-93 mkw – wymienia Zbigniew Juroszek.  

Atal ma w sprzedaży także mieszkania dostępne od ręki, oraz takie, których budowa lada moment się zakończy na osiedlu Nowy Brynów w Katowicach. Lokale mają 42-68 mkw.  

- W Krakowie, z gotowych mieszkań dostępne są już tylko trzy- i czteropokojowe lokale o powierzchni ponad 60 mkw. na osiedlu Atal Kliny Zacisze. Drugi etap tego osiedla jest już bliski ukończenia, a w ofercie są mieszkania o powierzchni 42-105 mkw. W stolicy Małopolski mamy ponadto lokale w Bagry Park Apartamenty Inwestycyjne. W naszej trójmiejskiej ofercie pozostało natomiast już tylko jedno gotowe, 77- metrowe mieszkanie na osiedlu Przystań Letnica. We Wrocławiu gotowe lokale można z kolei kupić w inwestycji Krakowska 37 – dodaje prezes Atala. 

Powyższe doniesienia znajdują potwierdzenie w najnowszym raporcie firmy JLL, która bada to, co dzieje się na rynku deweloperskim. Zgodnie z powyższą analizą, w II kwartale 2020 r. na siedmiu największych rynkach w Polsce, lokale gotowe stanowiły nieco ponad 10 proc. oferty rynku pierwotnego. Niewykluczone, że po III kwartale 2020 r., odsetek ten będzie niższy. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat