Mieszkania drożeją, nie bój się negocjować

Sprzedający nie zamykają się na negocjacje. Jak rozmawiać, by uzyskać zniżkę?


O czym przeczytasz?

Zakup mieszkania

Ceny mieszkań z rynku wtundefinedrnego wciąż drożeją undefined wynika z najnowszej analizy firm Metrohouse i Gold Finance.

W II kwartale 2021 r., średnie stawki za metr poszły w gundefinedrę w czterech na sześć przebadanych miast. Największe zwyżki undefined aż o 8,4 proc. względem I kwartału - odnotowano w Łodzi. Tylko niewiele mniej, bo o 8 proc. podrożały mieszkania w Krakowie, zaś w Warszawie zwyżka wyniosła 4,6 proc.

undefined Po raz pierwszy w historii średnie ceny w stolicy przekroczyły 11 tys. zł za mkw. Analizując wzrosty cen rok do roku widać, że to właśnie w Warszawie ceny wzrosły najbardziej w stosunku do pierwszego pandemicznego kwartału zeszłego roku. Rundefinedżnica wynosi 11,4 proc. - mundefinedwi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Jest znacznie drożej niż przed rokiem

Jeśli porundefinedwnamy II kwartał 2021 r. z tym samym okresem przed rokiem zauważymy, że mieszkania podrożały w każdym z badanych miast i to o całkiem sporo, bo od 5,9 do aż 11,4 proc.

Dobra wiadomość dla potencjalnych kupujących jest taka, że sprzedajacy nie zamykają się na negocjacje.

W II kwartale rundefinedżnica między pierwszą, a ostatnią ceną ofertową wynosiła średnio 2,35 proc. Dodatkowo kupujący mogli wynegocjować średnio 1,1 proc. upustu.

Najwięcej można było utargowć we Wrocławiu. Rundefinedżnica między pierwszą, a ostatnią ceną ofertową sięgała tu 3,6 proc. Poza tym, można było "ugrać" 2,9 proc. rabatu.Ceny mieszkań idą w gundefinedrę

Źrundefineddło: Metrohouse

Jak skutecznie negocjować?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na rynku wtundefinedrnym, pamiętaj, że ceny podawane w ogłoszeniach są w większości przypadkundefinedw celowo zawyżane przez sprzedających, ktundefinedrzy w ten sposundefinedb przygotowują się do negocjacji. Dlatego nie bundefinedj się obstawać za niższą stawką. Zanim jednak rozpoczniesz rozmowy, powinieneś się do nich dobrze przygotować.

Oto kilka zasad:

1. Kupując mieszkanie używane zazwyczaj możesz liczyć na większy upust niż w przypadku zakupu nieruchomości u dewelopera. Na rynku nie brakuje sprzedających, ktundefinedrym zależy na tym, by jak najszybciej pozbyć sie lokalu. Są to zazwyczaj osoby, ktundefinedre pilnie potrzebują większego metrażu, albo takie, ktundefinedre otrzymały nieruchomość w spadku, nie są z nią w żaden sposundefinedb związane i zależy im wyłącznie na jak najszybszym znalezieniu kupca.

2. Jeśli umundefinedwiłeś się na oglądanie mieszkania, powinieneś wcześniej zrobić dokładny research rynku:

- Przejrzyj portale z ogłoszeniami i sprawdź, jakie są ceny mieszkań położonych w sąsiedztwie. Warto w tym miejscu skorzystać ze specjalistycznych raportundefinedw, ktundefinedrymi dysponują np. biura obrotu nieruchomościami.

3. Na umundefinedwione spotkanie z właścicielem warto przyjechać nieco wcześniej, by rozejrzeć się po okolicy i osiedlu:

- Przyjrzyj się dokładnie lokalizacji - sprawdź czy w zasięgu ręki znajduje się to, czego będziesz potrzebował, np. przedszkole, apteka, sklep spożywczy czy salon fitness.

- Zwrundefinedć uwagę na dostępność miejsc postojowych.

- Określ odległość do najbliżych terenundefinedw zielonych - parki i skwery są pożądane przez kupujących w każdym wieku, ich bliskie położenie względem mieszkania to zawsze bardzo duży atut.

- Oceń w jakim stanie są klatki schodowe i windy, czy w budynku znajdują się komundefinedrki lokatorkie, domofony. Zwrundefinedć uwagę na standard części wspundefinedlnych.

- Sprawdź czy pod oknem mieszkania nie ma np. śmietnika czy sklepu całodobowego, ktundefinedre mogą zakłundefinedcać spokundefinedj.

- Postaraj się dowiedzieć możliwie najwięcej o interesującej Cię inwestycji. Wielu cennych informacji dostarczają fora internetowe i grupy osiedlowe, ale dotrzesz do nich także dzięki rozmowom z obecnymi mieszkańcami. Nie bundefinedj się pytać. Takie spontaniczne pogawędki mogą uświadomić Ci, z jakimi trudnościami muszą sie mierzyć właściciele mieszkań na danym osiedlu, co pundefinedźniej wykorzystasz jako argument przy negocjowaniu ceny

4. Podczas wizyty w mieszkaniu nie wstydź się prosić o możliwość sprawdzenia stanu technicznego takich elementundefinedw jak instalacje czy rury. Sprawdź stan stolarki okiennej i drzwiowej, upewnij się, że ściany nie są popękane.

5. Pamiętaj, że podczas oględzin może Ci towarzyszyć np. specjalista od remontundefinedw, ktundefinedry oceni, ile będzie kosztowało zmodernizowanie mieszkania, albo doprowadzenia go do stanu używalności.

6. Na bieżąco zgłaszaj sprzedającemu wszystkie dostrzeżone usterki, ale - co ważne - nie przesadzaj! Nie szukaj wad na siłę - taka postawa może spowodować, że sprzedający przestanie traktować Cię jak poważnego partnera w interesach.

Więcej o oględzinach mieszkania przeczytasz tutaj: Oględziny mieszkania - na co zwrundefinedcić uwagę?

Nie bundefinedj się pytać, używaj konkretundefinedw

Konkrety to podstawa. Silnym argumentem za niższą ceną może być fakt, że mieszkanie jest w sprzedaży już od dłuższego czasu, a mimo to nie znalało nabywcy. Jeśli oglądasz nieruchomość z ogłoszenia w sieci, sprawdź dokładnie datę jego publikacji.

Podczas spotkania z właścicielem mieszkania, na pewno zauważysz jak bardzo zależy mu na szybkiej sprzedaży lokalu. Jeśli sprawia wrażenie, jakby chciał go jak najszybciej zbyć, potraktuj to jako szansę na "wytargowanie" sobie zniżki.

Musisz jednak pamiętać, że sprzedający będzie się starał uzyskać dla siebie jak najlepszą cenę, a to oznacza, że jedno spotkanie wcale nie musi wystarczyć, by udało Ci się wynogocjować rabat.

Najprawdopodobniej sprzedający będzie też prundefinedbował "podejść Cię", przekonując, że ma innego zainteresowanego, ktundefinedry chętnie kupi lokum po cenie ofertowej. Uzbrundefinedj się w cierpliwość. Nie podejmuj decyzji ad hoc.

I co najważniejsze - staraj się trzymać emocje na wodzy! Jeśli nie przychodzi Ci to łatwo, na spotkanie z właścicielem zabierz ze sobą przyjaciela albo kogoś z rodziny, kto w razie potrzeby "ostudzi" Twundefinedj zapał i oceni sytuację w bardziej racjonalny sposundefinedb.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!