Mieszkania drożeją, nie bój się negocjować

Sprzedający nie zamykają się na negocjacje. Jak rozmawiać, by uzyskać zniżkę?


O czym przeczytasz?

Zakup mieszkania

Ceny mieszkań z rynku wtórnego wciąż drożeją – wynika z najnowszej analizy firm Metrohouse i Gold Finance.

W II kwartale 2021 r., średnie stawki za metr poszły w górę w czterech na sześć przebadanych miast. Największe zwyżki – aż o 8,4 proc. względem I kwartału - odnotowano w Łodzi. Tylko niewiele mniej, bo o 8 proc. podrożały mieszkania w Krakowie, zaś w Warszawie zwyżka wyniosła 4,6 proc.

 – Po raz pierwszy w historii średnie ceny w stolicy przekroczyły 11 tys. zł za mkw. Analizując wzrosty cen rok do roku widać, że to właśnie w Warszawie ceny wzrosły najbardziej w stosunku do pierwszego pandemicznego kwartału zeszłego roku. Różnica wynosi 11,4 proc. - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Jest znacznie drożej niż przed rokiem

Jeśli porównamy II kwartał 2021 r. z tym samym okresem przed rokiem zauważymy, że mieszkania podrożały w każdym z badanych miast i to o całkiem sporo, bo od 5,9 do aż 11,4 proc.

Dobra wiadomość dla potencjalnych kupujących jest taka, że sprzedajacy nie zamykają się na negocjacje. 

W II kwartale różnica między pierwszą, a ostatnią ceną ofertową wynosiła średnio 2,35 proc. Dodatkowo kupujący mogli wynegocjować średnio 1,1 proc. upustu. 

Najwięcej można było utargowć we Wrocławiu. Różnica między pierwszą, a ostatnią ceną ofertową sięgała tu 3,6 proc. Poza tym, można było "ugrać" 2,9 proc. rabatu.Ceny mieszkań idą w górę

Źródło: Metrohouse

Jak skutecznie negocjować?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na rynku wtórnym, pamiętaj, że ceny podawane w ogłoszeniach są w większości przypadków celowo zawyżane przez sprzedających, którzy w ten sposób przygotowują się do negocjacji. Dlatego nie bój się obstawać za niższą stawką. Zanim jednak rozpoczniesz rozmowy, powinieneś się do nich dobrze przygotować.

Oto kilka zasad:

1. Kupując mieszkanie używane zazwyczaj możesz liczyć na większy upust niż w przypadku zakupu nieruchomości u dewelopera. Na rynku nie brakuje sprzedających, którym zależy na tym, by jak najszybciej pozbyć sie lokalu. Są to zazwyczaj osoby, które pilnie potrzebują większego metrażu, albo takie, które otrzymały nieruchomość w spadku, nie są z nią w żaden sposób związane i zależy im wyłącznie na jak najszybszym znalezieniu kupca. 

2. Jeśli umówiłeś się na oglądanie mieszkania, powinieneś wcześniej zrobić dokładny research rynku:

- Przejrzyj portale z ogłoszeniami i sprawdź, jakie są ceny mieszkań położonych w sąsiedztwie. Warto w tym miejscu skorzystać ze specjalistycznych raportów, którymi dysponują np. biura obrotu nieruchomościami.

3. Na umówione spotkanie z właścicielem warto przyjechać nieco wcześniej, by rozejrzeć się po okolicy i osiedlu:

- Przyjrzyj się dokładnie lokalizacji - sprawdź czy w zasięgu ręki znajduje się to, czego będziesz potrzebował, np. przedszkole, apteka, sklep spożywczy czy salon fitness.

- Zwróć uwagę na dostępność miejsc postojowych.

- Określ odległość do najbliżych terenów zielonych - parki i skwery są pożądane przez kupujących w każdym wieku, ich bliskie położenie względem mieszkania to zawsze bardzo duży atut.

- Oceń w jakim stanie są klatki schodowe i windy, czy w budynku znajdują się komórki lokatorkie, domofony. Zwróć uwagę na standard części wspólnych.

- Sprawdź czy pod oknem mieszkania nie ma np. śmietnika czy sklepu całodobowego, które mogą zakłócać spokój.

- Postaraj się dowiedzieć możliwie najwięcej o interesującej Cię inwestycji. Wielu cennych informacji dostarczają fora internetowe i grupy osiedlowe, ale dotrzesz do nich także dzięki rozmowom z obecnymi mieszkańcami. Nie bój się pytać. Takie spontaniczne pogawędki mogą uświadomić Ci, z jakimi trudnościami muszą sie mierzyć właściciele mieszkań na danym osiedlu, co później wykorzystasz jako argument przy negocjowaniu ceny

4. Podczas wizyty w mieszkaniu nie wstydź się prosić o możliwość sprawdzenia stanu technicznego takich elementów jak instalacje czy rury. Sprawdź stan stolarki okiennej i drzwiowej, upewnij się, że ściany nie są popękane.

5. Pamiętaj, że podczas oględzin może Ci towarzyszyć np. specjalista od remontów, który oceni, ile będzie kosztowało zmodernizowanie mieszkania, albo doprowadzenia go do stanu używalności. 

6. Na bieżąco zgłaszaj sprzedającemu wszystkie dostrzeżone usterki, ale - co ważne - nie przesadzaj! Nie szukaj wad na siłę - taka postawa może spowodować, że sprzedający przestanie traktować Cię jak poważnego partnera w interesach.

Więcej o oględzinach mieszkania przeczytasz tutaj: Oględziny mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Nie bój się pytać, używaj konkretów

Konkrety to podstawa. Silnym argumentem za niższą ceną może być fakt, że mieszkanie jest w sprzedaży już od dłuższego czasu, a mimo to nie znalało nabywcy. Jeśli oglądasz nieruchomość z ogłoszenia w sieci, sprawdź dokładnie datę jego publikacji.

Podczas spotkania z właścicielem mieszkania, na pewno zauważysz jak bardzo zależy mu na szybkiej sprzedaży lokalu. Jeśli sprawia wrażenie, jakby chciał go jak najszybciej zbyć, potraktuj to jako szansę na "wytargowanie" sobie zniżki. 

Musisz jednak pamiętać, że sprzedający będzie się starał uzyskać dla siebie jak najlepszą cenę, a to oznacza, że jedno spotkanie wcale nie musi wystarczyć, by udało Ci się wynogocjować rabat. 

Najprawdopodobniej sprzedający będzie też próbował "podejść Cię", przekonując, że ma innego zainteresowanego, który chętnie kupi lokum po cenie ofertowej. Uzbrój się w cierpliwość. Nie podejmuj decyzji ad hoc.

I co najważniejsze - staraj się trzymać emocje na wodzy! Jeśli nie przychodzi Ci to łatwo, na spotkanie z właścicielem zabierz ze sobą przyjaciela albo kogoś z rodziny, kto w razie potrzeby "ostudzi" Twój zapał i oceni sytuację w bardziej racjonalny sposób.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement