Masz w domu dużo bilonu? Możesz go wymienić na większe nominały w specjalnych automatach

Prawie każdy ma w domu sporo monet groszowych. Jest sposób, aby się go pozbyć


O czym przeczytasz?

Jest sposób na niewielkie monety

Prawie każdy ma w domu wiele monet groszowych, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zalegają zwykle w słoikach czy pudełkach, choć w sumie dałoby się uzbierać z nich całkiem przyzwoite kwoty.

Maszyny do wymiany bilonu

NBP postanowił pomóc w rozwiązaniu problemu monet o niewielkich nominałach. Wprawdzie wcześniej wymieniał je na monety czy banknoty o większych nominałach, ale trzeba było zapłacić od tego prowizję. Teraz można zrobić to przy pomocy specjalnych maszyn.

Pojawiły się one w oddziałach regionalnych banku centralnego. Jeśli mieszkamy w mieście, gdzie siedzibę ma oddział NBP, czyli w mieście wojewódzkim, to wystarczy przejść się do jego siedziby z monetami i można bezpłatnie pozbyć się bilonu. Tylko trzeba pamiętać, aby wybrać się tam między 8 a 14-tą, czyli w godzinach pracy oddziałów NBP.

Na razie tylko wymiana

Bank centralny informuje, że aby wymiana była jak najsprawniejsza, monety powinny być czyste, suche i bez dodatków w postaci guzików czy spinaczy. Automaty przyjmą każdą z monet używanych w Polsce, od 1 gr do 5 zł, poza monetami kolekcjonerskimi.

Na razie można dokonać jedynie wymiany, ale NBP zamierza dodać kolejne funkcjonalności do urządzeń. Chodzi np. o możliwości dokonania przelewu wpłaconej kwoty na nasz rachunek bankowy za pośrednictwem systemu Blik.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome